Najbliższa niedziela pod znakiem półmaratonów w Gliwicach i Poznaniu

To będzie niedziela pełna sportowych emocji! 17 października miłośnicy biegania wystartują w 7. PKO Półmaratonie Gliwickim kończącym cykl PKO Korony Śląskich Półmaratonów. W Wielkopolsce uczestniczyć będą w 13. PKO Poznań Półmaratonie. Zawodnicy będą mogli wziąć udział w akcjach charytatywnych i pobiec dla 5-letniej Asi i 10-letniej Ani. Sponsorem tytularnym wydarzeń jest PKO Bank Polski.
około min czytania
 

Walka o tytuł zdobywców PKO Korony Półmaratonów Śląskich

7. PKO Półmaraton Gliwicki zamknie tegoroczny cykl PKO Korony Śląskich Półmaratonów, w ramach którego odbyły się 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy, 2. PKO Piekarski Półmaraton, 12. PKO Bytomski Półmaraton oraz 21. PKO Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego.

Wszyscy, którzy będą mieli ukończone co najmniej cztery z pięciu biegów cyklu, otrzymają tytuł zdobywcy PKO Korony Śląskich Półmaratonów. Organizatorzy spodziewają się, że w klasyfikacji generalnej cyklu znajdzie się kilkaset osób. Uroczystą dekorację zaplanowano w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice.

Jedną z osób, która weźmie udział w zawodach, by otrzymać tytuł zdobywcy PKO Korony Śląskich Półmaratonów, jest Kamil Mazur, projektant Biura Rozwoju Aplikacji Biznesowych PKO Banku Polskiego.

Do tej pory wziąłem udział w trzech zawodach cyklu. Startowałem w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Żywcu. Wiem, że trasa w Gliwicach będzie dość łatwa i mam nadzieję, że powalczę nie tylko o koronę, ale również o rekord życiowy na dystansie półmaratonu. Tym bardziej, że jestem dwa tygodnie po Silesia Marathonie. Mocno podbudowało to moją dyspozycję – podkreśla Kamil Mazur.

Nowa szybka trasa 7. PKO Półmaratonu Gliwickiego

W ramach 7. PKO Półmaratonu Gliwickiego odbędzie się bieg na dystansie 21 km i 97,5 m, który wystartuje o godzinie 10:00. Pół godziny później na trasę wyruszą uczestnicy biegu towarzyszącego „Gliwicka Dycha” na dystansie 10 km, a także marszu nordic walking.

Wiemy, że w tym roku wszyscy borykają się ze spadkiem frekwencji, a wielu ludzi zapisuje się do startu w ostatniej chwili. Spodziewamy się od 800 do 1000 osób, które wezmą udział w imprezie. Tysiąc biegaczy to byłby bardzo dobry wynik – zaznacza organizator biegu, Mirosław Bieniecki.

Dwuletnia przerwa od biegów masowych w Poznaniu

Wielkie święto biegania będzie miało miejsce również w Poznaniu. Ostatnim dużym biegiem, zorganizowanym przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji w tradycyjnej formule był 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, który odbył się... 20 października 2019 r.

Trasa 13. PKO Poznań Półmaratonu – z niewielkimi zmianami – poprowadzi ulicami, które zawodnicy dobrze już znają.

Prawie na każdym kilometrze tegorocznej trasy półmaratończycy zostawili już swój ślad. Warto jednak pokonać 21 km w tej edycji i poznać te części Poznania, którymi zawodnicy jeszcze nie biegli – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Na mecie każdy z biegaczy oprócz medali, na mecie każdy z zawodników otrzyma rogala świętomarcińskiego, nawiązującego do słynnych poznańskich tradycji.

„biegnę dla…” Ani i Asi

Uczestnicy obydwu imprez mogą wziąć udział akcji charytatywnej „biegnę dla…”. W 7. PKO Półmaratonie Gliwickim mają szansę pomóc 8-letniej Asi, u której 5 lat temu doszło do nagłego zatrzymania akcji serca i kilkuminutowego niedotlenienia mózgu. Dziewczynka nie może mówić, chodzić i samodzielnie siedzieć. Podopieczna Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą wymaga stałej opieki lekarskiej i rehabilitacji, potrzebuje też nowego wózka.

W Poznaniu zawodnicy pobiegną dla 10-letniej Ani, która choruje na miopatię wrodzoną. Pilnie potrzebuje skomplikowanej operacji kręgosłupa, jakie wykonują lekarze w USA. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

Do akcji może dołączyć każdy uczestnik biegów oraz zwodów towarzyszących. Wystarczy, że z przypiętym do koszulki identyfikatorem „biegnę dla ...” dotrze do mety, a Fundacja PKO Banku Polskiego – w zamian za zaangażowanie biegaczy – przekaże środki na ich dzieci.

Kartki-identyfikatory akcji można odbierać w biurze zawodów.

Marek Wiśniewski