Za nami kolejne jeździeckie święto – Cavaliada 2021 Poznań

W ostatni przedświąteczny weekend w Poznaniu odbyły się kolejne zawody z cyklu Cavaliada Tour, którego sponsorem głównym jest PKO Bank Polski. Tym razem areną zmagań miłośników jeździectwa były Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kibice obejrzeli pięć konkurencji jeździeckich, pokazy, aukcję koni oraz targi sprzętu. Zwycięzcą konkursu Grand Prix o nagrodę PKO Banku Polskiego został reprezentant Polski Maksymilian Wechta na 9-letnim Chepettano.
około min czytania

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), które odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Obecny cykl został zainaugurowany w stolicy (11-14 listopada) na Torwarze. Poznańska odsłona odbyła się 16-19 grudnia.

W programie każdego wydarzenia z cyklu Cavaliady znajdują się konkursy w ramach Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Tour (ujeżdżenie), a także Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). Tak samo było w stolicy Wielkopolski.

Zwycięstwo Hannesa Ahlmanna w Konkursie Dużej Rundy

Już w czwartek kibice byli świadkami Konkursu Dużej Rundy, w którym startowało 51 par, z których 13 bezbłędnie pokonało obie fazy parkuru. Zwycięstwo odniósł 20-letni zawodnik z Niemiec Hannes Ahlmann na siwej klaczy Caracas 105.

Bardzo doceniam to, że skakała fantastycznie. Jechało się bardzo dobrze. Utrzymaliśmy dobry rytm i pokonała ten parkur perfekcyjnie. Caracas ma 9 lat, ja dosiadam jej od 2,5 roku i muszę przyznać, że jest to jedna z moich ulubionych klaczy. Jest bardzo łatwa do jazdy i zawsze współpracuje z jeźdźcem. W domu nazywam ją księżniczką! – mówił zwycięzca, dla którego był to pierwszy start w zawodach Cavaliady.

Na miejscu drugim uplasował się Polak Kamil Grzelczyk na szybkim i dokładnym Wibaro.

Jechałem pod koniec stawki, więc wiedziałem, jak pojechali rywale i gdzie są największe zagadki parkuru. Wibaro skakał wyśmienicie – skomentował zawodnik.

Wyniki Małej i Średniej Rundy

W konkursie Rundy Średniej najlepszy okazał się doświadczony zawodnik ze Szwajcarii – Pius Schwizer dosiadający klaczy Diane de Launay.

Pius Schwizer (1).jpg

Kolejne miejsce zajęli reprezentanci Polski na koniach wyhodowanych w naszym kraju. Drugi był Michał Kaźmierczak na Whoopy Boy, a trzeci Dawid Skiba na La Vulkano L.

Z kolei poranny konkurs Małej Rundy zakończył się zwycięstwem reprezentanta Litwy Matasa Petraitisa i konia Heinekena. Drugie miejsce zajął jego rodak Andrius Petrovas na Kendis, a trzecia była Polka Daria Kobiernik na wałachu Winchester.

Triumfatorzy Dużej i Małej Rundy czwartkowych zawodów CSI1*

Po zwycięstwo w Dużej Rundzie CSI1* sięgnęła Michalina Krzyżańska, która dosiadała konia Indigo R.T. Druga była Evita Vismeryte z Litwy na Quintes, a trzecia Aleksandra Wypchło na Girl RV.

W Małej Rundzie zawodów CSI1* wystartowało ponad 120 par. Klasyfikację podzielono, a zwycięzców było dwoje: Litwin Andrius Petrovas na Remember Me oraz Polka Natalia Kubik na klaczy Catalaya.

Jeźdźcy teamu Mars pokonali drużynę Venus

Rywalizacja między zespołami kobiet i mężczyzn w wieczornym konkursie Venus vs Mars jak zwykle była bardzo zacięta. Wygrali jeźdźcy teamu Mars. Indywidualnie w tym konkursie najlepszy był Jakub Krzyżosiak, dosiadający konia Champion 127.

Z entuzjastycznym przyjęciem spotkał się także pierwszy konkurs w ramach Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi – Cavaliada Driving Tour. Po dwóch nawrotach najlepszy był zespół Piotra Mazurka z SJ Sokół Kunowo, z końmi Peloponez, Blizard, Jaśmin i Inwencja.

