Bankowi wolontariusze walczą z epidemią w całej Polsce

Szycie maseczek i robienie przyłbic dla służb medycznych, zbiórki pieniędzy i żywności dla podopiecznych domów dziecka czy DPS-ów oraz wsparcie osób potrzebujących to tylko część działań, jakie podejmują wolontariusze z PKO Banku Polskiego, włączając się w walkę z epidemią koronawirusa. Z całej Polski pływną podziękowania dla pracowników banku za ich zaangażowanie i realną pomoc.
około min czytania

Warszawa, Świnoujście, Świdnica, Dzierżoniów, Starachowice, Łęczyca, Karsznice, Człuchów, Radom, Kozienice, Nowe Miasto nad Pilicą, Inowrocław, Częstochowa czy Łódź – w tych i wielu innych miastach w całym kraju pracownicy banku pomagają służbom medycznym oraz rezydentom placówek opieki. Zbierają pieniądze potrzebne na zakup niezbędnych środków higieny, ale nie tylko. Przygotowują paczki z żywnością i niezbędnymi środkami ochrony, a także własnoręcznie szyją maseczki, robią przyłbice, a nawet pieką ciasta. Wszystko to ofiarowują medykom, pacjentom szpitali czy podopiecznym ośrodków pomocy społecznej.

Ochrona zdrowia przede wszystkim

Już na początku pandemii bankowi wolontariusze ruszyli z pomocą dla służb medycznych. Dziś, z wielu szpitali i ośrodków zdrowia, płyną podziękowania.

Skierowały je m.in. władze Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą, który na początku epidemii borykał się z trudną sytuacją związaną z brakami sprzętu i środków ochrony. Pomoc bankowych wolontariuszy dotarła także do szpitala im. Św. Faustyny Kowalskiej w Łęczycy, gdzie trafił sprzęt zabezpieczający i środki ochronne.  

W szpitalu w Świnoujściu do dziś udało się uniknąć masowych zakażeń koronawirusem, dzięki dostarczanym tam środkom ochrony i dezynfekcji. Sami pracownicy lokalnych oddziałów PKO Banku Polskiego przekazali na rzecz medyków m.in. 500 maseczek i 20 kombinezonów. Za pomoc w dostarczeniu takich środków wolontariuszom banku podziękowała także dyrekcja Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu, do którego od kilku tygodni płynie pomoc na walkę z Covid-19 oraz ze Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, na potrzeby którego wciąż organizowane są zbiórki potrzebnych artykułów.

Takich działań jest dużo więcej, bo pracownicy PKO Banku Polskiego z zaangażowaniem włączają się w walkę z epidemia w swoich regionach.

Płynące do nas podziękowania władz placówek medycznych czy zakładów opieki to dowód, że pomoc pracowników banku trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebna – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – To zasługa naszych wolontariuszy, którzy działają lokalnie i dokładnie widzą, jakie są potrzeby. Ponadto umieją się zorganizować i działać błyskawicznie. Co ważne, angażują się osobiście, zachęcając do podejmowanych akcji innych. Po prostu są wspaniali! – podkreśla prezes Fundacji. 

Osobiste zaangażowanie

Zbiórki środków czystości i żywności to nie jedyne działania wolontariuszy banku. Z wielką ofiarnością i zaangażowaniem poświęcają swój czas, aby wspierać potrzebujących. Część przekazywanych artykułów, m.in. maseczki czy przyłbice, pracownicy banku wykonują własnoręcznie. Personel Szpitala Powiatowego w Radomsku od pracowników banku otrzymał zrobionych 500 przyłbic. Wcześniej trafiło tu także 2000 maseczek, 50 kombinezonów, 100 koszulek i karton słodyczy. Własnoręcznie zrobione przez pracowników banku przekazano także do radomszczańskiej Biblioteki Publicznej, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDAX, NZOZ Przychodni Lekarskiej Medyk, DPS-u Radomsko, czy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gomunicach.

W regionie łódzkim przekazano pomoc o wartości ponad 30 tys. zł, z czego większość to własnoręcznie zrobione środki ochrony. Pracownicy bankowych oddziałów w Oleśnie i Częstochowie szyją dwuwarstwowe maseczki dla Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych Zgromadzenia Braci Albertynów oraz Domu Dziecka. Organizują ponadto zbiórki żywności i innych artykułów medycznych.

Wiele ośrodków może liczyć na darowizny. Pracownicy oddziału banku w Koniecpolu zorganizowali zbiórkę na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Lelowie oraz medyków i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. NMP. Artykuły medyczne, ochronne i środki czyszczące od wolontariuszy banku trafiły też do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Pracownicy oddziałów banku w regionie łódzkim wykazali się hojnością i pomysłowością w oferowaniu pomocy, przekazując do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi nie tylko środki higieny, ale także szczelnie zapakowaną żywność, słodycze i artykuły papiernicze dla małych pacjentów. Z myślą o najmłodszych przebywających w szpitalu i mających utrudniony kontakt z rodzinami zakupiono także kredki, mazaki i książeczki. Miłym gestem bankowych wolontariuszy było również ofiarowanie wypieków dla personelu medycznego Kutnowskiego Szpitala Samorządowego.

Wolontariusze mają wsparcie Fundacji

Większość działań wolontariuszy banku wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki rozbudowanemu systemowi wolontariatu pracowniczego pomoc trafia wprost do potrzebujących nawet w niewielkich miasteczkach. Jednocześnie Fundacja prowadzi ogólnopolską zbiórkę środków na walkę z koronawirusem i na rzecz warszawskich szpitali.

Każdy może dołączyć dokonując wpłat w aplikacji mobilnej IKO – walka z Covid19 lub na konto Fundacji PKO Banku Polskiego 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: walka z Covid19 lub Wsparcie dla szpitali warszawskich.

Bankowi wolontariusze w całej Polsce mogą zakładać własne zbiórki pieniędzy. Wszelkie pytanie dotyczące możliwości wparcia akcji na rzecz walki z epidemią można kierować na adres: Fundacja.COVID-19@pkobp.pl.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim