Najlepsze filmy o koniach i jeździectwie – 8 propozycji dla miłośników kina

Po artykule o filmach biegowych zapraszamy na tekst poświęcony propozycjom dla miłośników koni i jeździectwa, czyli kolejnej dyscypliny – zawodów z cyklu Cavaliada Tour – wspieranej przez PKO Bank Polski. Oto 8 filmów o tej tematyce, które cieszą się wysokimi ocenami w branżowym portalu Filmweb.com.
około min czytania
  1. „Czarny książę” (1994) – ocena 7,7 na Filmwebie

Czarny książę-srodek.jpg

„Czarny książę” to brytyjsko–amerykański dramat, wyreżyserowany przez Caroline Thompson. Bohaterem jest młody koń rozpoczynający życie jako szczęśliwy rumak. Los sprawia, że sielanka nie trwa długo. Kiedy „Czarny Książę” zostaje sprzedany, kolejni właściciele wykorzystują go do ciężkiej i wyniszczającej pracy. W trudnych chwilach w życiu Księcia pojawiają się jednak dobrzy ludzie, którzy rozbudzają w nim nadzieję na lepszą przyszłość.

  1. „Buck” (2011) – ocena 7,6 na Filmwebie

Film dokumentalny „Buck”, autorstwa Cindy Meehl, to wzruszająca historia Bucka Brannamana, który stanowi pierwowzór kinowej postaci „Zaklinacza koni”, granego przez Roberta Redforda.

Brannaman ma za sobą trudne dzieciństwo, a konie stały się jego wielką pasją oraz substytutem ciepła i pozytywnych emocji, których nie doświadczył w rodzinie. Dzięki miłości do koni odnajduje w życiu spokój i spełnienie. Lepiej radzi sobie też z codziennymi wyzwaniami codziennego – wychowaniem dzieci czy prowadzeniem firmy.

  1. „Niepokonany Seabiscuit” (2003) – ocena 7,5 na Filmwebie

Forum-konie2-srodek.jpg

„Niepokonany Seabiscuit” to amerykański dramat w reżyserii Gary’ego Rossa na podstawie książki Laury Hillenbrand. Akcja odbywa się w 1938 r. podczas Wielkiego Kryzysu. Historia jest oparta na faktach i opowiada o trzech osobach podejmujących się trenowania konia wyścigowego – tytułowego Seabiscuita. Łączy je miłość do koni, ale i przegrane życie. Mimo wielu trudności, które bohaterowie napotykaj na swojej drodze, zyskują wspólny cel, jakim staje się zwycięstwo w prestiżowych zawodach.

Wspaniały popis gry aktorskiej w filmie dają Tobey Maguire, Jeff Bridges i Chris Cooper odgrywający role niedowidzącego dżokeja Johna Pollarda, milionera, który zbankrutował, Charlesa Howarda oraz cierpiącego na postępujący artretyzm kowboja Toma Smitha. Film jest pochwałą siły ducha i odwagi w dążeniu do celu.

  1. „Skłóceni z życiem” (1961) – ocena 7,5 na Filmwebie

„Skłóceni z życiem” to dramat, w którym legendarna aktorka Marylin Monroe wciela się w rolę Roslyn Taber – pięknej blondynki po przejściach, która zostawiła właśnie bogatego męża i puste życie, jakie z nim wiodła. Jeżdżąc po Teksasie w towarzystwie przyjaciółki Isabelle, spotyka dwóch przyjaciół Cuido i Gaya. Obaj mężczyźni szybko zakochują się w Roslyn. W ich relacje wkrada się rywalizacja i zazdrość. Roslyn zakochuje się w Gayu i wraz z jego przyjaciółmi wyjeżdża polować na dzikie konie na prerii. Tam emocje sięgają zenitu.

Scenariusz do filmu został napisany przez ówczesnego męża Monroe, wybitnego dramaturga Arthura Millera, specjalnie dla niej. Miał pokazać talent Marylin do gry aktorskiej w dramatach. Był to ostatni film, w którym wystąpiła – następnego już nie dokończyła.

