Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę #17: Radomiak Radom

Radomiak Radom w minionym sezonie był najlepszym zespołem Fortuna 1. Ligi, co zapewniło mu awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dla radomskiego klubu stanowi to powrót na najwyższy poziom rozgrywkowy po 36 latach przerwy! Poznaj nowego beniaminka – „Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę”.
około min czytania
 

1. Powrót do Ekstraklasy po 36 latach

Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę #17 Radomiak Radom (5).jpg

Radomiak Radom został założony w 1945 r., ale w 1967 r. połączono go z Radomskim Kołem Sportowym, którego korzenie sięgały 1910 r. Dlatego tę datę uznaje się za początek historii klubu.

Radomiak jest klubem, który w przeszłości rozegrał w Ekstraklasie jeden sezon – 1984/85. Do ostatniej kolejki walczył wtedy o utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, jednak ostatecznie zajął 15. miejsce i razem z Wisłą Kraków spadł o poziom niżej.

W minionym sezonie okazał się bezkonkurencyjny w Fortuna 1. Lidze. Zajął pierwsze miejsce, mając na finiszu trzy punkty przewagi nad Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Radomianie zgromadzili 68 „oczek” i uzyskali świetny bilans bramek 49:20. Dzięki tym wynikom „Zieloni” wywalczyli bezpośredni awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy, w której – po 36 latach przerwy – będą mieli okazję rozegrać drugi sezon w historii.

2. Największy sukces – ćwierćfinał Pucharu Polski

Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę #17 Radomiak Radom (1).jpg

W tabeli wszech czasów Ekstraklasy Radomiak zajmuje 75. miejsce, zostawiając za sobą 11 innych klubów, które na najwyższym poziomie rozgrywkowym rozegrały tylko jeden lub dwa sezony.

W sezonie 2006/07 drugoligowy Radomiak awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. W 1/8 finału piłkarze tego klubu wyeliminowali ŁKS Łódź, wygrywając z nim 1:0, a w 1/4 finału stoczyli zażarty bój w dwumeczu z Cracovią. Ostatecznie przegrali jednak spotkania z „Pasami” 1:3 i 0:1. Za wielki sukces należy uznać też zdobycie mistrzostwa pierwszej ligi (zaplecza Ekstraklasy) w sezonach 1983/1984 i 2020/2021.

Warto także podkreślić, że jeszcze w sezonie 2014/15 radomski klub występował w trzeciej lidze (czwarty poziom rozgrywkowy). Po czterech sezonach w drugiej lidze wywalczył awans do pierwszej ligi, w której wystarczyły mu dwa lata, żeby awansować do Ekstraklasy.

3. Stadion Radomiaka w budowie

Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę #17 Radomiak Radom (3).jpg

Obiekt Radomiaka jest zlokalizowany przy ulicy Struga 63 w Radomiu, ale aktualnie znajduje się w trakcie budowy. Nowy obiekt powstaje częściowo w miejscu starego, który funkcjonował w latach 1925-2016. W sezonie 1984/1985 na ekstraklasowych meczach pojawiało się na nim nawet 20 tys. kibiców. Docelowa pojemność nowego stadionu Radomiaka ma wynieść 15 tys. miejsc.

Wiele wskazuje na to, że pierwszy mecz na poziomie PKO Bank Polski Ekstraklasy Radomiak będzie mógł rozegrać u siebie dopiero w maju 2022 r., czyli w jednej z ostatnich kolejek nadchodzącego sezonu. Do tego czasu najprawdopodobniej będzie występował na stadionie GKS-u Bełchatów – podobnie jak w ubiegłym sezonie robił to Raków Częstochowa.

Dotychczas Radomiak grał dotychczas na stadionie przy Narutowicza (na zdjęciu).

