Xavier Dziekoński z tytułem Młodzieżowca Lutego PKO Banku Polskiego

17-letni bramkarz Jagiellonii Białystok Xavier Dziekoński został wybrany Młodzieżowcem Miesiąca PKO Banku Polskiego za występy w lutowych meczach PKO Bank Polski Ekstraklasy. To dopiero trzeci bramkarz w historii, którego spotkało takie wyróżnienie.
około min czytania

PKO Bank Polski od 2018 r. jest partnerem głównym i oficjalnym bankiem piłkarskiej Ekstraklasy, a od 1 lipca 2019 r. pełni rolę sponsora tytularnego rozgrywek. Jednym z kluczowych obszarów współpracy banku z Ekstraklasą jest promocja szkolenia młodzieży, rozwój ligi i młodych piłkarskich talentów w Polsce. Temu służy m.in. projekt „Młodzieżowiec miesiąca”, czyli cykliczna, comiesięczna nagroda, przyznawana przez PKO Bank Polski młodym piłkarzom wyróżniającym się na ligowych boiskach.

Jakie kryteria trzeba spełniać, żeby mieć szansę na zwycięstwo? Po pierwsze – trzeba mieć polskie obywatelstwo. Po drugie – trzeba być urodzonym w roku 1999 lub później. Trójka kandydatów, wraz z laureatem, wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach, ale także postawy poza boiskiem.

O zawodnikach, którzy otrzymywali tytuł Młodzieżowca Miesiąca w rundzie jesiennej, pisaliśmy w tym artykule.

Świetny start rundy wiosennej w wykonaniu Dziekońskiego

PKO Bank Polski Ekstraklasa wznowiła rozgrywki po przerwie zimowej już w ostatni weekend stycznia. Od tego czasu do końca lutego Xavier Dziekoński rozegrał w drużynie Jagiellonii Białystok pięć spotkań w pełnym wymiarze czasowym.

W meczu wyjazdowym z Lechią Gdańsk zachował czyste konto, w czterech kolejnych spotkaniach (wyjazdowych z Wisłą Kraków i Podbeskidziem Bielsko-Biała, ale też rozgrywanych w Białymstoku potyczkach z Legią Warszawa i Piastem Gliwice) kapitulował pięć razy. To niedużo biorąc pod uwagę, że obronił w tym czasie 24 strzały rywali, a często był też bezbłędny przy wyjściach na przedpole. 

Swoją postawą Dziekoński pomógł Jagiellonii pokonać na wyjeździe czołowy polski klub Lechię Gdańsk 2:0, a także zremisować u siebie 1:1 z drużyna mistrza Polski – Legią Warszawa. Po tym spotkaniu bramkarz „Jagi” trafił do najlepszej jedenastki kolejki 

W rywalizacji o pierwszą statuetkę w karierze Dziekoński wyprzedził 21-letniego pomocnika Wisły Kraków Patryka Plewkę oraz 18-letniego pomocnika Lechii Gdańsk Jana Biegańskiego, którzy również byli nominowani do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego za swoje dotychczasowe występy w rundzie wiosennej. Chcąc ją wywalczyć, będą musieli utrzymać formę co najmniej do końca marca. 

Trzeci bramkarz i trzeci piłkarz Jagiellonii z wyróżnieniem

Xavier Dziekoński został trzecim bramkarzem, który otrzyma statuetkę dla Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. W październiku ubiegłego roku zwyciężył 21-letni bramkarz Cracovii Karol Niemczycki. Wcześniej takie wyróżnienie spotkało Radosław Majeckiego, który w grudniu 2018 r. został nagrodzony za postawę w meczach Legii Warszawa. Czternaście miesięcy później Majecki został sprzedany do francuskiego klubu AS Monaco za 7 mln euro, stając się najdroższym transferem w historii „Wojskowych”, choć kolejne pół roku spędził na wypożyczeniu z Monaco do Legii.

Jednocześnie Xavier Dziekoński jest też trzecim piłkarzem Jagiellonii Białystok, który zdobył tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Wcześniej w gronie wyróżnionych znaleźli się napastnicy Karol Świderski (nagroda za listopad 2018 r.) i Patryk Klimala (nagroda za październik 2019 r.). Obaj wymienieni piłkarze szybko zostali docenieni przez kluby zagraniczne. Świderski za 2 mln euro odszedł do PAOK-u Saloniki, a Klimala został sprzedany za 4 mln euro do Celticu Glasgow, stając się bohaterem najdroższego transferu w historii Jagiellonii Białystok.

Bramkarz Jagiellonii urodził się 6 października 2003 r. i ma 17 lat. Jest dopiero drugim przedstawicielem rocznika 2003, który został wyróżniony jako Młodzieżowiec Miesiąca PKO Banku Polskiego. Pierwszym był pomocnik Pogoni Szczecin Kacper Kozłowski, który otrzymał wyróżnienie w grudniu 2020 r.

Kim jest Xavier Dziekoński?

Xavier Dziekoński od dziecka należał do stowarzyszenia kultury fizycznej MOSP Białystok (Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego), gdzie szlifował swoje umiejętności piłkarskie. W sezonie 2018/19 trafił do zespołu juniorów Jagiellonii, a na początku sezonu 2019/20 do zespołu rezerw „Jagi”. Wiosną 2020 r. dostał się do seniorskiej kadry Jagiellonii, a w lipcu 2020 r., mając zaledwie 16 lat i 238 dni, zadebiutował w meczu PKO Bank Polski Ekstraklasy ze Śląskiem Wrocław, wygranym przez jego zespół 2:1.

O debiucie Dziekoński dowiedział się dopiero kilkanaście godzin przed meczem i od razu pokazał się z bardzo dobrej strony. Zaimponował pewnością siebie i kilkoma bardzo udanymi interwencjami. Eksperci wróżą mu wiele sukcesów.

Marek Wiśniewski

Młodzieżowcy Miesiąca w sezonie 2020/21

  • Sierpień 2020 – Mateusz Praszelik (Śląsk Wrocław)
  • Wrzesień 2020 – Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze)
  • Październik 2020 – Karol Niemczycki (Cracovia)
  • Listopad 2020 – Kacper Chodyna (KGHM Zagłębie Lubin)
  • Grudzień 2020 – Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin)
  • Styczeń 2020 – nie przyznano
  • Luty 2021 – Xavier Dziekoński (Jagiellonia Białystok)