Jakie książki o bieganiu warto przeczytać w czasie koronawirusa?

W czasach koronawirusa uprawianie sportu nie należy do najłatwiejszych zadań. Niezależnie od treningów, warto sięgnąć po wartościowe książki dotyczące biegania, które pozwolą nam poszerzać wiedzę o naszym ulubionym sporcie. Przygotowaliśmy propozycję 10 lektur.
około min czytania
 

1. „Biegiem przez życie” – Jerzy Skarżyński

Przez wielu miłośników tego sportu uznawana jest za „Biblię biegania”. Autor Jerzy Skarżyński, to doświadczony maratończyk (może pochwalić się rekordem życiowym 2:11:42), zdobywca trzech medali mistrzostw Polski w maratonie (1985, 1966, 1988). Przez całe życie był wielkim pasjonatem i propagatorem biegania, stąd tytuł „Biegiem przez życie”.

01 - Biegiem przez życie.jpg

Na pierwszy rzut oka przestraszyć może grubość książki – 492 strony – ale dzięki takiej objętości pozycja w kompleksowy sposób wyczerpuje tematykę biegania. „Biegiem przez życie” to poradnik, który jest skierowany dosłownie dla każdego – niezależnie od stopnia wytrenowania. Czytając książkę tydzień po tygodniu, można stopniowo podnosić swoją biegową wiedzę i umiejętności. Wychowało się na niej całe pokolenie biegaczy w Polsce.

2. „Bieganie metodą Danielsa” – Jack Daniels

02 - Bieganie metodą Danielsa.jpg

Książka zmieniła sposób myślenia o treningu biegowym. Dziś jest uznawana za najlepszy poradnik treningowy dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania. Przedstawia tzw. „amerykańską szkołę biegania”.

Jack Daniels urodził się w 1933 r. w Detroit, w stanie Michigan, a amerykański magazyn „Runner’s World” określił go mianem najlepszego trenera biegania na świecie. Choć jego metody i rady mają już długą historię, to do dziś cieszą się popularnością i niezmiennie są stosowane. W Polsce książka ukazała się w 2010 r., a w ciągu czterech pierwszych lat nabyło ją prawie 10 tys. biegaczy.

3. „Maraton” - Jerzy Skarżyński

03 - Maraton.jpg

Kolejna znakomita książka Jerzego Skarżyńskiego, którą można uznać za encyklopedię maratonu. Dzięki niej można poznać historię biegów na królewskim dystansie, nazwiska najlepszych maratończyków, najważniejsze zasady przygotowań maratonu oraz – co niezwykle ważne dla biegaczy – programy treningowe dla amatorów, a nawet kandydatów do zdobycia medali mistrzostw Polski.

Wszystko okraszone opowieściami i anegdotami biegowymi. Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych pozycji, jest to książka, do której warto regularnie wracać. Pozycja obowiązkowa dla każdego maratończyka.

4. „Maraton. Trening metodą Gallowaya” – Jeff Galloway

04 - Maraton. Trening metodą Gallowaya.jpg

Jeff Galloway to olimpijczyk i trener biegania, który stworzył autorski program biegowy, pozwalający na przygotowanie do startu w maratonie. Opracowana przez niego metoda jest dobra dla osób, które nie są w stanie za jednym zamachem pokonać dystans maratonu. Galloway uważa, że bieg z zaplanowanymi przerwami na marsz może znacząco ułatwić takiej osobie dotarcie do mety.

Dzięki takim przerwom można przejść do marszu, zregenerować się, napić i pozwolić odpocząć mięśniom. Chwila odpoczynku pozwala na zyskanie siły do tego, żeby bardziej rozwinąć prędkość w odcinkach biegowych.

5. „Maraton metodą Hansonów” – Luke Humphrey, Keith Hanson i Kevin Hanson

05 - Maraton metodą Hansonów.jpg

Bracia Keith i Kevin Hansonowie to trenerzy długodystansowi, którzy prowadzą grupę najlepszych amerykańskich biegaczy. Stworzyli kuźnię maratończyków, której nadali nazwę „Hanson-Brooks Distance Project.

„Maraton metodą Hansonów” to książka przeznaczona dla zawodowców lub zaawansowanych amatorów, którzy są w stanie pokonać maraton w czasie poniżej 3 godzin. Metoda Hansonów promuje bieganie i trenowanie na „narastającym zmęczeniu”. Ich zdaniem najgorsze dla biegacza jest 10-12 ostatnich kilometrów w maratonie.

Bracia Hansonowie starają się więc odwzorować te ciężkie warunki podczas treningu. Uważają, że jeśli biegacze podczas przygotowań będą w stanie biegać na zmęczonych nogach, podczas zawodów poradzą sobie równie dobrze. Książka jest napisana w lekki sposób, wyjaśnia fizjologię treningu i zawiera przykłady ćwiczeń biegowych.