4. Legendy klubu – bracia Czachorowie

W 2010 r. Rada Miejska w Radomiu zdecydowała o nadaniu stadionowi przy ulicy Struga imienia „Braci Czachorów”. Było ich czterech i każdy z nich zapisał się w historii klubu. Najstarszy, Ryszard Czachor, w czerwcu 1944 r. zorganizował mecz z Polonią-Okęcie Warszawa, po którym został aresztowany przez hitlerowców. Jerzy Czachor (Jerzyk) to organizator Szkolnego Klubu Sportowego Radom, który zginął w rąk okupanta na dwa dni przed wyzwoleniem Radomia w 1945 r. Aleksander Czachor (Lolek) grał w Radomiaku w latach 1945-1952. To właśnie on zaprojektował trybuny dawnego stadionu klubu, a później był jego prezesem.

O czwartym z braci Czachorów – Marian Czachor (Maryś) – piszemy poniżej.

5. Jedyny reprezentant kraju z Radomiaka

Jedynym piłkarzem, który wystąpił w reprezentacji Polski jako piłkarz Radomiaka Radom, był Marian Czachor (Maryś). Tuż po drugiej wojnie światowej, w 1947 r. Czachor rozegrał całe spotkanie z Rumunią, przegrane przez Polaków 1:2. Pokazał się z dobrej strony. Po jednym z jego zagrań gola w 53. minucie strzelił Gerard Cieślik. Selekcjonerem reprezentacji Polski był wtedy Henryk Reyman.

Marian Czachor był kuszony ofertami z wielu klubów, m.in. Ruchu Chorzów, ŁKSu Łódź czy Cracovii, jednak pozostał wierny Radomiakowi. Karierę piłkarską zakończył w 1953 r., ale starał się pomagać swojemu klubowi chociażby jako trener. Gdy w 2010 r. stadionowi przy ul. Struga 63 nadano imię patrona – Braci Czachorów – Marian Czachor był ostatnim żyjącym z tej czwórki. Odebrał wówczas pamiątkową tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Zmarł osiem lat później, mając 93 lata.

6. Przydomek „Warchoły”

Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę #17 Radomiak Radom (2).jpg

Barwy klubu są zielono-białe, co stanowi odniesienie do kolorów znajdującej się w Radomiu fabryki obuwia Bata, czyli późniejszego Radoskóru. Główne przydomki klubu to „Zieloni” albo „Warchoły”. Skąd taka nietypowa nazwa? Kibice Radomiaka sami nazywają się w ten sposób, upamiętniając wydarzenia radomskie w ramach Czerwca 1976 r., kiedy to propaganda PRL-u nazwała „radomskimi warchołami” protestujących mieszkańców miasta.

Innym przydomkiem drużyny było też określenie „Gołębiarze”, nawiązujące do dzielnicy Gołębiów I, w której znajduje się stadion Radomiaka.

7. Rekordowe wyniki

Choć Radomiak Radom w Ekstraklasie rozegrał tylko jeden mecz, to może się poszczycić spektakularnym zwycięstwem. 23 czerwca 1985 r. zwyciężył aż 5:1 z Górnikiem Wałbrzych. Najwyższa przegrana w Ekstraklasie nie była aż tak dotkliwa. Spotkanie, rozegrane 22 maja 1985 r., zakończyło się porażką radomian z Widzewem Łódź 1:3.

Najwyższe zwycięstwo Radomiaka poza Ekstraklasą to wygrana 15:0 z Mazovią Mińsk Mazowiecki w 2000 r., a najwyższa przegrana to porażka 0:9 z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w 1966 r.

8. „Pan Sławek” prezesem Radomiaka

Poznaj PKO Bank Polski Ekstraklasę #17 Radomiak Radom (4).jpg

Od 2015 r. funkcję prezesa Radomiaka Radom pełni Sławomir Stempniewski, polski sędzia międzynarodowy, działacz piłkarski i przedsiębiorca, który większości kibiców piłkarskich w Polsce jest znany jako „Pan Sławek”.

W taki sposób był przedstawiany również przez dziennikarzy, m.in. Tomasza Smokowskiego oraz Andrzeja Twarowskiego, którzy w telewizji Canal+ prowadzili program Liga+ Extra na temat rozgrywek Ekstraklasy. Sławomir Stempniewski występował w nim co niedziela jako ekspert ds. sędziowskich.

Marek Wiśniewski