Światowy bieg Wings for Life 2021 największy w historii!

W niedzielę 9 maja na całym świecie odbyła się ósma edycja międzynarodowego biegu Wings for Life World Run, który okazał się największy w historii. W ósmej edycji wspieranej przez PKO Polski wystartowało prawie 185 tys. osób reprezentujących blisko 200 narodowości, w tym ponad 10 tys. Polaków!

Przypomnijmy, że wszystkie opłaty startowe Wings for Life są przekazywane na badania, które mają na celu wynalezienie skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego, by pomóc kontuzjowanym osobom w powrocie do sprawności. Mottem zawodów jest sentencja „Biegnij dla tych, którzy nie mogą”.

Choć drugi rok z rzędu zawody odbywały się wyłącznie jako bieg z aplikacją mobilną, to wzięła w nich udział rekordowa liczba 184 236 osób, które reprezentowały 195 narodowości. W imprezie pobiegło 10 486 Polaków. Opłaty startowe i dodatkowe wpłaty biegaczy sprawiły, że w tym roku zebrano łącznie 4,1 mln euro!

Kolejny triumf Andersona, Nożyński najszybszym biegaczem!

Globalne zwycięstwo w biegu odniósł poruszający się na wózku Szwed Aron Anderson, który pokonał dystans 66,8 km. To jego kolejny triumf w klasyfikacji światowej. Wcześniej zwyciężał w latach 2017 i 2018. Drugie miejsce zajął Polak Dariusz Nożyński z porównywalnym wynikiem 66,2 km. Tym sposobem zajął pierwsze miejsce na świecie wśród biegaczy!

– Cieszę się z globalnego zwycięstwa wśród biegaczy i bardzo mocno gratuluję Aronowi Andersonowi, który zwyciężył na wózku. Mam nadzieję, że kiedyś powalczymy gdzieś razem. To byłoby cudowne! – stwierdził po biegu Dariusz Nożyński, który trasę Wings for Life przemierzał na warszawskim Ursynowie.

Nie biegłem sam, ale w drużynie. Na trasie wspierali mnie moi przyjaciele, a to znaczy dla mnie więcej niż jakikolwiek ranking. Dzięki pomocy tych wszystkich ludzi ogarnąłem kilka kilometrów (66 km – przyp. red.) mimo słońca i wiatru. Otaczajcie się dobrymi ludźmi, a sukces sam przyjdzie – dodał biegacz, który w zeszłym roku w klasyfikacji globalnej zajął trzecie miejsce.

Tym razem na trzeciej pozycji znalazł się Niemiec David Schönherr, który uzyskał wynik 62,47 km. Rywalizację kobiet wygrała Rosjanka Nina Zarina, która przebiegła 61,1 km. Druga była Portugalka Vera Nunes (48,51 km), a trzecia Słowaczka Nikola Corbova (48,06 km).

Maraton Bartosza Olszewskiego w Warszawie

W Warszawie, a konkretnie w Lesie Kabackim, pobiegli ambasadorzy biegu: Bartosz Olszewski (42,2 km), Jakub Przygoński (15,2 km), Alan Andersz (12 km), Malwina Wędzikowska (5,2 km) i Łukasz Stasiak (12,9 km).

W niedzielę pokonałem 42,2 km. Obiecałem maraton i słowa dotrzymałem, chociaż za rok będę miał ochotę na dużo dłuższe bieganie. Sam bieg był super. Aplikacja niesie i zamiast planowanych trzech godzin pokonałem planowany dystans w niespełna 2:48. Jest OK. Czas szykować się na maraton – napisał na Facebooku Bartosz Olszewski, który na koncie ma kilka bardzo udanych startów w Wings for Life.

Najbardziej pamiętne to zwycięstwo w Kanadzie w 2016 r. z wynikiem 82,42 km, co dało mu drugie miejsce w klasyfikacji światowej. Drugi w globalnym biegu był też w 2017 r., gdy przebiegł 88,24 km i wygrał bieg w Mediolanie.

Osłabiona Dominika Stelmach po szczepieniu

Dominika Stelmach, która w przeszłości pięciokrotnie zwyciężała w zawodach wśród kobiet (w Polsce, Australii, Chile, RPA i Brazylii), tym razem pobiegła w Łodzi. Była jednak świeżo po szczepieniu, a jej organizm przez ostatnie dni był osłabiony.

Trzeba się szczepić. To jest teraz ważniejsze – podkreślała zawodniczka, która w Parku na Zdrowiu przebiegła 26,2 km. W tym samym miejscu wystartował Tomasz Osmulski, który uzyskał wynik 45 km.

Doświadczony maratończyk Jerzy Skarżyński przebiegł 27,7 km w Szczecinie. W tym samym mieście pobiegł parakolarski mistrz świata Arkadiusz Skrzypiński (20,1 km) oraz Monika Pyrek (9,6 km).

Pechowy start Adama Małysza

Adam Małysz, o którego różnorodnym udziale w Wings for Life pisaliśmy w artykule „Nikt nie zna Wings for Life tak dobrze jak Adam Małysz”, tym razem wystartował w Chorwacji. Tegorocznej edycji nie będzie jednak miło wspominał. Przebiegł dystans 9,2 km. W uzyskaniu lepszego wyniku przeszkodziła mu kontuzja.

Trochę mi szkoda, że nie udało mi się przebiec przynajmniej 10 km, ale po drodze skręciłem kostkę. Od tego momentu to była walka z samym sobą – wyjaśnił na Facebooku.

Rejestracja do kolejnej edycji Wings for Life World Run jest już otwarta. Zapisów można dokonywać na stronie www.wingsforlifeworldrun.com. Bieg zaplanowany został na 8 maja 2022 r. Wszyscy mamy nadzieję, że na całym świecie będzie mógł odbyć się w tradycyjnej formule z lat 2014-2019, choć przypominamy, że już wtedy funkcjonowała możliwość startu z aplikacją mobilną.