Rowerowy Bieg Piastów dla prawdziwych twardzieli

To był wyścig dla prawdziwych twardzieli! Deszcz, mgła i powiewy wiatru sprawiły, że uczestnicy 5. Rowerowego Biegu Piastów rywalizowali w trudnych warunkach.
około min czytania

Rowerowy Bieg Piastów to jedna z trzech głównych imprez organizowanych każdego roku przez Stowarzyszenie Bieg Piastów w Górach Izerskich. Najważniejszą z nich jest Bieg Piastów w narciarstwie biegowym, organizowany od 1976 r. Zawody te zyskały światową renomę dzięki przynależności do Worldloppet Ski Federation – organizacji zrzeszającej 20 największych biegów narciarskich świata. Od 2013 organizowany jest również Letni Bieg Piastów w długodystansowych biegach górskich. Partnerem wydarzeń jest PKO Bank Polski.

Postanowiliśmy rozszerzyć zimowy Bieg Piastów o imprezy letnie. Siedem lat temu powstał Letni Bieg Piastów, a pięć lat temu po raz pierwszy zorganizowaliśmy również Rowerowy. W ten sposób zamierzamy Polanę Jakuszycką i Góry Izerskie. Tak, żeby tętniły życiem sportowym nie tylko zimą, ale też latem. W pierwszej edycji brało udział ponad 300 osób, a w tym roku uczestników było już ponad 800. Wszystkie miejsca na listach startowych zostały zajęte już trzy miesiące temu – stwierdził rzecznik Biegu Piastów Leszek Kosiorowski.

Błotne kąpiele, mgła i rozjaśnienia

Piąta edycja Rowerowego Biegu Piastów odbyła się w sobotę 28 września na dystansie GIGA (58 km, suma przewyższeń 1138 m), MEGA (41 km, suma przewyższeń 845 m) i MINI (19 km, suma przewyższeń 266 m). Pogoda nie dopisała. Deszcz, mgła oraz powiewy wiatru sprawiły, że warunki na trasie były trudne. Już pierwszy kilometr trasy stał się dla uczestników zaproszeniem do błotnej kąpieli.

Trasa była urozmaicona pod względem nawierzchni i wysokości (od 552 m n.p.m. do ponad 1000 m n.p.m.), co powodowało, że warunki dla rowerzystów się zmieniały. Nad Świeradowem-Zdrój znikała mgła, niebo się rozjaśniało i uczestnicy mogli ścigać się w promieniach słońca.

Zażarta walka do ostatnich metrów!

Zawody na dystansie GIGA po raz kolejny wygrał Rafał Alchimowicz, który linię mety przekroczył z czasem 02:21:36.

Cieszę się ze zwycięstwa. Długo jechaliśmy w dwójkę, a nawet w trójkę. Odjechałem rywalom dopiero na zjeździe z Wysokiego Kamienia – komentował swoją wygraną na mecie.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Dominika Niemiec, która na dystansie GIGA uzyskała czas 03:01:25. Choć nie była na prowadzeniu od początku, to stopniowo przesuwała się do przodu, żeby wygrać z przewagą dziesięciu i pół minuty. Warto zaznaczyć, że przed rokiem odniosła ona zwycięstwo na dystansie MEGA.

Na dystansie MEGA zwycięstwo zanotował Piotr Andrejków (01:30:42), a najlepszą zawodniczką została Alicja Marciniec (01:46:46). Na najkrótszym dystansie MINI pierwsze miejsce zajął Sergiusz Wieczorkiewicz (00:36:04), a najszybszą kobietą okazała się Natalia Chrostkowska (00:46:04), która tym samym powtórzyła sukces sprzed roku.

W rywalizacji mężczyzn na dwóch wspomnianych dystansach byliśmy świadkami niesamowitej walki do ostatnich metrów. Zarówno Piotr Andrejków, jak i Sergiusz Wieczorkiewicz wygrali, mając zaledwie sekundę przewagi nad drugimi zawodnikami (kolejno nad Mariuszem Gałuszką oraz Michałem Decewiczem).

Po zawodach odbyło się ogłoszenie i dekoracja zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema – w formie specjalnej statuetki. Zdobyli go ci, którzy w 2019 r. ukończyli na najdłuższych dystansach Zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów.

Liczne atrakcje dla kibiców i uczestników

Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji dla kibiców i uczestników wyścigu. PKO Bank Polski zorganizował Strefę Zdrowia, w której zawodnicy i kibice korzystali z darmowych konsultacji z dietetykiem oraz mogli zrobić badania. W Strefie Pierwszej Pomocy prowadzone były pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy z ratownikami medycznymi, a w Miasteczku Rowerowo-Piłkarskiego zajęcia dla dzieci.

Rowerowy Bieg Piastów odbędzie się 26 września 2020 r.

Marek Wiśniewski