Cavaliada znów rusza #z kopyta

16 dni i 4 miasta, a w nich zawody jeździeckie w 6 konkurencjach i 250 wystawców. Jak co roku o tej porze – zapraszamy na Cavaliadę!
około min czytania

Już jutro w Poznaniu rozpocznie się połączony z targami jeździeckimi doroczny cykl zawodów Cavaliada Tour. To jedyne w kraju halowe zawody hippiczne autoryzowane przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) i jednocześnie jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Przez cztery dni na przełomie listopada i grudnia Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną zmagań dżokejów i amazonek oraz ich koni.

Do tegorocznej edycji Cavaliada Poznań 2019 zgłoszonych jest ok. 350 zawodników oraz ok. 600 koni. Zawodnicy startować będą w konkurencjach: skoki przez przeszkody, WKKW – wszechstronny konkurs konia wierzchowego, ujeżdżenie i paraujeżdżenie, powożenie zaprzęgami czterokonnymi, woltyżerka. Osobną kwalifikację stanowi rywalizacja dzieci na kucach w kategorii mini oraz midi Cavaliada Future – mówi Agnieszka Markiewicz z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Cavaliada w Poznaniu rozpoczyna cykl wyjątkowych zawodów jeździeckich. Kolejny rok możemy podziwiać mistrzowską klasę jeźdźców i doskonale się bawić. Dodatkowo, będziemy ekscytować się wynikami zawodników walczących o awans do igrzysk olimpijskich w 2020 roku. Kibicujmy najlepszym wraz z PKO Bankiem Polskim! – zachęca Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

W tym roku czekają na nas dodatkowe emocje, ponieważ podczas poznańskiej Cavaliady skoczkowie będą walczyć o indywidualny awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To ostatnia szansa na zdobycie punków. Wśród Polaków największe szanse mają: Wojciech Wojcianiec z Chintablue, a także Andrzej Opłatek ze Stakkatanem, Jan Bobik z Chacco Amicor i Maksymilian Wechta z Quinchellą. Najwięcej punktów, bo aż 100, może zdobyć zwycięzca Grand Prix o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego. 50 punktów jest do zdobycia podczas zawodów dużej rundy 29 listopada.  

W Cavaliadzie Poznań w konkursie Grand Prix szanse na zwycięstwo ma każdy zawodnik, bo taki jest sport, ale takie typy, w które można by celować, to Michael Whitaker, Felix Hassman oraz Jarosław Skrzyczyński ­– dodaje Agnieszka Markiewicz. Polak ma duże szanse na zwycięstwo – w ciągu ostatnich 7 lat Jarosław Skrzyczyński wygrał Cavaliadę aż 6 razy!

Poza zmaganiami jeźdźców, Cavaliada ma również swoje rozrywkowe oblicze, w ramach którego wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć różnego rodzaju widowiska z udziałem koni. W minionych latach były to m. in. klasyczne pokazy jak woltyżerka czy kadryle z udziałem historycznych powozów, ale też takie niespodzianki jak skoki przez przeszkody artystów z Horseman Team lub występ francuskiej grupy tanecznej „Compagnie des Quidams” wykonującej układy inspirowane ruchem rumaków.

Ważną częścią nie tylko tej imprezy, ale również samego miejsca, są oczywiście targi. Przy około 250 stoiskach uczestnicy Cavaliady będą mogli kupić sprzęt i akcesoria jeździeckie, a także poradzić się w kwestii sportu i opieki nad samym zwierzęciem.

Cavaliada jest wydarzeniem, które przyciąga całe rodziny i jest świetną rozrywką także dla tych, którzy nigdy na koniu nie siedzieli. W trakcie czterech dni rozgrywek można doświadczyć niesamowitych emocji podczas konkursu szybkości Speed & Music, zobaczyć rywalizację dzieci na kucach w Cavaliada Future czy dać się ponieść podczas widowiskowych zawodów powożeniowych, kiedy zaprzęg prowadzą cztery konie. Konkursy sportowe odbywają się na dwóch arenach: A i B. Można zobaczyć konie w Pawilonie Polskiej Hodowli, bogatą ofertę Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich oraz kupić świąteczne upominki rękodzielnicze na Festiwalu Przedmiotów Artystycznych. Dla tych, którzy nie mogą dojechać do Poznania, dostępna jest opcja zakupu streamingu live z wszystkich rozgrywających się tu konkursów – podkreśla Agnieszka Markiewicz.

Kolejne wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Cavaliady odbędą się w Lublinie (30.01.2020 r. – 02.02.2020 r.), Krakowie (20.02.2020 r. – 23.02.2020 r.) oraz Warszawie (12.03.2020 r. – 15.03.2020 r.). Sponsorem głównym imprezy jest PKO Bank Polski. Bank od kilku lat angażuje się w projekty sportowe, m.in. prowadzi autorski program biegowy „PKO Biegajmy razem” i wspiera ok. 50 imprez biegowych rocznie. Od 2018 r. PKO Bank Polski jest partnerem głównym i oficjalnym bankiem Ekstraklasy, a od 2019 r. sponsorem tytularnym.

Marianna Zdyb