Trzech polskich jeźdźców wygrało Potęgę Skoku

W trakcie piątkowego konkursu Potęga Skoku pierwsze miejsce ex aequo zajęło trzech polskich jeźdźców, którzy bezbłędnie pokonali mur o wysokości 205 cm: Marek Lewicki na koniu Itoulon B, Łukasz Brzóska i Quicklensky oraz Mateusz Kiempa na Jalandahar.

W konkursie Rundy Średniej po zwycięstwo sięgnął Leon Thijssen z Holandii, dosiadający ogiera Famous H. Drugie miejsce zajął reprezentant Polski – Jarosław Skrzyczyński na Inturido, a trzecie amazonka z Austrii Katarina Rhomberg na klaczy Dinadja.

Triumfatorzy Dużej i Małej Rundy piątkowych zawodów CSI1*

Piątkowa Duża Runda CSI1* zakończyła się wygraną Adama Nicponia na klaczy Cycera. Drugi był Rosjanin Artem Abaimov na koniu Ula Bajou K, a trzecia Barbara Krywult na wałachu Flash.

W Małej Rundzie zawodów CSI1* triumfowała Patrycja Ksiądz na Heidi. Miejsce drugie zajęła para z Ukrainy – Vladimir Bykov i Can-Can, a trzecie Polka Paulina Pellowska na La Coco 3.

piątek (2).jpg

Nowość podczas cyklu – Cavaliada Horse Auction 2021

Nowością podczas cyklu była aukcja koni „Cavaliada Horse Auction 2021”, która wypełniła szczelnie trybuny hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich i zakończyła się sukcesem finansowym.

Sprzedano dziesięć oferowanych koni, uzyskując średnią kwotę 20,5 tys. euro. Najdroższy był holsztyński Cordian, syn legendarnego ogiera Cornet Obolensky i córki Quidam de Revel, będącej pełną siostrą Quantum. Sprzedano go za kwotę 45 tys. euro.

Rozwój rynku aukcyjnego w Europie utwierdził nas w przekonaniu, że to świetny czas na poszerzenie arsenału Cavaliady o kolejny projekt. Cieszymy się, że już pierwsza edycja przyniosła obiecujące wyniki, które pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość – ocenił Henryk Święcicki, współtwórca aukcji.

Triumfatorzy sobotnich zmagań

W sobotnim porannym konkursie Małej Rundy po raz kolejny triumfowała bardzo szybka para z Litwy – Matas Petraitis i Heineken. Drugi był Jan Bobik na ogierze Ole, a trzeci gość z Holandii – Hendrik-Jan Schuttert na wałachu Monte Carlos.

Finał Małej Rundy zawodów CSI1* miał podzieloną klasyfikację. Pierwsze miejsca zajęły młode amazonki z Wielkopolski: Marta Konarska na Lili Marlene oraz Nadia Lehmann na Silver Star. Z kolei najlepszy przejazd w Finale Dużej Rundy CSI1 wykonała Klara Kozioł na 6-letniej Voila.

Konkurs „Speed&Music” wygrała reprezentantka Austrii Jennifer Jaritz na WS FBI, dla której było to pierwsze międzynarodowe zwycięstwo.

Tego samego dnia zakończyła się też rywalizacja w ramach Cavaliada Driving Tour. Zwycięstwo wywalczył Piotr Mazurek z końmi Peloponez, Blizard, Jaśmin i Inwencja, umacniając się tym samym na pozycji lidera Halowego Pucharu Polski.

Z kolei pierwsze zmagania zawodników ujeżdżenia w ramach Cavaliada Dressage Tour wygrała amazonka Stajni Sportowej Skrzyczyńscy – Anna Mierzwińska na 10-letnim wałachu Dean Martin.

