Pierwszy weekend z 44. Biegiem Piastów dla prawdziwych twardzieli!

Pierwsza seria zawodów zaliczanych do 44. Biegu Piastów za nami. W weekend odbyły się Rodzinna Jedenastka, Memoriał Stanisława Michonia oraz biegi dziecięce, a w poniedziałek Nocna Jedenastka. Niedzielne opady deszczu sprawiły, że bieg na 15 km stał się zawodami dla prawdziwych twardzieli.
około min czytania

Tuż przed rozpoczęciem 44. Biegu Piastów organizatorzy byli bardzo zadowoleni z warunków pogodowych. W czwartek i piątek spadło sporo świeżego śniegu, a ratrak poprawiał wszystkie trasy. Temperatura była niemalże idealna i oscylowała między -1 a -3 stopniami Celsjusza. – Zapraszamy do raju! – napisali na oficjalnej stronie zawodów organizatorzy.

Zmieniono jedynie fragment trasy Rodzinnej Jedenastki – odcinek Inhalacyjna zastąpił odcinek Herberta, gdzie w dwóch miejscach wybijał strumień wody. Śnieg przykrywał te miejsca, ale było go za mało, aby mieć gwarancję, że nie popsuje to zawodów.

Rodzinna Jedenastka bieg na 11 km

Sobotni bieg odbył się w dobrych warunkach śniegowych, choć trasa wcale nie należała do łatwych. Było na niej długie podejście trasą Samolot, wymagająca Inhalacyjna oraz szybki zjazd, na którym należało zachować szczególną koncentrację. Rodzinną 11 ukończyły 493 osoby.

Zwycięzcą został Czech Dan Slechta z czasem 36:37, na drugim miejscu znalazł się Krzysztof Małkiński z Katowic (czas 38:10), a na trzecim Łukasz Bronowicki (39:01). W rywalizacji kobiet najlepsza była Dorota Kuźma (45:32), a zaraz za nią znalazły się Natalia Grzebisz (46:36) oraz Monika Judka (46:41).

Rodzinna Jedenastka to przede wszystkim rywalizacja i zabawa. Najszybszą rodziną okazała się Retro Familia z Janowic Wielkich oraz Jeleniej Góry (137 punkty), a najstarszą Wojnarowscy (11 zawodników, mających łącznie 633 lata).

Rodzinna 11.jpg

Bieg dziecięcy – wyprawa Zuchów o długości 1 km

W tych zawodach nie było wyników ani klasyfikacji. W pełnym ambicji i walki ze swoimi słabościami biegu na dystansie 1 km uczestniczyło 70 zawodników i zawodniczek. Dobiegając do mety, wszyscy zostali zwycięzcami.

Bieg Piastów na 15 km / IV Memoriał Stanisława Michonia na dystansie 15 km

Bieg upamiętnia Stanisława Michonia, wybitnego zawodnika i trenera, trzykrotnego zwycięzcę Biegu Piastów, w tym pierwszego z 1976 r. Wśród startujących znalazła się jego żona Dorota, która przez wiele lat była wybitną biegaczką narciarską oraz jej syn Mariusz, który znaczną część życia poświęcił biegówkom.

Niestety, w niedzielę pogoda zrobiła przykrą niespodziankę. 3 stopnie Celsjusza i podający od rana deszcz spowodowały, że trasa zrobiła się miękka, mokra i wolna. Do tego doszły silne powiewy wiatru.

Bardziej doświadczeni biegacze podkreślali, że tak fatalna aura ostatni raz towarzyszyła zawodom w 2008 r. Mimo to, zawodnicy stawili się w pełnej obsadzie. Memoriał Stanisława Michonia ukończyło 457 zawodników. Najlepiej poradził sobie Jakub Ogorzałek, który uzyskał czas 46:00. Na drugim miejscu znalazł się Bogusław Gracz z czasem 46:01, a na trzecim Piotr Skowron, który dobiegł do mety w czasie 46:24. – Nie w takich warunkach się biegało – mówili na mecie uczestnicy zawodów.

W rywalizacji kobiet na pierwszym miejscu znalazła się czeska biegaczka Klara Moravcova (48:12), drugą pozycję zajęła jej rodaczka Jana Jetmarova (53:43), a trzecią Monika Judka z czasem 56:45.

Memoriał Michonia.jpg

Bieg Przedszkolaka na dystansie 250 m

Mimo kapryśnego pogody w niedzielę odbył się także Bieg Przedszkolaka na dystansie 250 m. Dla wielu z nich była to świetna okazja do debiutu na nartach biegowych oraz poznania emocjonującej atmosfery Biegu Piastów. W zawodach wzięło udział 72 dzieci.

Nocna Jedenastka

Z powodu niedzielnych opadów deszczu trasa Nocnej Jedenastki została nieco zmieniona i pokrywała się z planem B trasy Rodzinnej Jedenastki. W poniedziałek pogoda stała się trochę lepsza – pojawił się lekki mróz (-2 stopnie Celsjusza) i delikatnie prószyło.

Zawody, jak zawsze, odbyły się w niezwykłej scenerii i blasku latarek-czołówek biegaczy. W biegu wzięło udział ponad 300 zawodników. Najszybszy okazał się Krzysztof Małkiński z czasem 36:18. Na drugim miejscu znalazł się Arkadiusz Posiadała (37:26), a na trzecim Piotr Skowron (37:26).

W rywalizacji kobiet podium zajęły zawodniczki z Czech. Najlepsza, podobnie jak w niedzielę, była Klara Moravcova, której pokonanie 11 km zajęło 38:05. Do najszybszego mężczyzny straciła zaledwie 102 sekundy, a w klasyfikacji open zajęła piąte miejsce.  Na drugim miejscu uplasowała się Tereza Hujerova z czasem 39:18, a na trzecim Jana Jetmarova, która uzyskała czas 42:00. Nocną Jedenastkę ukończyło 283 osoby, w tym 87 kobiet.

Nocna 11.jpg

Przed nami główny weekend Biegu Piastów

W najbliższy weekend (28-29 lutego oraz 1 marca) odbędzie się główny weekend Biegu Piastów. Zawodnicy będą ścigać się w poniższych konkurencjach:

Piątek 28 lutego – Bieg Piastów na 6 km – dla jednych to rozruch przed startem na dłuższym dystansie, dla innych okazja, by poczuć w roli zawodnika znakomitą atmosferę wielkiego sportowego święta.

Piątek 28 lutego – Bieg Piastów na 30 km – jedyny bieg techniką dowolną. Jego wyniki zaliczane są do klasyfikacji Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

Sobota 29 lutego – Bieg Piastów na 50 km – największy polski bieg narciarski, należący do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet. Co roku na starcie gromadzi setki biegaczy z niemal 30 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii.

Niedziela 1 marca – Bieg Piastów na 25 km / Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów – to trzeci pod względem frekwencji bieg narciarski na świecie tej długości, należący do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet. Bieg na 25 km jest Memoriałem Wandy i Jerzego Lechowiczów – zasłużonych dla rozwoju narciarstwa klasycznego w Polsce działaczy i szkoleniowców.

Marek Wiśniewski