6. „Jedz i biegaj” – Scott Jurek

06 - Jedz i biegaj.jpg

Scott Jurek jest wielką gwiazdą biegów ultramaratońskich. Może pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi m.in. zwycięstwami w Western States Endurance Run – słynnym 100-milowym wyścigu szlakiem przez kalifornijskie góry Sierra Nevada oraz Badwater Ultramarathon – biegu na ponad 270 km przez Dolinę Śmierci w USA.

W książce „Jedz i biegaj” Scott Jurek opowiada o swoim życiu, kładąc aspekt na trening biegowy oraz dietę wegańską. Wraca do dzieciństwa, trudnych początków biegowej przygody i pokazuje, że każdy może pójść jego drogą. Książka jest pełna niezwykłych opowieści o wytrzymałości i współzawodnictwie, naukowych ciekawostek oraz praktycznych porad.

7. „Biec albo umrzeć” – Kilian Jornet Burgada

07 - Biec albo umrzeć.jpg

Kilian Jornet Burgada to Katalończyk, który stał się legendą ultramaratonów i biegów górskich. Był trzykrotnym zwycięzcą w Skyrunner World Series w latach 2007-2009 oraz zwycięzcą Western States Endurance Run w 2011 r. To człowiek gór, który bieganie traktuje jako drogę do szczęścia. W książce „Biec albo umrzeć” opisuje, w jaki sposób przekracza granice swojego organizmu. To walka z własnymi słabościami przy jednoczesnym zjednoczeniu z naturą.

Publikacja jest dobrą lekturą dla miłośników biegania, gór oraz sportów wytrzymałościowych, a także dla osób, które lubią czytać biografie wybitnych sportowców oraz ludzi wierzących, że niemożliwe nie istnieje. „Biec albo umrzeć” to dziennik zwycięzcy, pokazującego filozofię życia, który może być doskonałą lekcją dla każdego z biegaczy.

8. „Usain Bolt: 9.58” – Usain Bolt

08 - Usain Bolt 9.58.jpg

Usaina Bolta przedstawiać nie trzeba, ale wymienić listę biegowych sukcesów jamajskiego sprintera warto. To ośmiokrotny mistrz olimpijski z Pekinu, Londynu oraz Rio de Janeiro, jedenastokrotny mistrz, dwukrotny wicemistrz oraz brązowy medalista Mistrzostw Świata. Obecny rekordzista świata w sprincie na dystansie 100 i 200 m. Tytułowe 9.58 odnosi się właśnie do rekordu świata w biegu na 100 m, który ustanowił na mistrzostwach świata w Berlinie w 2009 r.

Książka „Usain Bolt. 9.58” jest biografią najszybszego człowieka świata, z dziesiątkami barwnych fotografii. Bolt opowiada o swoim dzieciństwie i wyjaśnia, jak to się stało, że w bieganiu na dystansie 100 i 200 m wspiął się na sam szczyt.

9. „Rekordzista” – Jakub Jelonek, Marta Bednarz

09 - Rekordzista.jpg

Kiedy w marcu 2012 r. podczas maratonu w Japonii Henryk Szost ustanowił nowy rekord Polski wynikiem 2:07:39, zaskoczył nawet samego siebie. Minęło już osiem lat, a do tej pory żaden z Polaków nie zdołał poprawić tego rewelacyjnego czasu.

Dzięki książce „Rekordzista” możemy poznać sportową historię Szosta – od dzieciństwa aż do dzisiejszych startów. Czytając tę pozycję „przenosimy się” na największe maratony świata i mamy szansę poczuć tak, jakbyśmy sami podejmowali się rywalizację. Książka jest bardzo praktyczna i zawiera wiele porad dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności i podnosić poziom w biegach długodystansowych.

To niezwykle wciągająca lektura o skromnym człowieku, który wszedł na biegowy szczyt, a zarazem bardzo inspirująca pozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas. O Henryku Szoście można przeczytać m.in. na stronach Bankomanii.

10. „Czas na ultra. Biegi górskie metodą Marcina Świerca” – Marcin Świerc

10 - Czas na ultra.jpg

Marcin Świerc jest najlepszym polskim biegaczem górskim ostatnich lat. Jego największymi sukcesami są dwa miejsca na podium biegów rozgrywanych w ramach festiwalu biegów górskich UTMB. W 2017 r. zajął drugie miejsce w biegu CCC, rozgrywanym na dystansie 99 km o sumie przewyższeń ponad 5300 m. Rok później został zwycięzcą biegu TDS – biegu na dystansie 122 km z sumą przewyższeń ponad 7300 m.

Co zrobić, żeby osiągnąć mistrzostwo w biegach górskich? – Przede wszystkim przeczytać moją książkę – zachęca z uśmiechem Marcin Świerc. W publikacji wyjaśnia, jak odpowiednio przygotować się do biegów górskich, z jakich środków treningowych korzystać, jak ułożyć swój plan treningowy, jak się odżywiać i jaką taktykę przyjmować w zawodach sportowych. To książka, po którą miłośnicy biegów górskich powinni regularnie sięgać w trakcie realizacji swojego planu treningowego.

Marek Wiśniewski