Letnie okno transferowe. Kto zyskał w PKO Bank Polski Ekstraklasie?
W związku z pandemią letnie okno transferowe w PKO Banku Polskim Ekstraklasie zostało przedłużone do 5 października. Wzięliśmy pod lupę wzmocnienia drużyn, odejścia zawodników trzech czołowych klubów minionego sezonu – Legii Warszawa, Lecha Poznań i Piasta Gliwice, a także najgłośniejsze lub najbardziej opłacalne ruchy transferowe pozostałych klubów. 2020-10-13To było niezwykle ciekawe okno transferowe, a kluby aż do 5 października miały czas na pozyskiwanie nowych zawodników, pozbycie się niechcianych lub sprzedaż największych gwiazd za dobre pieniądze. Zrealizowano wiele ciekawych ruchów.
Najbardziej medialnym ruchem okazał się powrót do polskiej ligi wieloletniego bramkarza reprezentacji Polski Artura Boruca, który podpisał kontrakt z Legią Warszawa.
Największym transferowym hitem jest informacja z ostatnich chwil okna transferowego o tym, że angielski klub Premier League Brighton & Hove Albion pozyskał wyróżniających się zawodników Legii Warszawa i Lecha Poznań. Za Michała Karbownika i Jakuba Modera zapłacił w sumie 16,5 mln euro, jednocześnie wypożyczając ich do końca sezonu do macierzystych klubów.
Sprzedaż Jakuba Modera za 11 mln euro to absolutny rekord transferowy PKO Bank Polski Ekstraklasy. 21-letni pomocnik przebił Radosława Majeckiego, który minionej zimy odszedł z Legii Warszawa do AS Monaco za 7 mln euro. Przypomnijmy też, że kiedy z Lecha Poznań dziesięć lat temu odchodził Robert Lewandowski, to Borussia Dortmund zapłaciła za niego 4,75 mln euro.
Legia Warszawa
Ostatnie tygodnie Legii Warszawa nie należały do najbardziej udanych. Mistrzowie Polski nie zdołali awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów, po czym właściciel Dariusz Mioduski zmienił trenera z Aleksandara Vukovicia na Czesława Michniewicza. Nowy szkoleniowiec cudu nie dokonał. Drużyna skompromitowała się w ostatniej fazie eliminacji Ligi Europy, przegrywając 0:3 z Karabachem Agdam. W PKO Bank Polski Ekstraklasie „Wojskowi” również zaliczyli „falstart” i przegrali dwa z czterech pierwszych meczów.
Stawia to pod dużym znakiem zapytania słuszność transferów Legii. Przypomnijmy, że do najbardziej medialnych należało zakontraktowania wieloletniego bramkarza reprezentacji Polski 40-letniego Artura Boruca, a także 23-letniego pomocnika Bartosza Kapustki, który był odkryciem naszej drużyny narodowej na turnieju Euro 2016. Udało się też pozyskać lewego obrońcę Lechii Gdańsk Filipa Mladenovicia. Wszyscy trzej trafili w szeregi warszawskiego klubu bez kwoty odstępnego.
400 tys. euro Legia zapłaciła za chorwackiego obrońcę Josipa Juranovicia z Hajudka Split, a 150 tys. euro za środkowego napastnika Rafę Lopesa z Cracovii. Na zasadzie wypożyczenia do klubu trafił napastnik Brendford Joel Valencia.
Jeżeli chodzi o odejścia z drużyny, to najgłośniejszy transfer został ogłoszony w ostatnim dniu okienka transferowego. Lewy obrońca Michał Karbownik został sprzedany do angielskiego Brightonu za 5,5 mln euro.
19-latek podpisał kontrakt do 2024 r., jednak od razu trafi na wypożyczenie do Legii, gdzie będzie grał do końca sezonu. Z Legii odszedł też litewski pomocnik Arvydas Novikovas, który odszedł do tureckiego BB Erzurumsporu. Za jego transfer „Wojskowi” jednak kokosów nie dostali. Była to kwota około 250 tys. euro.
