8. Letni Bieg Piastów – udane zawody

Mimo pandemii koronawirusa organizatorzy 8. Letniego Biegu Piastów zdołali przeprowadzić udaną i bezpieczną imprezę, a biegacze zaprezentowali znakomitą formę. W Jakuszyckim Ultramaratonie zwyciężyli Łukasz Szopa i Ewelina Kowalik, a w Jakuszyckim Półmaratonie Michał Domowicz i Karolina Obstój.

8. Letni Bieg Piastów odbył się w weekend 29-30 sierpnia w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskie Porębie-Jakuszycach. Gdy ogłaszano zapisy na zawody, impreza stała pod dużym znakiem zapytania. W czasach pandemii koronawirusa zdecydowana większość biegów została odwołana, a niektóre przeprowadzane są w formie wirtualnej.

Długo nie wiadomo było, czy 8. Letni Bieg Piastów w ogóle się odbędzie i z jakim spotka się zainteresowaniem ze strony zawodników. Dziś wiemy, że wszystko udało się znakomicie, a w Górach Izerskich zwyciężył duch sportowej rywalizacji. W imprezie wzięło udział w sumie prawie 1100 osób. Uczestnicy mieli do wyboru cztery konkurencje: bieg na 12, 22 i 50 km, a także marsz nordic walking na dystansie 12 km.

Zawodom towarzyszył reżim sanitarny – start w grupach z zakrytymi twarzami, ograniczony ruch w biurze zawodów, medale wręczane do ręki a nie wieszane na szyi oraz ceremonia wręczenia nagród jedynie dla najlepszych zawodników w kategorii open.

8. Letni Bieg Piastów to jedno z niewielu wydarzeń biegowych, jakie w tym roku miały miejsce. Zachowując szczególne warunki bezpieczeństwa zorganizowaliśmy wspaniały festiwal biegów górskich. Wszystko dzięki naszym partnerom, sponsorom, ale i zaangażowaniu oraz profesjonalizmowi niezastąpionych pracowników i wolontariuszy, bez których impreza by się nie odbyła – podkreśla dyrektor Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

Jakuszycki Ultramaraton na dystansie 50 km ukończyły 253 osoby. Zwycięzcą został Łukasz Szopa, który świetnie rozłożył siły, stopniowo wyprzedzał innych, a przez ostatnie 10 km biegł na prowadzeniu, zwiększając swoją przewagę. Trasę pełną wymagających podbiegów i bardzo szybkich zbiegów pokonał w czasie 03:54:23. Rywalizację kobiet wygrała debiutująca na dystansie ultra Ewelina Kowalik z czasem 04:14:04.

Jakuszycki Półmaraton ukończyło blisko 420 osób. Klasyfikację open wygrał Michał Domowicz z czasem 1:26:17, który dopiero na dwóch ostatnich kilometrach uciekł Krzysztofowi Perzowi. W rywalizacji pań pierwsze miejsce zajęła Karolina Obstój z czasem 1:39:29. Zwyciężczyni tej rywalizacji odniosła duży sukces także dzień później, wygrywając w Jakuszyckiej Dwunastce, w zaciętej walce pokonując Małgorzatę Moczulską i dobiegając do mety w czasie 55:02.

Zwycięstwo znowu moje! Eksperyment z wystartowaniem w obu biegach udał się idealnie! Dwa zwycięstwa! Najpierw połówka, a dzień później Jakuszycka Dwunastka. Miałam zamiar spokojnie zacząć i uciec na podbiegu. Szyki krzyżowała jednak Małgosia Moczulska, która cały czas siedziała mi na plecach – relacjonowała Karolina Obstój, która została bohaterką 8. Letniego Biegu Piastów.

Na zbiegu wymieniłyśmy nawet kilka zdań, jak to super zbiegamy. Na Samolocie też była tuż za mną. Uciekłam dopiero na zbiegu z Samolotu. Ten bieg to była ciągła ucieczka, cały czas na spinie ani chwili na złapanie oddechu. Dobrze, że to tylko 12 km – podsumowała Obstój.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Karol Frelik z czasem 47:05.

Do mety Marszu Rekreacyjnego Nordic Walking na dystansie 12 km dotarło 85 osób, w tym 60 pań.

Przed organizatorami kolejne wielkie wyzwanie, bo już na 26 września zaplanowano Rowerowy Bieg Piastów.