Jak będą wyglądały imprezy biegowe tego lata?

Trzecia fala pandemii koronawirusa ma się ku końcowi, a każdego dnia w Polsce przybywają tysiące osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Wszystko wskazuje na to, że latem imprezy biegowe będą organizowane na „normalnych” zasadach lub w formule zbliżonej do tradycyjnej.
około min czytania

Od 10 marca 2020 r. w Polsce nie mogą odbywać się imprezy masowe, czyli takie, w których bierze udział więcej niż 1000 osób. Obecna sytuacja pozwala jednak z optymizmem patrzeć również na sezon biegowy. Liczba dziennych zakażeń koronawirusem jest na coraz niższym poziomie, a w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce już ponad 5,4 mln osób (dane z 22.05.2021 r.).

Od początku maja rząd zmniejsza obostrzenia i zapowiada luzowanie kolejnych restrykcji sanitarnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że jest optymistą, jeżeli chodzi o powrót do normalnego życia i spotkań w większej skali. Na razie nie wiemy, czy tego lata imprezy masowe zostaną przywrócone, ale już dziś kilku organizatorów planuje zorganizować je w tradycyjnej formule z limitem do 1 tys. uczestników lub z podziałem na grupy – zachowując sanitarne obostrzenia. Najważniejsza wiadomość jest taka, że imprezy biegowe wracają.

Jak wyglądały zawody biegowe w zeszłym roku?

Jedynym rozwiązaniem dla biegaczy stały się biegi wirtualne (3 maja 2020 r. odbył się Wings for Life w formule biegu z aplikacją). W dniach 8-24 maja w miejscu 8. PKO Białystok Półmaratonu zorganizowano Wirtualny PKO Białystok Półmaraton, w dniach 29-31 maja przeprowadzono wirtualną akcję pod nazwą „Bieg bez limitu”, nawiązującą do Warszawskiej Triady Biegowej, a od 1 do 30 sierpnia w formule wirtualnej odbywał się 41. PKO Półmaraton Szczecin. Co ciekawe, zawody te miały też wspólny symboliczny start w Szczecinie dla grupy koordynatorów biegu, którzy od kilku lat pracują przy organizacji imprezy. Zorganizowano go w niedzielę, 30 sierpnia, czyli ostatniego dnia wirtualnych zawodów.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas 43. Biegu Lechitów. Zawody w formule wirtualnej odbywały się w dniach 17-30 września, ale jednocześnie w dniu pierwotnie zaplanowanego startu, czyli 20 września, wzdłuż tradycyjnej trasy zawodów odbył się bieg happeningowy, w którym wzięło udział około 70 osób.

Jednocześnie wszyscy organizatorzy powtarzali, że wprowadzone rozwiązania to tylko namiastka prawdziwych zawodów, w których setki lub tysiące ludzi startują razem, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Mimo pandemii i wyjątkowo trudnych okoliczności, część organizatorów odważyła się przeprowadzić swoje imprezy w formule zbliżonej do tradycyjnej – przestrzegając licznych obostrzeń, dzieląc ludzi na grupy lub tworząc trasę w parku z możliwością przebiegnięcia jej o dowolnej godzinie w ciągu całego weekendu. Na takich zasadach odbyły się m.in. wspierane przez PKO Bank Polski 8. Letni Bieg Piastów oraz 6. Rowerowy Bieg Piastów, a także 13. PKO Półmaraton Rzeszowski i 5. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy, w ramach którego przeprowadzono też mistrzostwa Polski w półmaratonie.

Jak będą wyglądać imprezy biegowe tego lata?

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy świadkami podobnych rozwiązań, a nawet pójdziemy krok dalej. Są plany, żeby już w czerwcu setki biegaczy startowały razem.

Pierwszą imprezą będzie 8. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina, który odbędzie się w sobotę 5 czerwca. Organizator wprowadził limit 1000 osób, przy czym nie stanowi to żadnego problemu, bo dokładnie taki sam limit miejsc obowiązywał w tej imprezie jeszcze przed pandemią – w 2018 r.

