Bydgoszcz, Gniezno i Bytom. Cała Polska ścigała się w półmaratonach!

W miniony weekend Polska była wyjątkowo rozbiegana! I to z PKO Bankiem Polskim! Na Kujawach odbył się 6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy, w Wielkopolsce 44. Bieg Lechitów w Gnieźnie, a na Śląsku 12. PKO Bytomski Półmaraton Bytom.

To właśnie połowa królewskiego dystansu była najchętniej wybieraną przez zawodników, którzy od piątku do niedzieli rywalizowali w wymienionych zawodach. Uczestnicy zawodów chętnie brali udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…”.

Mimo jesiennej aury, dość niskiej temperatury i zimnego wiatru, kilka tysięcy Polaków zdecydowało się wyjść na trasy biegowe i wystartować w zawodach. Każda z imprez miała swoją historię i swoich bohaterów.

Rywalizacja sportowa cieszyła tym bardziej, że w zeszłym roku – ze względu na drugą falę pandemii koronawirusa – zawody biegowe nie mogły odbywać się w tradycyjnej formule. Nie było wspólnych startów, organizowano biegi wirtualne lub imprezy były całkowicie odwoływane. Tegoroczny wrzesień dla każdego miłośnika zawodów biegowych wygląda nieporównywalnie piękniej.

Bydgoszcz: Kabat mistrzem, a Jackiewicz mistrzynią Polski w półmaratonie

W ramach 6. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego w piątek odbyły się mistrzostwa Polski w półmaratonie dla elity. Dodatkowo przez cały weekend rozgrywane były mistrzostwa Polski dla amatorów na tym samym dystansie. Tytuł Mistrza Polski 2021 w półmaratonie zdobył Damian Kabat, który na trasie w Parku Myślęcinek w Bydgoszczy był absolutnie bezkonkurencyjny. Do mety dobiegł z czasem 1:04:32, co oznaczało dla niego nowy rekord życiowy.

Od początku moje tempo wynosiło około trzech minut na kilometr. Po trzecim kilometrze zostałem sam i musiałem walczyć ze sobą i z lekkim wiatrem. Wytrzymałem do końca – relacjonował swój udział w zawodach w rozmowie z TVP Bydgoszcz.

W rywalizacji kobiet złoty medal mistrzostw Polski w półmaratonie z czasem 1:13:31 zdobyła Monika Jackiewicz, która przed rokiem na tej samej trasie wywalczyła srebro z wynikiem 1:16:10.

Każdy, kto w piątek, sobotę lub niedzielę przebiegł na trasie zawodów dystans półmaratonu, czyli pokonał cztery pętle, został sklasyfikowany w ramach historycznych 1. Mistrzostw Polski Amatorów w Półmaratonie.

Wśród mężczyzn wygrał Tomasz Polański (01:15:34), a wśród kobiet Agata Tomczyk (01:28:39), która w Bydgoszczy łącznie pokonała dystans 36 km, zwyciężając także rywalizację pań na dystansie 5 km oraz 10 km.

W ramach imprezy odbył się również PKO Bydgoski Bieg Nocny na dystansie 5 km ze startem grupowym. W zawodach wzięło udział kilkuset zawodników. Wygrali Daniel Mikielski (17:19) oraz Marcelina Paszkowska (20:44).

Gniezno: Zwycięstwo Gardzielewskiego, popis 75-letniego „Wiernego Lechity”

W 44. edycji Biegu Lechitów w Gnieźnie wzięło udział 1095 biegaczy. Wszyscy zawodnicy otrzymali piękne medale, które w połączeniu z tymi z poprzedniej edycji utworzyły Drzwi Gnieźnieńskie. Najlepszy czas w Biegu Lechitów na dystansie półmaratonu uzyskał aktualny mistrz Polski w maratonie i niedawny reprezentant naszego kraju na igrzyskach w Tokio-Sapporo Arkadiusz Gardzielewski. Dotarcie do mety zajęło mu 1 godzinę 9 minut i 56 sekund.

Sezon biegów jesiennych rozpocząłem od zwycięstwa w Biegu Lechitów. W Gnieźnie jak zwykle panowała fajna atmosfera, a na dekoracji zostałem nawet koronowany. Cieszy mnie powrót do uczestnictwa w imprezach masowych. Bardzo mi tego brakowało, odkąd rozpoczęła się pandemia – wyznał Arkadiusz Gardzielewski na Facebooku.

W rywalizacji kobiet najlepsza – z bardzo dużą przewagą nad rywalkami – była Monika Brzozowska, która uzyskała wynik 01:21:15.

W niedzielnym biegu wzięła udział czwórka tzw. „Wiernych Lechitów”, którzy od 1978 r. nie opuścili ani jednej edycji imprezy. Najstarszy i najszybszy z nich, 75-letni Stefan Dobak, uzyskał znakomity czas 01:48:46, czym mógł zawstydzić setki biegaczy młodszych o... jedno lub dwa pokolenia.

Bytom: Wygrana Mateusza Mrówki, start Pawła Januszewskiego

Choć bytomska impreza ma w nazwie tytułowy dystans półmaratonu, to organizator zadbał również o konkurencje dla mniej zaawansowanych biegaczy, którzy mogli rywalizować na dystansie 10,5 km oraz 5 km. Łącznie w zawodach należących do cyklu PKO Korony Śląskich Półmaratonów wzięło udział ponad tysiąc osób.

Zwycięzcą 12. PKO Bytomskiego Półmaratonu został Mateusz Mrówka z Radlina. Trasę ponad 21 km pokonał w czasie 1:15:47, co oznacza rewelacyjne średnie tempo 03:35 na całym dystansie. Wśród kobiet najlepsza okazała się pochodząca z Ukrainy Iryna Masnyk (1:27:15).

Pobiegli dla Marcina, Olgi i Filipka

We wszystkich biegach wielu zawodników wzięło udział w akcjach charytatywnych Fundacji PKO Banku Polskiego. Wystarczyło przypiąć kartkę z napisem „biegnę dla…” oraz imieniem beneficjenta, a następnie dotrzeć z nią do mety. W zamian za zaangażowanie uczestników zawodów biegowych Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki finansowe na rzecz beneficjentów.

W Bydgoszczy zawodnicy biegli dla 34-letniego Marcina, który zachorował na guza śródrdzeniowego. Niestety po operacji i radioterapii cierpi na niedowład spastyczny kończyn dolnych z odruchowymi nasilonymi ruchami mimowolnymi. Porusza się na wózku inwalidzkim i potrzebuje wielokierunkowej rehabilitacji. Jest podopiecznym Fundacji Furtka.

W Gnieźnie beneficjentką była 23-miesięczna Olga Miśkiewicz, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni – SMA typ 2. Szansą dla dziewczynki jest terapia genowa, której koszt wynosi blisko 9,5 mln zł. Jest podopieczną fundacji „SiePomaga”.

Z kolei w Bytomiu akcja odbyła się z myślą o 8-letnim Filipie, który urodził się z zespołem wad złożonych, powodujących liczne komplikacje zdrowotne. Chłopiec wymaga stałej wielowymiarowej rehabilitacji oraz specjalistycznego leczenia. Jest podopiecznym Fundacji „Słoneczko”.