Prawie tysiąc rowerzystów wystartuje w 6. Rowerowym Biegu Piastów

W sobotę 26 września na malowniczych trasach Gór Izerskich odbędzie się sponsorowany przez PKO Bank Polski 6. Rowerowy Bieg Piastów – ostatnie zawody z cyklu Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Miłośnicy dwóch kółek będą mieli do wyboru trzy dystanse: MINI, czyli 18 km, MEGA o długości 41 km oraz GIGA liczący 60 km. Zawody mają limit 980 miejsc i cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.
około min czytania

Organizatorzy zawodów ze Stowarzyszenia Bieg Piastów w Szklarskiej Porębie pokazali, że niestraszna im pandemia koronawirusa. Odnieśli wielki sukces i z powodzeniem przeprowadzili w sierpniu 8. Letni Bieg Piastów. Wprowadzone wtedy rozwiązania zamierzają powtórzyć przy organizacji 6. Rowerowego Biegu Piastów.

W czasach pandemii

Zawodnicy będą ruszać w odstępach czasowych i w grupach, nieprzekraczających 150 osób. Na starcie będzie obowiązywać nakaz zakrywania twarzy, a w na trasie – posiadania własnego kubka umożliwiającego skorzystanie z punktów z wodą. Dodatkowe obowiązki to dezynfekcja dłoni, zachowanie bezpiecznego dystansu. Wprowadzono też zakaz gromadzenia się kibiców.

Wydaje nam się, że są to bardzo rozsądne rozwiązania. Uczestnicy naszych imprez podchodzą do nich z dużym zrozumieniem. Po 8. Letnim Biegu Piastów ludzie cieszyli się, że mimo pandemii odważyliśmy się zorganizować bieg. Byli szczęśliwi, że daliśmy im namiastkę normalności i sportowej rywalizacji, bo był to jeden z nielicznych biegów w regionie, który się odbył. Większość z nich wróci do nas właśnie na 6. Rowerowy Bieg Piastów – zapowiada Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, dyrektor zarządzający Biegu Piastów.

Rekordowe tempo zapisów 

Zainteresowanie 6. Rowerowym Biegiem Piastów jest w tym roku rekordowe. Limit miejsc początkowo wynosił 860, ale organizatorom udało się go zwiększyć do 980.

Zapisy na Rowerowy Bieg Piastów zakończyły się w ciągu sześciu dni. Było to naprawdę rekordowe tempo, duży sukces i ogromne zaskoczenie. Dla porównania mogę powiedzieć, że rok wcześniej sprzedaż pakietów zajęła nam półtora miesiąca – mówi Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

Wymagające i urozmaicone trasy

Zawody odbędą się na niezwykle urozmaiconych, ale i wymagających trasa po Górach Izerskich. Do wyboru są trzy dystanse. Najkrótszy z nich to MINI, liczący 18 km, z sumą przewyższeń 420 m. Kolejny to dystans MEGA o długości 41 km i sumie przewyższeń 1000 m, a najdłuższy to dystans GIGA, mający 60 km i sumę przewyższeń 1400 m.

Trasy są pełne ciekawych podjazdów oraz zjazdów. Przebiegają po odcinkach szutrowych, błotnistych, trawiastych i asfaltowych, więc są bardzo zróżnicowane. Zawodnicy będą mogli odwiedzić nowe miejsca jak choćby schronisko Orle czy Polana Izerska. Będą też przejeżdżać koło Chatki Górzystów, Stogu Izerskiego czy Zakrętu Śmierci – zapowiada Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

Setka ludzi w walce o Wielkiego Jakuszyckiego Szlema

Przypomnijmy, że Rowerowy Bieg Piastów to jedna z trzech głównych imprez organizowanych każdego roku przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Najważniejszą z nich jest Bieg Piastów w narciarstwie biegowym z tradycją sięgającą 1976 r. Zawody te zyskały światową renomę dzięki przynależności do Worldloppet Ski Federation – organizacji zrzeszającej 20 największych biegów narciarskich świata.

Sponsorem tych wydarzeń jest PKO Bank Polski.

Od 2013 r. organizowany jest również Letni Bieg Piastów w długodystansowych biegach górskich.

Po zakończeniu szóstej edycji Rowerowego Biegu Piastów odbędzie się ogłoszenie i dekoracja zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema w formie specjalnej statuetki. Zdobędą go ci, którzy w 2020 r. na najdłuższych dystansach ukończą Zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów. W tym roku o trofeum powalczy około stu osób.

Z roku na rok jest coraz więcej osób, które chcą zdobyć ten tytuł. Fakt, że to duże wyzwanie, bo trzeba dobrze biegać na nogach, na nartach biegowych, a do tego poradzić sobie na najdłuższym dystansie Rowerowego Biegu Piastów. Na pewno trzeba być wszechstronnym, uzdolnionym i posiadać dużą wytrzymałość – podkreśla Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

Marek Wiśniewski