  1. „Zaklinacz koni” (1998) – ocena 7,5 na Filmwebie

Zaklinacz koni-srodek.jpg

Film opowiada historię 14-letniej Grace MacLean (Scarlett Johansson) i jej przyjaciółki Judith (Kate Bosworth), które wyruszają na konną przejażdżkę. Niestety, dochodzi do tragicznego wypadku. Judith ginie na miejscu, Grace traci nogę, a jej koń Pielgrzym doznaje poważnych obrażeń.

Matka Grace, nie zgadza się na uśpienie okaleczonego Pielgrzyma, czując, że tylko żyjący koń może pomóc córce wrócić do życia po przebytej tragedii. Gdy dowiaduje się o legendarnym „zaklinaczu koni” Tomie Bookerze (Robert Redford), który specjalizuje się w uzdrawianiu psychicznie poturbowanych zwierząt, zabiera Grace i Pielgrzyma w podróż do niego do Montany. Jeszcze nie wie, jak bardzo podróż ta wpłynie na życie jej i jej rodziny.

  1. „Niezwyciężony Secretariat” (2010) – ocena 7,4 na Filmwebie

Film „Niezwyciężony Secretariat” został wyreżyserowany przez Randalla Wallace'a i przedstawia historię opartą na faktach. Córka właściciela stadniny Penny Chenery (Diane Lane) przejmuje gospodarstwo ojca oraz jego długi.

Szansę na poprawienie sytuacji z rodzinnym majątkiem dostrzega w nowonarodzonym źrebaku o imieniu Secretariat. Podejmuje ryzyko i poświęca się wychowaniu konia. Z pomocą emerytowanego trenera Luciena Laurina (John Malkovich) stara się zrobić z niego wyścigowego czempiona. Dzięki temu wkracza w świat wielkiego jeździeckiego biznesu.

  1. „Wicher” (2013) – ocena 7,4 na Filmwebie

Film „Wicher” został wyreżyserowany przez Niemkę Katję von Garnier. Opowiada historię 14-letniej Miki (Hanna Binke), która zostaje wysłana przez rodziców do babci, której ma pomóc w pracach na farmie. Choć początkowo nie jest zadowolona z takiego obrotu spraw, pewnego dnia zwraca uwagę na dzikiego ogiera, który nikomu nie pozwala się do się siebie zbliżyć. Postanawia się z nim zaprzyjaźnić.

„Wicher” to film familijny, który uczy pokory, poczucia obowiązku i szacunku. Opowiada o pasji nadającej życiu sens.

  1. „Skok po marzenia” (2005) – ocena 6,4 na Filmwebie

Moondance Alexander (Kay Panabaker) jest pełną zapału nastolatką. Jej spokojne życie zmienia się całkowicie, kiedy spotyka łaciatego kucyka o imieniu Checkers, który uciekł ze stajni. Szybko zaprzyjaźnia się ze zwierzęciem, jednak z żalem musi oddać go nieprzyjemnemu właścicielowi Dantemu Longpre (Don Johnson).

Moondance jest przekonana, że koń ma wielki talent do skoków przez przeszkody i postanawia przekonać Dantego, żeby dał jej zgodę na przygotowanie Moondance do zawodów Bow Valley Classic. Choć wszyscy wątpią w powodzenie tego pomysłu, nie poddaje i walczy o realizację marzeń, uparcie dążąc do celu.

Film może szczególnie spodobać się miłośnikom rywalizacji jeździeckiej, m.in. Cavaliada Tour, wspieranej przez PKO Bank Polski, gdzie odbywa się rywalizacja w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, ujeżdżaniu, powożeniu oraz WKKW. Przypomnijmy, że zakończoną niedawno edycję Cavaliada Tour 2021/22 wygrał znany polski jeździec Jarosław Skrzyczyński.

Marek Wiśniewski
Fot. Agencja FORUM