PKO Białystok Półmaraton, czyli wirtualne zawody biegowe w czasach pandemii

Organizatorzy PKO Białystok Półmaratonu nie dali się pandemii koronawirusa i postanowili zorganizować w maju coroczne zawody. Jak tego dokonać w czasach zakazu imprez masowych? Wirtualnie! Biorąc udział w Wirtualnym PKO Białystok Półmaratonie.
około min czytania
 

7. PKO Białystok Półmaraton zaplanowano na 10 maja, ale w związku z pandemią koronawirusa imprezę przełożono na 8 listopada 2020 r. Teraz postanowiono zorganizować Wirtualny PKO Białystok Półmaraton. Zwłaszcza, że od 2013 r. zawody w tym mieście odbywały się właśnie w maju.

Nie damy się COVID-19! Pokażemy jaka tkwi w nas siła. Skoro maj musi być PKO Białystok Półmaraton, chociażby wirtualny – mówi organizator biegu Grzegorz Kuczyński przekonują organizatorzy. Ciężko pracowaliśmy, by znaleźć najlepsze warunki do tego, abyście mogli poczuć tak przez Was lubiany PKO Białystok Półmaraton. Dlatego przygotujemy prawdziwe medale, wygenerujemy numery startowe, które wraz z pakietem prześlemy do was po całym wydarzeniu. Będzie też można odebrać jej osobiście dodaje szef Fundacji Białystok Biega.

 Kiedy będzie można pobiec?

Każdy z uczestników będzie mógł o tym zadecydować, jednak musi zmieścić się w okresie 8-24 maja 2020 r. Sam też wybiera czy chce pobiec rano, w południe, czy wieczorem.

Wszyscy zainteresowani muszą zarejestrować się na stronie biegu, co zapewni im otrzymanie numeru startowego oraz medalu, a także chusty wielofunkcyjnej. Istnieje też możliwość dokupienia koszulki technicznej.

Jak przebiec trasę?

Po dokonaniu rejestracji na stronie bialystokpolmaraton.pl wybiera się trasę półmaratonu. Może to być jedna pętla albo kilka mniejszych. Zalecamy tereny leśne, gdzie nie ma obowiązku zakładania maseczek ani chust. Jeżeli chcemy biegać po mieście, to lepiej wybrać taką trasę, na której nie ma przejść dla pieszych ze światłami, bo w tym biegu trasy nie są zamknięte dla zawodników.

Choć półmaraton to 21 km i 97,5 m, na potrzeby tych zawodów dystans nieco wydłużono – wynosi 21 km 100 m. Można go pokonać jednorazowo lub w trzech ratach w ciągu dowolnie wybranych dni między 8 a 24 maja. Żeby uniknąć „dokręcania” ostatnich metrów czy kilometrów, warto wcześniej dokładnie sprawdzić wybraną przez siebie trasę. Krótsze dystanse nie będą brane pod uwagę. Nie warto również pokonywać dłuższych niż 21,1 km, gdyż w wynikach będą brane pod uwagę dane widniejące na zrzucie z ekranu czy zdjęciu.

Wysłanie wyników do organizatorów

Startując należy pamiętać o zabraniu urządzenia mierzącego czas i pokonaną trasę. Ważne, aby była możliwość przesłania zdjęcia czy zrzutu z ekranu pokazującego uzyskany czas, gdyż po zakończeniu półmaratonu należy je wysłać do organizatorów poprzez formularz znajdujący się na stronie www.bialystokpolmaraton.pl. Tu też będą systematycznie publikowane wyniki wszystkich biegaczy.

Będzie nam miło, jak zawodnicy będą przesyłać do nas na Facebooku zdjęcia z biegu i dzielić się tą chwilą! – zachęcają organizatorzy.

Wybrany pakiet i – jeśli się zdecydujemy – kupiona koszulka zostaną wysłane w ciągu 3-5 tygodni od momentu przesłania wyników. Pakiet można też odebrać we wskazanym terminie w Białymstoku.

Zawody mają również aspekt charytatywny. Rejestrując się do startu w biegu, wspieramy Fundację Białystok Biega.

Marek Wiśniewski