Biegacze ze wschodniej Polski, mieszkający między Białymstokiem a Rzeszowem, mogą mieć prawdziwy ból głowy, gdzie wystartować w weekend 19-20 czerwca. To w tym terminie odbędzie się 8. PKO Nocny Białystok Półmaraton (19 czerwca) i PKO Bieg na Piątkę (20 czerwca), a także 14. PKO Półmaraton Rzeszowski (19-20 czerwca).

W czasie rozmów z prezydentem miasta doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zrobić wszystko, aby wydarzenie było w pełnym zakresie, o ile tylko obostrzenia sanitarne na to pozwolą. Okazało się, że dwudniową imprezę możemy zorganizować tylko w dniach 19-20 czerwca – wyjaśniają organizatorzy na oficjalnej stronie internetowej.

8. PKO Nocny Półmaraton Białystok odbędzie się 19 czerwca, a 20 czerwca o godzinie 9.00 rano zostanie zorganizowany PKO Bieg na Piątkę. W półmaratonie obowiązuje limit uczestników, wynoszący 2500 osób, a na dystansie 5 km limit 1500 osób. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość podziału na mniejsze lub większe grupy startowe w zależności od obowiązujących w czasie biegu restrykcji pandemicznych. Zainteresowanie jest duże. Na liście startowej półmaratonu widnieją już 2133 nazwiska, a na liście startowej Biegu na Piątkę 360 osoby (stan na 23 maja). Jednocześnie, niezależnie od realnego biegu w Białymstoku, zawody na dystansie połowy maratonu odbędą się jako bieg wirtualny.

Poza planowanym półmaratonem ulicami Białegostoku, tym, którzy nie mogą do nas dotrzeć, dajemy możliwość startu... w dowolnym miejscu na świecie. Proponujemy prawdopodobnie pierwszy półmaraton w Polsce rozgrywany w wersji hybrydowej. Tego samego dnia biegacze pobiegną ulicami miasta i jednocześnie mogą biegać z nami na całym świecie – podkreślają organizatorzy.

W ten sam weekend odbędzie się 14. PKO Półmaraton Rzeszowski, w którym obowiązuje limit 1 tys. uczestników. Do tej pory na liście uczestników z potwierdzoną płatnością znajduje się 511 zawodników, a na liście biegaczy, którzy jeszcze nie opłacili pakietów startowych, jest kolejne 116 osób (stan na 23 maja). Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią organizator planuje starty seriami rozgrywane w sobotę 19 czerwca (wieczorem) oraz w niedzielę 20 czerwca 2021. Jeśli będzie taka możliwość, to bieg odbędzie się w jednej turze w dniu 20 czerwca.

Na takich samych zasadach 27 września ub.r. odbył się 13. PKO Półmaraton Rzeszowski. W celu zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa organizatorzy podzielili ich na cztery grupy, obejmujące po 250 osób, które startowały w czterech grupach o godzinie 6.00, 8.30, 11.00 oraz 13.30. Mimo pandemii koronawirusa i deszczowej pogody ponad 590 zawodników dobiegło do mety.

W sobotę 10 lipca odbędzie się Wałecki Festiwal Biegowy. Organizująca zawody Fundacja Wychowanie przez Sport ustaliła limity uczestników wynoszące 400 osób z podziałem na konkurencje (suma biegów: Bieg Filmowy – 150 osób + BiegamBoLubię LASY – 150 osób + marsz ChodzęBoLubię – 100 osób). Wraz z luzowaniem obostrzeń pandemicznych limity mają być zwiększane.

15 sierpnia w licznych lokalizacjach w kraju i na świecie odbędzie się dziewiąta edycja Biegu Tropem Wilczym, a w ostatni wakacyjny weekend 28-29 sierpnia na trasach w Górach Izerskich w okolicach Polany Jakuszyckiej zorganizowany zostanie 9. Letni Bieg Piastów. O wszystkich kolejnych zawodach będziemy informować w kolejnych artykułach na „Bankomanii”.

Marek Wiśniewski