Lech Poznań
Awans Lecha Poznań do fazy grupowej Ligi Europy – jako jedynego polskiego zespołu – pokazał, że strategia budowania drużyny, objęta przez władze klubu, przynosi dobre efekty. Być może poznańska drużyna swoją grą na arenie europejskiej porwie kibiców z całej Polski, podobnie jak miało to miejsce w sezonie 2010/11, kiedy „Kolejorz” zajął drugie miejsce w trudnej grupie Ligi Europy, w której rywalizował z Manchesterm City, Juventusem i Red Bullem Salzburg, a w 1/16 finału grał z S.C. Braga.
Wielu polskich kibiców do dziś pamięta spektakularne zwycięstwo 3:1 z Manchesterem City czy zacięte boje z Juventusem. Tym razem rywalami poznańskiej drużyny w fazie grupowej będą Benfica Lizbona, Glasgow Rangers i Standard Liege.
Ostatniego dnia okienka transferowego Lech ogłosił prawdziwy hit transferowy. Środkowy pomocnik Jakub Moder odchodzi do angielskiego Brightonu za kwotę, która jest transferowym rekordem PKO Ekstraklasy. Brytyjczycy zapłacili za 21-letniego zawodnika 11 mln euro.
21-letni Moder podpisał pięcioletni kontrakt, ale – co ważne – pomoże Lechowi w rozgrywkach Ligi Europy, bo do końca sezonu będzie grał w poznańskim klubie na zasadzie wypożyczenia.
Dużą stratą dla Lecha było odejście króla strzelców ubiegłego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy Christiana Gytkjaera, który gra teraz we włoskim klubie Monza. Zwłaszcza, że było to odejście bez kwoty odstępnego. Klub opuścił też 22-letni napastnik Kamil Jóźwiak (transfer do Derby County za 4,3 mln euro) oraz 22-letni obrońca Robert Gumny (transfer do FC Augsburg za 2 mln euro).
Jeżeli chodzi o wzmocnienia, to Lech kupił 26-letniego napastnika Slavii Praga Jana Sykorę (za 700 tys. euro), a bez odstępnego zakontraktował m.in. 27-letniego napastnika Mikaela Ishaka, 27-letniego bramkarza Filipa Bednarka i 27-letniego obrońcę Alana Czerwińskiego.
Na zasadzie wypożyczenia do Lecha trafili m.in. izraelski napastnik Mohammad Awwad, bramkarz Marko Malenica, obrońcy Vasyl Kravets i Bogdan Butko oraz napastnik Nika Kacharava.
Piast Gliwice
Piast Gliwice, który w sezonie 2018/19 wywalczył mistrzostwo Polski, a poprzedni sezon zakończył na trzecim miejscu w lidze, w ostatnich tygodniach zaliczył potężny „zjazd” na samo dno tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasy. Po sześciu kolejkach gliwiczanie mają w dorobku zaledwie jeden punkt (po remisie 0:0 z beniaminkiem Wartą Poznań). W pozostałych meczach drużyna schodziła z boiska pokonana.
W dodatku zespół Piasta szybko pożegnał się z europejskimi pucharami, przegrywając w trzeciej rundzie el. Ligi Europy 0:3 z FC Kopenhaga.
Największą stratą było odejście pomocnika Jorge Felixa, który po zakończeniu kontraktu bez kwoty odstępnego odszedł do tureckiego Sivassporu. W minionych rozgrywkach Hiszpan strzelił 16 goli i zaliczył 3 asysty, co dało mu piąte miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej. Został też wybrany najlepszym piłkarzem PKO Bank Polski Ekstraklasy w sezonie 2019/20. Sam strzelił 40 proc. goli Piasta, a brał udział (bramka lub asysta) w połowie trafień swojej drużyny.
Po odpadnięciu Piasta z europejskich pucharów drużynę opuścił też napastnik Piotr Parzyszek, który został sprzedany za 500 tys. euro do klubu z włoskiej Serie B – Frosinone. Piłkarz twierdzi, że klub mógł za niego otrzymać znacznie więcej, gdyby na transfer zdecydował się w zeszłym roku. Wtedy Włosi mieli oferować 2 mln euro.
Bez kwoty odstępnego z Piasta odeszli też angielski pomocnik Tom Hataley (do cypryjskiej Larnaki) oraz obrońca Uros Korun (do słoweńskiej Olimpiji Lubljana).
