PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie Czy wiesz, że…?

Ilu biegaczy ma szansę ukończyć 7. PKO Bieg Niepodległości? Kto ustanowił rekord trasy zawodów i od ilu lat nie został on pobity? Jak wyglądają akcenty i motywy patriotyczne podczas zawodów?
około min czytania
 

1. Rekord frekwencji został ustanowiony w 2018 r. i wynosi 1858 osób (liczba osób, które zostały sklasyfikowane na mecie). Możliwy jest do pobicia w tym roku, bo liczba pakietów startowych wzrosła z 2018 do 2200. Dla porównania – pierwszą edycję zawodów w 2013 r. ukończyło zaledwie 637 osób.

2. Rekord trasy PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie należy do Artura Kozłowskiego i został pobity podczas pierwszej edycji zawodów – w 2013 r. Uzyskał on wtedy czas 28:23. Drugi najlepszy czas należy do Szymona Kulki, wynosi 28:36 i został ustanowiony w 2016 r.

3. Dwie flagi Polski pojawią się na trasie 7. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie. Pierwsza zostanie utworzona przez zawodników, którzy wystartują w białych i czerwonych koszulkach. Druga – to 35-metrowa flaga, którą w trakcie zawodów będą trzymać osoby z końca stawki. Obie flagi będą wyglądały niezwykle efektownie, dlatego podczas zawodów organizatorzy zrealizują film wideo z użyciem drona.

4. Piękne patriotyczne medale otrzymają wszyscy zawodnicy, którzy przekroczą linię mety. W tym roku na „krążkach” będzie to flaga Polski, sylwetka biegacza, a także symbol Rzeszowa – Pomnik Czynu Rewolucyjnego.

5. Ważną częścią Biegu Niepodległości jest jego muzyczna oprawa i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W zeszłym toku zaintonowali go młodzi śpiewacy z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie Irena Zięba i Adrian Grądziel.

6. „biegnę dla Wiktorii” to akacja charytatywna Fundacji PKO Banku Polskiego, która dobędzie się podczas 7. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie. 2-letnia Wiktoria urodziła się ze zniekształconymi kośćmi nóg oraz stawów kolanowych i biodrowych. Jest podopieczną Fundacji Serca dla Maluszka.

 Marek Wiśniewski