Bartosz Konarski i Wioletta Murawska wygrali 42. PKO Półmaraton Szczecin

Mimo deszczowej pogody blisko pół tysiąca osób pobiegło 29 sierpnia w 42. PKO Półmaratonie Szczecin, a niemal 400 kolejnych zawodników ukończyło bieg towarzyszący na 10 km. Triumfatorem półmaratonu został Bartosz Konarski, a wśród kobiet najszybsza była Wioletta Murawska.

Pogoda nie była łaskawa dla uczestników 42. PKO Półmaratonu Szczecin. Całe zawody biegacze pokonywali w deszczu. Mimo trudnych warunków, setki zawodników zdecydowały się wziąć udział w imprezie. Na dystansie półmaratonu sklasyfikowano 457 biegaczy.

Zwycięstwo Bartosza Konarskiego

Rywalizację wygrał szczecinianin Bartosz Konarski, który dystans półmaratonu pokonał w czasie 1 h 21 min 22 sekund.

Po raz pierwszy jestem... pierwszy na mecie. To wspaniałe i niepowtarzalne uczucie. Warto było tak się męczyć przez tę godzinę i dwadzieścia minut z kawałkiem – skomentował.

Z czasem 1:22:30 dobiegli drugi w stawce Mateusz Leśniak z Choszczna oraz trzeci na mecie Marcin Łazowski, czyli trener-koordynator akademii Pogoni Szczecin.

Zawodnicy wbiegali na metę po czerwonym dywanie. Medale z motywem morskiej żeglugi wręczała zwycięzcom mistrzyni olimpijska z Tokio (sztafeta mieszana 4 × 400 m, elim.) Małgorzata Hołub-Kowalik.

Wioletta Murawska najlepsza wśród kobiet

Wśród kobiet pierwsze miejsce w półmaratonie zajęła Wioletta Murawska ze Szczecina, która uzyskała czas 1:36:09.

Bardzo przyjemnie mieć swoje pięć minut. Mimo pogody warto było wziąć udział w zawodach. To był dobry bieg o bardzo sprawnej organizacji. Zachęcam wszystkich do startów na dystansie półmaratonu i maratonu – stwierdziła zwyciężczyni.

Druga wśród kobiet była Iwona Drozdek z miejscowości Charty (1:37:07), a trzecią pozycję w klasyfikacji pań wywalczyła Anna Anielska z Karlina (1:41:20).

Zwycięzcy biegu na 10 km

W biegu towarzyszącym na dystansie 10 km sklasyfikowano 397 biegaczy. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Łuc, reprezentujący AIR Zone/Polska Running Team. Uzyskał czas 35:12, wyprzedzając o ponad dwie minuty drugiego na mecie Wojciecha Brzozowskiego (RAZ Szczecin) oraz trzeciego w stawce Wojciecha Kubisztala (KB Pionier Szczecin).

Wśród kobiet najszybsza była Paulina Wasielewska z Polic, która dystans 10 km pokonała w czasie 40:17. Równo dwie minuty później do mety dobiegła Jolanta Pilarczyk ze Szczecina.  Trzecie miejsce Sandra Więckowska z Poznania z czasem 42:36.

Pobiegli w deszczu, żeby pomóc Indze

Mnóstwo biegaczy w obu konkurencjach zdecydowało się pobiec dla Ingi z Przesącina w ramach akcji „biegnę dla Ingi”, organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego. Dziewczynka ma roczek i zmaga się z chorobą – rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA1). Wymaga specjalistycznego leku, na który zbierane są środki. Jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

Mam wrażenie, że ludzie szukają biegów, w ramach których odbywają się akcje charytatywne i mogą komuś pomóc. W ludziach, którzy są aktywni, rodzi się potrzeba pomagania tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na takie przyjemności – powiedział Paweł Januszewski, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, który sam też wziął udział w zawodach, a dystans 10 km pokonał w czasie 0:54:49.

Terapia genowa dziewczynki kosztuje ponad 8,5 mln zł. Do zakończenia zbiórki brakuje prawie 2 mln zł.

Koniec biegu w formule wirtualnej

Niezależnie od zawodów stacjonarnych, każdy biegacz na świecie miał w tym roku możliwość dołączenia do 42. PKO Półmaratonu Szczecin w formule wirtualnej. Dystans 21,1 km można było pokonać jednorazowo albo rozkładając go na maksymalnie cztery odcinki, które należało zarejestrować urządzeniem z wbudowanym nadajnikiem GPS.