8 najciekawszych zawodów dla kobiet na 8 marca!

W różnych częściach świata można spotkać kobiety, które wykonują zawody tak wyjątkowe, że większość z nas, nawet będąc dzieckiem, nie brała ich pod uwagę w swoich wyobrażeniach. Okazuje się, że jest wiele kobiet, pełniących zawodowo niespotykane funkcje. W naszym zestawieniu opisujemy 8 profesji, wymagających nie lada umiejętności, a ich wykonywanie może być źródłem olbrzymiej satysfakcji i czasem niemałych pieniędzy.
około min czytania

Przy wyborze najlepszego zawodu dla kobiety, warto zdać się na intuicję! Trzeba pamiętać, że zarówno te typowe, jak i bardzo oryginalne profesje, należy wykonywać z pasją i odwagą.

  1. Testerka czekolady

Wymarzony zawód dla wszystkich miłośniczek słodkości, które kilka razy w tygodniu mogą oddać się czekoladowej rozpuście. Profesjonalna degustacja czekolady to nie lada wyzwanie. Zatrudnione osoby uczą się konkretnego słownictwa wymaganego do przekazywania swoich opinii na temat produktów. Jednocześnie testują całą paletę słodkich przysmaków. Testerki czekolady po degustacji przekazują dokładne informacje i wystawiają ocenę. Jednym z takich wymarzonych miejsc pracy jest Globel Research Centre Mondelēz International w Wokingham w Wielkiej Brytanii. Za swoje słodkie podjadanie kobiety otrzymują prawie 11 funtów za godzinę. Można więc zatem sporo zarobić i... przytyć!

  1. Stylistka słoni

Tę nietypową pracę można z pewnością uznać za rodzaj działalności artystycznej. Zawód pochodzi z dalekiego Wschodu, a jego efekty można zobaczyć na przykład podczas wycieczki do Dżajpuru. To właśnie tam można podziwiać wspaniałe parady, w których głównymi bohaterami są dostojne słonie. Przed tym widowiskiem, stylistka słoni jest odpowiedzialna za wizerunek zwierząt. Maluje na ich skórze wyszukane wzory. Wykonuje dla zwierząt także piękne, bogato zdobione szaty, przetykane złotymi nićmi oraz przystrajane różnymi świecidełkami. Zawód ten wykonują kobiety w Indiach.

  1. Psia psycholożka

Ona również pracuje ze zwierzętami. Kobiety wykonujące ten zawód nazywane są także bahawiorystkami. Skupiają one swoją uwagę nie tylko na psach i ich wyszkoleniu, ale również na relacji, jaka łączy zwierzę z jego właścicielem. Aby behawiorystka mogła należycie realizować powierzone jej zadania, z pewnością powinna wykazywać się dużą cierpliwością i empatią do pupilów. Na zachodzie psie psycholożki są bardzo popularne, można zatem liczyć, że ten trend za jakiś czas jeszcze bardziej przyjmie się także w Polsce. Warto zaznaczyć, że bardziej doświadczone behawiorystki mogą zarobić nawet 8000 zł miesięcznie.

  1. Tanatokosmetolog

Toaleta pośmiertna to niewątpliwie zawód nie dla wszystkich. Oprócz tego, że trzeba wykazać się umiejętnością wizażu i charakteryzacji, to również, a może przede wszystkim dużą odpornością psychiczną. Tanatokosmetolog to osoba, która jako ostatnia zajmuje się ciałem zmarłej osoby, przygotowując ją do pogrzebu. W przypadku każdego pochówku ciała są poddawane pewnym standardowym zabiegom, a do obowiązków tanatokosmetologa zalicza się mycie, ubieranie oraz zabezpieczenie ciała. To delikatna profesja dla kobiet o mocnych charakterach.

  1. Truckerka

Zawód, który z pewnością łamie stereotypy! Truckerki, to kobiety, które przemierzają tysiące kilometrów za kierownicą pojazdów ciężarowych, stawiając często czoła trudnym sytuacjom. Zapominają o luksusach, spędzając noce na zatłoczonych parkingach, realizują skomplikowane rozładunki, a także mierzą się z długą rozłąką z bliskimi. Czym się kierują przy wyborze? Z pewnością kochają motoryzację i codzienne wyzwania związane z transportem. Jednym słowem-kręci ich to!

  1. Programistka

Zawód ten kojarzy się głównie z mężczyznami, jednak równie dobrze w tej branży sprawdzają się kobiety. Pierwszym programistą na świecie była żyjąca w XIX w. matematyczka z Wielkiej Brytanii – Ada Lovelace. Dokładnie nazywała się Augusta Ada King, hrabina Lovelace znana była przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Jej praca zawiera notatki, a wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Z tego powodu uważana bywa za pierwszą programistkę. Kompletny egzemplarz maszyny analitycznej nigdy jednak nie powstał, choć jeszcze kilka lat temu zapowiadano powrót do tego projektu.

  1. Influncerka 

Postęp technologiczny i nieustanne zmiany w dzisiejszych czasach, powodują tworzenie całkiem nowych profesji i jak się okazuje bardzo dobrze płatnych. Influencerki to wpływowe osoby, które zyskały popularność dzięki rozwojowi Internetu. Influencerkami mogą być np. blogerki, vlogerki, instagramerki, ale również celebrytki. Uznanie i szerokie zasięgi zdobywają często dzięki rozległej wiedzy na określony temat, specjalizacji w danym obszarze, ale nie tylko. Posiadają także sporą siłę oddziaływania na opinie i decyzje oraz poglądy swoich odbiorców, a ich content jest często tworzony z dużą starannością. Angażowanie znanych osób do promocji marki stało się więc nieodłącznym elementem strategii budowania wizerunku firmy i jej promocji.

  1. Testerka w firmie perfumeryjnej

Perfumowe ekspertki to wyjątkowe artystki kreujące miłe dla nosa aromaty perfum. To właśnie takie osoby decydują, jakie nuty zapachowe znajdą się w nowych flakonach. Perfumy znane są ludziom od wieków, a sam proces ich wytwarzania na przestrzeni lat niewiele się zmienił – wciąż jest bardzo czasochłonny. Praca nad perfumiarskim dziełem może trwać nawet dwa – trzy miesiące i obejmować wiele prób danego produktu. Tworzenie kompozycji zapachowych wymaga sporych predyspozycji. Oprócz doskonałego węchu, dobra perfumiarka powinna wyróżniać się także umiejętnością zapamiętywania poznanych już zapachów, wrażliwością węchową oraz umiejętnością opisywania zapachu. Choć praca ta na pozór wydaje się łatwa i przyjemna, z pewnością trzeba mieć do tego przysłowiowego „nosa”.

Michalina Nowak