PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk. Pół tysiąca osób ścigało się w Miękini

W ostatnią niedzielę sierpnia odbył się kolejny szosowy klasyk w ramach cyklu PKO Ubezpieczenia via Dolny Śląsk. Po zawodach w Obiszowie i Kowarach przyszedł czas na Miękinię. Niemal 500 zawodników z całej Polski ścigało się na dystansach 50 km i 101 km oraz w konkurencjach towarzyszących.

Kolarze ruszyli z Miękini w kierunku Mrozowa, dojechali do Wojnowic i Wilkostowa, a potem przez Białków, Księginice, Głoskę, Lubiatów, Zabór Mały i Wielki oraz Klękę wrócili do Miękini. Zawody odbyły się na trasie FUN o dystansie 50 km (dwie pętle po 25 km) i sumie przewyższeń 220 m, a także na trasie PRO o długości 101 km (cztery pętle po 25,3 km) z sumą przewyższeń 520 m.

Przypomnijmy, że szosowe klasyki w ramach cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk nie wyłaniają zwycięzców wyścigów, a jedynie triumfatorów poszczególnych kategorii wiekowych. Każda z nich ma jednak swoją klasyfikację generalną, łączącą wyniki poszczególnych zawodów całego cyklu.

Najlepsi kolarze na dystansie PRO

Z dystansem 101 km najszybciej uporał się Adam Adamkiewicz (strefasportu.pl/ MW Inwest), który wygrał kategorię wiekową M30. W kategorii M16 najlepszy okazał się Jan Modzelewski (LKS Baszta Golczewo), w M20 Jakub Jąkała (7R Rowmix Team), w U23 Paweł Wieczorek (Apart Park Świnoujście), w M40 Andrzej Jarosz (7R Rowmix Team), w M45 Tomasz Kowalski (Bike Center Atak Sport Świdnica), w M50 Jarosław Zygmąt (Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team), w M55 Zbigniew Kaczała (Team Rowery Turowski), w M60 Lech Ergang (Merx Team), a w M65 Lechosław Michalak (Rycerze Rolanda Maciejewski Cyclig Team).

W klasyfikacji kobiet na dystansie PRO pierwsza była Karolina Przybylak (Road-racing.pl), która wygrała w kategorii K20. Natalia Rau (KS Deichman SKSM Abus Sobótka) zwyciężyła z kolei kategorię K16. W K30 pierwsze miejsce zajęła Kamila Wójcikiewicz (Agrochest Team), a w K40 zwyciężyła Joanna Legierska-Dutczak (Seven Perceptus Team).

Najszybsi zawodnicy na dystansie FUN

Na dystansie FUN rywalizację kategorii M16 wygrał Piotr Dębiec (Zarębski Team), w kategorii M20 triumfował Tomasz Szrajber (Sokół Skalmierzyce), a w M30 najszybszy był Paweł Perkowski (Mitsubishi Materials MTB Team).

W kategorii M40 pierwsze miejsce zajął Marcin Bukraba (Romet Factory Team), a w M45 Ireneusz Kucewicz (Quest Road). Jeśli chodzi o kategorię M50, to najlepszy był Dariusz Spychała (Romet Factory Team). W kategorii M55 wygrał Jacek Grabowski (Polonia Hannover), w M60 Stefan Dziedzic (Rawex Energy Saving), a w M65 Henryk Charucki (Colnago-Mavic Team).

W zawodach wzięli też udział kolarze pokazujący, że wiek to tylko liczba. W kategorii M70 zwyciężył Ryszard Rawski (Rawex Energy Saving), w M75 triumfował Zygmunt Pfeifer (Rawex Energy Saving), a w M80 Józef Misiak (Rycerze Rolanda Maciejewski Cycling Team).

Jeżeli chodzi o rywalizację kobiet na dystansie FUN, to kategorię K20 wygrała Małgorzata Łyczko (Elmar Eska Team), kategorię K30 Katarzyna Kalita (Brandovo), a K40 Katarzyna Marchewka (Citroen Peugeot Wojciechowski Zielona Góra). W kategorii K45 pierwsza była Dorota Kuźma (Eroe Racing Club), a w K50+ Katarzyna Boczkowska – Pidek (Seven Perceptus Team). Spośród wszystkich pań startujących w tym wyścigu najszybsza była Katarzyna Kalita.

Zawody w Świdnicy i Sobótce na zakończenie sezonu

W Miękini na krótszym dystansie rozegrano też Mistrzostwa Polski Strażaków i Policjantów, a wcześniej z trasą Szosowego Klasyka zmierzyli się żacy i młodzicy, którzy w ramach IX Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Korona Kocich Gór do pokonania mieli jedną rundę o długości 25 km. Wspomniany wyścig stanowił jednocześnie Memoriał Kornela Morawieckiego.

Łącznie na szosach Gminy Miękinia rywalizowało ze sobą prawie pół tysiąca zawodniczek i zawodników, którzy na sportowo spędzili ostatni weekend sierpnia.

Tegoroczna edycja cyklu PKO Ubezpieczenia via Dolny Śląsk wystartowała 2 maja, a sezon nieuchronnie zmierza ku końcowi. Następne zawody cyklu odbędą się 12 września w Świdnicy pod nazwą „Sport Factory Center”. Rywalizację w poszczególnych kategoriach wiekowych zamknie wyścig o nazwie „Runda spadających liści”. Zaplanowano ją na 10 października w Sobótce.