#zarządzaniekryzysowe – zadbaj o bezpieczeństwo

Rząd przedstawił plan „luzowania” ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Sytuacja nie wróci jednak do normy – jaką znamy sprzed epidemii – jeszcze przez długie miesiące. Wiele firm, których działalność została zamrożona, przygotowuje się do powrotu do biura. Ten powrót należy odpowiedzialnie zaplanować.
około min czytania
  1. Stwórz warunki do zachowania bezpiecznej odległości.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Za bezpieczną uznawana jest odległość 1,5-2 metrów od drugiej osoby. Zaaranżuj przestrzeń w biurze tak, by była ona bezpieczna. Zastanów się nad wprowadzeniem przegród lub okienek – rozwiązanie to może sprawdzić się np. w taksówkach czy małych sklepach i aptekach.

  1. Promuj kontakt pośredni i płatności bezgotówkowe.

W miarę możliwości unikaj bezpośredniego kontaktu twoich pracowników z klientami i kontrahentami. Do komunikacji używaj telefonu bądź maila, a do dokonywania płatności transakcji bezgotówkowych. Zachęcaj do tego swoich klientów.

  1. Dbaj o higienę̨ wszystkich pomieszczeń.

Aby zachować właściwe standardy higieniczne, powierzchnie dotykowe, tj.: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze) muszą być regularnie przecierane środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem. Zadbaj również o regularne sprzątanie toalet i innych pomieszczeń wspólnych przy użyciu wody z detergentem.

  1. Edukuj o częstym myciu rąk.

Zarówno mydło, jak i środki dezynfekujące na bazie alkoholu (co najmniej 60 proc.) niszczą wirusa, dlatego częste mycie rąk znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Upewnij się, że twoi pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą̨ myć ręce, a także umieść dozowniki z mydłem lub płynem odkażającym w widocznych miejscach. Upewnij się również, że są one regularnie napełniane. Dłonie mają kontakt ze skażonymi powierzchniami, dlatego też uważaj, żeby nie dotykać nimi oczu, nosa, ust.

  1. Przekaż, jak zasłaniać usta i nos przy kaszlu bądź kichaniu.

Podczas kaszlu lub kichania należy zakryć nos i usta zgięciem łokcia lub chusteczką. Nie należy używać do tego dłoni. Gdy zauważysz, że twój pracownik, robi to niewłaściwie – zwróć mu uwagę.

Bartosz Piotrowski