Sobotni zwycięzcy Cavaliady Future

W sobotę odbyły się też pierwsze konkursy w ramach Cavaliady Future – cyklu o nagrodę PKO Banku Polskiego. Tego dnia styl młodych zawodników oceniała doświadczona amazonka Daria Kobiernik. W kategorii MINI najlepsza okazała się amazonka KJ Stajnia Adamus Rogusko – Maja Nagła na ogierze Walnut Samson. Podium kategorii MIDI zdominowały amazonki KJ Akademia Kucania Dawidy – pierwsze miejsce zajęła Zofia Ciszek na klaczy Dzarna, drugie Zofia Janusz na Jagience, a trzecie Zofia Hart Dyke na Mississipi.

Cavaliada Future sobota (2).jpg

W konkursie sztafet rywalizowały drużyny składające się z zawodników Cavaliady Future oraz dorosłych, którzy pokonywali trasę samochodem. Najszybszy przejazd należał do zespołu w składzie: Maja Nagła i Walnut Samson, Zofia Janusz i Jagienka oraz wielokrotny medalista mistrzostw Polski w WKKW – Paweł Warszawski.

Maksymilian Wechta zwycięzcą Grand Prix

Zwycięzcą niedzielnego konkursu Grand Prix o nagrodę PKO Banku Polskiego został reprezentant Polski Maksymilian Wechta na 9-letnim Chepettano. Tym samym stał się czwartym Polakiem, mogącym pochwalić się taką wygraną.

Grand Prix (3).jpg

Spełnił się idealny scenariusz. Gospodarz toru Marco Hesse stawił tu naprawdę świetne parkury. Ma bardzo dobre wyczucie. Nie było żadnego momentu krytycznego, a drągi spadały wszędzie. Trzeba było być cały czas czujnym, bo na parkurze było wiele zadań. Rozgrywka była trochę trudna, więc musiałem zaufać mojemu oku. Miałem jeden moment zawahania na przedostatniej przeszkodzie, ale zaufałem mojemu koniowi, dając mu swobodę. Skakał niesamowicie – komentował Wechta.

Na miejscu drugim uplasowała się amazonka z Belgii – Annelies Vorsselmans na wałachu Wilandro 3. Najlepszą trójkę zamknął Holender Frank Schuttert na Kinky Boy van het Gildenhof.

Konkurs zaliczany do światowego rankingu, Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej oraz klasyfikacji Cavaliada Tour.

Niedzielni zwycięzcy Cavaliady Future

W niedzielę odbyły się także finałowe konkursy Cavaliada Future o nagrodę PKO Banku Polskiego. W kategorii MINI zwycięstwo wywalczyła Katarzyna Zawadzka z SKJ Beckersport Laszczki na klaczy Wedog Pride N Joy.

Spośród zawodników kategorii MIDI najlepsza okazała się Julia Peszek (również SKJ Beckersport Laszczki) na klaczy Luna. Niedzielne zwyciężczynie zostały też liderkami rankingu Cavaliady Future po poznańskiej odsłonie cyklu.

Cavaliada Future niedziela (1).jpg

Pozostali niedzielni zwycięzcy

Niedzielny finałowy konkurs Małej Rundy wygrał reprezentant Holandii Hendrik-Jan Schuttert na koniu Monte Carlos.

Najlepszym młodym koniem finałowego konkursu CSIYH została klacz Ellie de Chasnay pod Piusem Schwizerem ze Szwajcarii. Drugie miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński na ogierze Kentucky.

W rywalizacji Cavaliada Dressage Tour najwyższe noty otrzymała Anna Mierzwińska, dosiadająca konia Dean Martin. W klasyfikacji generalnej tej konkurencji liderką została Sandra Sysojeva. Z kolei ostatni skokowy konkurs „Last Chance” zakończył się triumfem Darii Kobiernik na koniu Sonet.

Węgier Zoltàn Czèkus liderem rankingu Cavaliady Tour

Liderem rankingu Cavaliady Tour po zawodach w Warszawie i Poznaniu został Węgier Zoltàn Czèkus, który zdobywał punkty w każdym z konkursów. W niedzielnym Grand Prix w stolicy Wielkopolski był siódmy. Drugi w klasyfikacji Cavaliady Tour jest Grek Angelos Touloupis, a trzecie miejsce ex aequo zajmują: Jarosław Skrzyczyński, Wojciech Wojcianiec i Annelies Vorsselmans.

Marek Wiśniewski