29. Bieg Powstania Warszawskiego. Czy wiesz, że…?
Ile osób pobiegnie w 29. Bieg Powstania Warszawskiego? Jakie historyczne miejsca znajdą się na trasie? Jaka impreza sportowa będzie towarzyszyć biegowi? Poznaj biegowe ciekawostki na temat wydarzenia, które upamiętni 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 2019-07-25- Organizatorzy 29. Biegu Powstania Warszawskiego przygotowali rekordową pulę 13 tys. pakietów startowych na biegi na dystansie 5 km i 10 km. To o tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Zapisy rozpoczęły się 15 czerwca, a limit miejsc został wyczerpany w niecały miesiąc – 12 lipca.
- Na trasie 29. Biegu Powstania Warszawskiego znajduje się dwanaście historycznych punktów, które nawiązują do wydarzeń z sierpnia 1944 r. – Startując w zawodach, warto przypomnieć sobie, że w sierpniu 1944 r. przy ulicy Bonifraterskiej, była jedna wielka linia frontu i graniczyła od zachodu z rumowiskiem zburzonego w 1943 r. getta – mówił w rozmowie z „Bankomanią” Karol Adamaszek z Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”. Pełną listę punktów historycznych organizatorzy zamieścili na oficjalnej stronie zawodów.
- Honorowym starterem 29. Biegu Powstania Warszawskiego będzie uczestnik Powstania Warszawskiego Leszek Żukowski ps. „Antek”, urodzony 11 lutego 1929 r. w Kutnie. To polski inżynier, specjalizujący się w technologii drewna, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych. Żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, więzień obozów koncentracyjnych. Major Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
- Rekordzistą trasy na 10 km Biegu Powstania Warszawskiego jest Mariusz Giżyński. Czas, który ustanowił w 2009 r., do dziś pozostaje niepobity – dystans 10 km pokonał w 00:29:34. – Pobicie rekordu nie będzie to łatwe. To wymagający wynik – przyznaje Giżyński, który sam również zapowiedział start w tegorocznych zawodach. Spośród biegaczy z elity nie zabraknie też Dominiki Stelmach i Ewy Jagielskiej.
- W tegorocznej edycji Warszawskiej Triady Biegowej można połączyć medale z Biegu Konstytucji 3 Maja, Biegu Powstania Warszawskiego i Biegu Niepodległości. Trzy, stworzą niepowtarzalny kształt – granic Polski i Warszawy.
- Limit czasowy na pokonanie dystansu 5 km wynosi jedną godzinę, a dystansu 10 km – dwie godziny. Podczas Biegu Powstania Warszawskiego nie ma dystansu dla zawodników nordic walking. Organizatorzy zapraszają ich do startów w Biegu Niepodległości i Biegu Konstytucji 3 Maja.
- 29. Biegowi Powstania Warszawskiego będzie towarzyszył 6. Bieg Zdobycia PAST-y, który odbędzie się tego samego dnia rano. Zawody polegają na wbiegnięciu na dziewiąte piętro budynku przy ulicy Zielnej 39. Został on wzniesiony w latach 1906-1908 i był najwyższym w budynkiem w całym Imperium Rosyjskim. Walki o zdobycie budynku PAST-y trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 r. Obiekt długo był broniony przez Niemców, zdobycie go przez Polaków było jednym z największych sukcesów walk.
- Nagrody rzeczowe w 29. Biegu Powstania Warszawskiego przewidziane są dla biegaczy, którzy zajmą miejsca 1-3 w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet, dla zawodników na wózkach, którzy zajmą miejsca 1-3 w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet, a także dla biegaczy, którzy uplasują się na pozycjach 29, 74 i 1944 na podstawie pierwszej oficjalnej listy klasyfikacyjnej. Nagrodę specjalną otrzyma też najstarszy biegacz wyłoniony wśród zawodników, którzy pokonają trasę w zakładanym limicie czasowym.
Marek Wiśniewski