6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy z Mistrzostwami Polski dla elity i amatorów

W weekend 17-19 września miłośników biegania czeka prawdziwe święto – 6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski w półmaratonie, w których wystartują biegacze z elity, a także konkurencja dla mniej zaawansowanych zawodników – 1. PZLA Mistrzostwa Polski Amatorów w półmaratonie!
około min czytania

6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy będzie miał bardzo atrakcyjną formułę. Nie zabraknie też nowości. Trasy festiwalu zostaną poprowadzone w Myślęcinku, czyli największym parku miejskim w Polsce. Pętla będzie liczyła 5 km i w 90 proc. będzie poprowadzona płaskimi, asfaltowymi drogami, które – w przeciwieństwie do tras z podbiegami – mogą ułatwić biegaczom ustanawianie rekordów życiowych.

Zawodnicy mogą konkurować na trzech dystansach: 10 km, półmaratonu i nowości – biegu na 5 km, który jest idealny dla amatorów i debiutantów.

Starty na trzech dystansach i o dowolnej godzinie

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników oraz kibiców, zawodnicy stratować będą indywidualnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Organizatorzy przyjęli podobną formułę jak przed rokiem, umożliwiając pokonywanie tras w dowolnym dniu zawodów.

Strefa startu/mety będzie działać w piątek 17 września od godziny 18:00 do 22:00, w sobotę między 9:00 a 15:00, a w niedzielę w godzinach 9:00-15:00. Biegacze sami mogą wybrać dzień i godzinę startu.

Każdego dnia część zawodników będzie mogła rozpocząć bieg ze startów grupowych, które zostaną zorganizowane zgodnie z obowiązującymi limitami liczby uczestników. W piątek o godzinie 21:00 odbędzie się także PKO Bydgoski Bieg Nocny na dystansie 5 km.

Co więcej, każdy ma możliwość startu na dowolnej liczbie dystansów, a wszystkie biegi będą objęte profesjonalnym pomiarem czasu. Zawodnicy, którzy ukończą trzy dystanse (5, 10 i 21,1 km), wezmą udział w dodatkowej klasyfikacji na najbardziej uniwersalnego biegacza i biegaczkę. O wyniku zadecyduje najmniejsza suma czasów na trzech dystansach.

Mistrzostwa Polski elity w półmaratonie

Podobnie jak przed rokiem, w ramach 6. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego odbędą się mistrzostwa Polski w półmaratonie, w których wezmą udział biegacze z elity.

Będą się w nich ścigali najlepsi biegacze długodystansowi w kraju. Trasa jest szybka i sprzyja dobrym rezultatom zwłaszcza w godzinach porannych. Liczymy na nowe życiówki i kwalifikacje na imprezy międzynarodowe, które zdobędą zawodnicy z elity. W zawodach wezmą udział m.in. Emil Dobrowolski, Damian Kabat, a także Adam Głogowski. Moim zdaniem to właśnie Dobrowolski i Kabat będą walczyli o zwycięstwo – przewiduje Jakub Kubiński z komitetu organizacyjnego PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego.

Najlepsi zawodnicy i zawodniczki w kraju, którzy posiadają aktualną licencję PZLA, staną na starcie w piątek, 17 września 2021 o godzinie 9:00.

1. Mistrzostwa Polski w Półmaratonie dla Amatorów

Nie tylko biegacze z elity będą walczyć w Bydgoszczy o tytuł mistrza Polski w półmaratonie. W ramach 6. PKO Bydgoskiego festiwalu Biegowego po raz pierwszy zostaną zorganizowane również mistrzostwa Polski dla amatorów.

Te zawody to nowość, więc spodziewamy się dużego zainteresowania. Każdy, kto w piątek, sobotę lub niedzielę przebiegnie na naszej trasie półmaraton, czyli pokona cztery pętle, zostanie sklasyfikowany właśnie w ramach 1. Mistrzostw Polski Amatorów w Półmaratonie – wyjaśnia Jakub Kubiński.

Nie robimy startu grupowego, bo jest ryzyko, że moglibyśmy nie zmieścić się w limicie. Jeżeli w przyszłym roku sytuacja będzie lepsza, to oczywiście zorganizujemy osobny bieg ze startem grupowym w tej konkurencji – zapowiada.

Zwycięzców 1. Mistrzostw Polski w Półmaratonie dla Amatorów poznamy po zakończeniu weekendowej rywalizacji w niedzielę, gdy znane będą wyniki wszystkich biegaczy, którzy w Parku Myślęcinek pokonali dystans półmaratonu.

Pobiegniemy dla Marcina

Uczestnicy 6. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…”. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Marcina” i dotrą z nią do mety. Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego, która – w zamian za zaangażowanie biegaczy – przekaże środki na rzecz beneficjenta.

Tym razem będzie nim 34-letni Marcin, który zachorował na guza śródrdzeniowego. Niestety po operacji i radioterapii cierpi na niedowład spastyczny kończyn dolnych z odruchowymi nasilonymi ruchami mimowolnymi. Marcin porusza się na wózku inwalidzkim i potrzebuje wielokierunkowej rehabilitacji. Mężczyzna jest podopiecznym Fundacji Furtka.

Fundacja PKO Banku Polskiego od 2013 roku organizuje akcje charytatywne „biegnę dla…”. Dotąd odbyło się ich już ponad 470, a Fundacja wsparła ponad 530 beneficjentów. W akcje pomocy zaangażowało się już prawie 212 tys. biegaczy.

Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”

  • PKO Bydgoski Festiwal Biegowy to największa impreza biegowa w mieście, ale i najbardziej atrakcyjne zawody w całym województwie kujawsko-pomorskim. Potrwa trzy dni, a zawodnicy będą mieli do wyboru aż trzy dystanse. Zawodom tradycyjnie towarzyszyć będzie akcja charytatywna „biegnę dla...” organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego. Myślę, że trafiła na bardzo podatny grunt, bo środowisko biegowe to ludzie, którzy bezinteresownie wspierają tego rodzaju działania.

Marek Wiśniewski