#tarczaantykryzysowa. Dopłata do pensji pracowników

Twoja firma ucierpiała w czasie pandemii koronawirusa w Polsce? Starasz się utrzymać biznes i ocalić miejsca pracy twoich pracowników? Rząd ci pomoże. W ramach tzw. tarczy antykryzysowej możesz starać się o dopłatę do części kosztów wynagrodzeń swoich pracowników.
około min czytania

Kto może się starać o dofinansowanie do pensji pracownika?

Pomoc taka przysługuje mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Obejmuje ona część pensji pracowników oraz część składek na ich ubezpieczenie społeczne. Firma nie może zatrudniać więcej niż 250 osób, a jej roczny obrót nie powinien być większy niż 50 mln euro. Minimalny okres prowadzenia działalności przed przedsiębiorstwo to rok.

Wysokość wsparcia

Zależy wyłącznie od tego, ile dana firma straciła na pandemii. Spadek jej obrotów, czyli zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, może być liczone w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Firma wykazuje spadek obrotów na podstawie łącznych kwot z dwóch kolejno następujących po sobie miesięcy 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Specustawa dzieli beneficjentów na trzy grupy pod względem spadku obrotów:

  • Firma notuje obroty niższe o co najmniej 30 proc.

Przedsiębiorstwo może liczyć na dopłatę do wynagrodzeń dla pracowników w wysokości 50 proc. sumy pensji wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Dofinansowanie nie może być większe niż 50 proc. pensji minimalnej powiększonej o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy na jednego pracownika.

  • Firma notuje obroty niższe o co najmniej 50 proc.

Dofinansowanie dla firmy nie może przekroczyć 70 proc. sumy wynagrodzeń ani 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy na pracownika;

  • Firma notuje obroty niższe o co najmniej 80 proc.

Przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie stanowiące 90 proc. sumy wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń. Nie będzie to jednak więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy na pracownika.

Ważne

  • Przedsiębiorca nie musi wnioskować o dofinansowanie wszystkich pracowników, a tylko wybranej przez niego części zatrudnionych.

Zobowiązania wynikające z pomocy

Przedsiębiorca, decydując się na dofinansowanie, zobowiązuje się do utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową. Utrzymanie miejsc pracy ma trwać przez cały okres dofinansowania plus drugi równy temu czas. Oznacza to, że jeśli dofinansowanie będzie pobierane przez 3 miesiące, wówczas pracownik otrzymuje gwarancję zatrudnienia na pół roku od momentu zawarcia umowy z Urzędem Pracy. W innym przypadku pracodawca będzie musiał zwrócić świadczenia proporcjonalnie do okresu nieutrzymania miejsc pracy (bez odsetek).

Na jak długo przysługuje dofinansowanie?

Dopłatę do utrzymania miejsc pracy, przy spadku obrotów firmy, można otrzymać – według obecnie obowiązujących przepisów – maksymalnie na 3 miesiące. Rząd może ten czas wydłużyć.

Gdzie ubiegać się o wsparcie?

Dopłaty będą pochodziły ze środków Funduszu Pracy. Wnioski należy składać do Wojewódzkich Urzędów Pracy właściwych dla siedziby pracodawcy. Wniosek może mieć formę papierową lub elektroniczną za pomocą portalu praca.gov.pl.

Ważne

  • Przedsiębiorca nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.

 Przeczytaj więcej o Tarczy antykryzysowej