12. PKO Bytomski Półmaraton z udziałem mistrza Polski w maratonie

W sobotę 18 września odbędą się kolejne zawody z cyklu PKO Korony Półmaratonów Śląskich. Tym razem miłośnicy biegania wezmą udział w 12. PKO Półmaratonie Bytomskim. Wśród uczestników znajdzie się aktualny mistrz Polski w maratonie Arkadiusz Gardzielewski.
około min czytania

PKO Korona Śląskich Półmaratonów to projekt, który miał wystartować wiosną 2020 r., jednak w związku z wybuchem pandemii ostatecznie ruszył w 26 czerwca 2021 r. Pierwszym biegiem był 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy w Rybniku. W dalszej kolejności zorganizowano 2. PKO Piekarski Półmaraton, czyli zawody w Piekarach Śląskich. Teraz czas na trzecie zawody cyklu – 12. PKO Bytomski Półmaraton.

Biegi na trzech dystansach

Impreza zacznie się w sobotę, 18 września, o godzinie 11.00. Choć tytułowym dystansem imprezy jest półmaraton (2 pętle), to zawodnicy mają możliwość wybrania krótszych dystansów: 10,5 km (1 pętla) oraz 5 km (1 pętla skrócona). W ramach imprezy zostanie też zorganizowany marsz nordic walking (10,5 km).

Trasa jest piękna i atestowana. Mamy półmaraton, dystans 5 km dla początkujących oraz dystans 10,5 km. Biegniemy z Miechowic od Plejady, przez osiedle, do lasu w Stolarzowicach i z powrotem. To jest jedna pętla. Biegacze na dystansie półmaratonu robią drugie kółko. Trasa nie należy do najłatwiejszych i ma podbiegi – mówił w Radiu Piekary dyrektor 12. PKO Bytomskiego Półmaratonu Michał Napierała.

Zawody cieszą się dużym zainteresowaniem. Do 9 września do udziału w imprezie na wszystkich dystansach zapisało się łącznie ponad 1100 osób.

Start mistrza Polski w maratonie

Swój start w 12. PKO Bytomskim Półmaratonie zapowiedział Arkadiusz Gardzielewski – aktualny mistrz Polski w maratonie (w kwietniu w Dębnie uzyskał czas 2:10:31), który w sierpniu reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Przypomnijmy, że w 2018 r. Gardzielewski wygrał jubileuszową, 10. edycję Półmaratonu Bytomskiego. Do mety dobiegł wtedy z czasem 01:09:31 i znaczną przewagą nad rywalami.

Atrakcyjne medale i koszulki, a do wygrania nowoczesny samochód

Dla uczestników imprezy organizatorzy przygotowali atrakcyjne koszulki w kolorze błękitnym.

„W starożytności uważano, że sklepienie niebieskie jest nieruchome, mocno osadzone na swych fundamentach, dlatego błękit jest też symbolem trwania, stałości i wierności. 12. PKO Bytomski Półmaraton również cechują te trzy maksymy. Jesteśmy trwali, niezmiennie stali w dążeniu do doskonałości organizacyjnej i wierni biegaczom oraz biegaczkom” – wyjaśnili organizatorzy na stronie zawodów.

Wszyscy, którzy dotrą do mety, otrzymają atrakcyjne medale z nazwą imprezy, logotypem Polonii Bytom oraz symbolem biegacza w niebiesko-żółtych barwach. Magnesem, przyciągającym wiele osób, do startu w imprezie z pewnością będzie też nagroda główna – Toyota Aygo prosto z salonu. Może ją wylosować każdy uczestnik zawodów, który pokona dystans półmaratonu lub 10,5 km.

Pobiegną dla Filipa

Uczestnicy 12. PKO Bytomskiego Półmaratonu mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc choremu chłopcu. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Filipa” i dotrą z nią do mety. 8-letni Filip urodził się z zespołem wad złożonych, który powoduje wiele komplikacji zdrowotnych. Chłopiec wymaga stałej wielowymiarowej rehabilitacji oraz specjalistycznego leczenia. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji „Słoneczko”.

Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego, która – w zamian za zaangażowanie biegaczy – przekaże środki na rzecz beneficjenta.

W ramach PKO Korony Śląskich Półmaratonów mają odbyć się także 21. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego (10 października) oraz 7. PKO Półmaraton Gliwicki (17 października).

Marek Wiśniewski