40. PKO Półmaraton Szczecin – będzie rekord frekwencji!

W niedzielę 25 sierpnia odbędzie się jubileuszowa 40. edycja PKO Półmaratonu Szczecin. Już dziś wiadomo, że zawody pobiją nowy rekord frekwencji. Po pięknych, choć wymagających trasach półmaratonu i biegu na 10 km pobiegnie około 4 tys. uczestników. Co ciekawe, o wyborze dystansu będzie można zadecydować nawet w trakcie zawodów!
około min czytania

PKO Półmaraton Szczecin przez wiele lat zyskał grono wiernych uczestników, którzy pod koniec sierpnia przebiegają przez najpiękniejsze zakątki Szczecina. W ostatnich latach zainteresowanie znacząco wzrosło. Przed rokiem zawody pobiły rekord frekwencji, bo na dystansach półmaratonu i biegu na 10 km do mety dobiegło w sumie 2965 osób. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku uczestników będzie jeszcze więcej.

Sprzedaliśmy prawie 3,6 tys. pakietów startowych. Spodziewamy się w sumie 3,8-4 tys. zawodników. Zapisy potrwają do 15 sierpnia lub do wyczerpania limitu miejsc, który wynosi właśnie 4 tys. – mówi dyrektor biegu, Marcin Paprocki.

Na biegaczy czekają zielone koszulki z białymi i czarnymi napisami – nazwą zawodów, datą oraz hasłem „Od 40 lat biegamy razem!”. Na strojach znajdują się motywy związane z żeglugą – żagiel, kompas, morski horyzont oraz mapa świata. 

Trasa jest wymagająca

Podczas 40. PKO Półmaratonu Szczecin – podobnie jak przed rokiem – zawodnicy będą mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki miasta. Trasa jest niemal identyczna i będzie miała jedynie niewielkie zmiany między 10. a 13. kilometrem, związane z modernizacją ulic. Start oraz meta znajdują się na Jasnych Błoniach, uchodzących za zielone serce Szczecina.

40 PKO Półmaraton Szczecin - trasa1.jpg

Pierwsze 10 km półmaratonu pokrywa się z trasą biegu towarzyszącego na 10 km. Zawodnicy przebiegną przez centrum miasta i zabytkowe Wały Chrobrego z przepięknym widokiem na Odrę i bulwary. Trasa prowadzi tuż obok Muzeum Narodowego, Wyższej Szkoły Morskiej oraz Centrum Dialogu Przełomy. Dalsza jej część to piękne uliczki zielonej dzielnicy Pogodno.

W ubiegłym roku 39. PKO Półmaraton Szczecin wygrał Radosław Helon z MKL Szczecin, który do mety dobiegł z czasem 1:15:21. Najszybszą z kobiet w połówce maratonu okazała się Sylwia Telatyńska (1:26:07), która klasyfikację kobiet wygrała również dwa lata temu.

Zwycięzcą biegu na 10 km został Paweł Pankratof, który uzyskał czas 00:31:22. Spośród kobiet jako pierwsza do mety dobiegła Monika Andrzejczak, której zajęło to 00:33:45.

Dzień przed głównymi zawodami, czyli w sobotę 24 sierpnia, w Szczecinie pobiegną również najmłodsi – mający od roku do 12 lat i wystartują w Biegu Pirata. W ubiegłorocznej edycji startowało ponad 600. młodych zawodników.

W trakcie zawodów zadecydują o dystansie

Co ciekawe, biegacze nawet podczas zawodów będą mogli zadecydować, na jaki dystans chcą pobiec. – W ostatnich latach było tak, że przed biegiem należało wskazać na jakim dystansie się pobiegnie. Wszyscy startowali razem – biegacze na 10 km i półmaratończycy. Po przebiegnięciu 9,5 km zawodnicy na 10 km skręcali w lewo i dobiegali do mety, a półmaraton skręcał w prawo i biegł dalej. Teraz damy ludziom możliwość wyboru nawet podczas zawodów. Ci, którzy będą chcieli pobiec na 21 km, ale po drodze uznają, że pełnego dystansu nie pokonają, po przebiegnięciu 9,5 km będą mogli spokojnie zbiec na metę biegu na 10 km i też zostaną sklasyfikowani. I odwrotnie – jeśli ktoś kilka miesięcy wcześniej zapisał się na zawody z myślą o starcie na 10 km, ale dobrze trenował i ma lepszą formę, może podczas zawodów – bez załatwiania dodatkowych formalności – pobiec na dystansie 21 km – tłumaczy dyrektor zawodów Marcin Paprocki.

Na biegaczy, którzy dotrą do mety, czekać będą przepiękne medale, które od czterech lat nawiązują do morskiego klimatu. W środku krążków znajdą się żagiel i kompas, a po dookoła dodatkowe symbole – m.in. kotwica, statek i ster.

Na wszystkich miasteczku biegowym będzie czekać moc atrakcji, także w specjalnej strefę PKO Banku Polskiego. Znajdą się tu między innymi miasteczko lekkoatletyczne i piłkarskie PKO Banku Polskiego. To będzie przestrzeń, w której będzie można spotkać piłkarzy Pogoni Szczecin, grających w PKO Ekstraklasie oraz porozmawiać z doskonałym wieloboistą i ambasadorem programu „PKO Biegajmy razem", Sebastianem Chmarą. Zaplanowano też pokazy pierwszej pomocy, a także przejażdżki „koktajlowymi rowerami”, dzięki którym samemu będzie można przygotować zdrowy, owocowy napój.

Pobiegniemy dla Rubika

Podczas zawodów 40. PKO Półmaratonu Szczecin będzie można włączyć się do akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pobiec dla 12-letniego Rubika, który choruje na neuroblastomę IV stopnia – guz na szyi z przerzutami do węzłów chłonnych i do wątroby. Celem akcji jest pomoc w zbiórce środków na specjalistyczne leczenie chłopca, będącego podopiecznym Fundacji Siepomaga.

Wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Rubika” i ukończyć bieg. Dzięki zaangażowaniu zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na leczenie chłopca. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać w biurze zawodów w godzinach jego pracy.

Marek Wiśniewski

Miasteczko biegowe 40.PKO Półmaraton Szczecin usytuowane będzie na Jasnych Błoniach – zielonym sercu Szczecina. Natomiast ciekawa i wymagająca TRASA biegu będzie przebiegać przez centrum miasta, Wałami Chrobrego oraz urokliwą zieloną dzielnicą Pogodna.