Do zespołu Piasta Gliwice trafili natomiast pomocnik Lechii Gdańsk Patryk Lipski (za 150 tys. euro), a także – na zasadzie wolnego transferu – pomocnik Javier Hyjek (z Atletico Madryt U-19), bramkarz Karol Szymański z Lecha Poznań, napastnik Korony Kielce Michał Żyro oraz napastnik Znicza Pruszków Arkadiusz Pyrka. Wypożyczony z Łudogorda Razgrad został napastnik Jakub Świerczok.
Pozostałe kluby
Jeżeli chodzi o ruchy transferowe pozostałych klubów, to na szczególną uwagę zasługują m.in.:
- Odejście słowackiego napastnika Lechii Gdańsk Lukasa Haraslina do włoskiego Sassuolo za 1,5 mln euro.
- Powrót do Śląska Wrocław 17-krotnego reprezentanta Polski Waldemara Soboty, który grał w tym klubie w latach 2010-2013, a ostatnio był związany kontraktem z niemieckim klubem FC St. Pauli. Do Śląska trafił bez kwoty odstępnego.
- Odejście ze Śląska Wrocław 22-letniego napastnika Przemysława Plachety. Za kwotę 3 mln euro kupił go angielski klub Norwich City, grający na poziomie Championship.
- Odejście ze Śląska Wrocław 22-letniego pomocnika Jakuba Labojko, który za 600 tys. euro trafił do włoskiej Brescii, grającej na poziomie Serie B.
- Pozyskanie przez Pogoń Szczecin bez kwoty odstępnego napastnika Michała Kucharczyka, który przez dziesięć lat grał w Legii Warszawa, a ostatni rok spędził w rosyjskim Uralu Jekaterynburg.
- Odejście z Pogoni Szczecin 22-letniego pomocnika Marcina Listkowskiego, za którego włoski klub US Lecce z Serie B zapłacił 300 tys. euro.
- Pozyskanie przez Cracovię 25-letniego napastnika Rivaldinho o podwójnym obywatelstwie (brazylijskim i hiszpańskim) za 300 tys. euro z rumuńskiego Viitorula Constanta.
- Odejście z Cracovii 25-letniego środkowego obrońcy Michała Helika, za którego angielski FC Barnsley zapłacił 800 tys. euro.
- Pozyskanie przez Jagiellonię Białystok bez kwoty odstępnego 29-letniego litewskiego napastnika Fedora Chernykha, który ostatnio grał w Dynamo Moskwa, a także obrońcy Błażeja Augustyna, który ostatnie trzy lata spędził w Lechii Gdańsk.
- Pozyskanie przez Górnika Zabrze obrońców Olympiakosu Pireus (22-letniego Stefanosa Evangelou – bez kwoty odstępnego) oraz 24-letniego Giannisa Masourasa (na zasadzie wypożyczenia).
- Odejście z Górnika Zabrze środkowego obrońcy Pawła Bochniewicza, za którego holenderski S.C. Heerenveen zapłacił 1,4 mln euro.
- Pozyskanie przez Zagłębie Lubin 18-letniego napastnika ŁKS-u Łódź Adama Ratajczyka za kwotę 350 tys. euro.
- Odejście z Zagłębia Lubin napastników: 18-letniego Bartosza Białka do VfL Wolfsburg za 5 mln euro, a także 28-letniego Słoweńca Damjana Bohara do chorwackiego NK Osijek za 500 tys. euro.
- Zakończenie kariery przez 37-letniego napastnika Wisły Kraków Pawła Brożka, odejście z klubu 40-letniego obrońcy Marcina Wasilewskiego (obecnie bez nowego pracodawcy), a także odejście 26-letniego pomocnika Vukana Savicevicia za 350 tys. euro do tureckiego Samsunsporu.
- Pozyskanie przez Wisłę Kraków czeskiego obrońcy Slavii Praga Michala Frydrycha za 800 tys. euro, serbskiego pomocnika klubu Javor-Matis Nikolę Kuveljicia za 200 tys. euro pochodzącego z Kostaryki, ale urodzonego w Berlinie napastnika Felicio Browna Forbesa za 100 tys. euro z Rakowa Częstochowa.