Pamiątki Henryka Grubera na wystawie w Muzeum Historii Polski

Legionista, ochotnik wojny polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim ekonomista i prezes Pocztowej Kasy Oszczędności, który uczynił z tej instytucji najnowocześniejszy polski bank. Henryk Gruber. Kim był? Jak potoczyły się jego losy? Jak opisywał rzeczywistość w swoich wspomnieniach? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się z ciekawej inicjatywy PKO Banku Polskiego oraz Muzeum Historii Polski.
około min czytania

Henryk Gruber był wizjonerem swoich czasów. Sprawując stanowisko prezesa w latach trzydziestych XX w. tchnął nowoczesność w PKO. Budował markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Jego inwencja i zaangażowanie sprawiały, że bank rozwijał się u osiadał w świadomości Polaków. To on wymyślił i wylansował slogan reklamowy „Pewność i zaufanie”. Hasło to można było przeczytać w gazetach, na afiszach czy reklamach umieszczanych na tramwajach.

Gruber sam stawał przed mikrofonem Polskiego Radia i wygłaszał pogadanki edukujące słuchaczy w sprawach domowych finansów i narodowego oszczędzania. Dzięki niemu bank uruchomił Dział Ubezpieczeń na Życie, stworzył Bank Polska Kasa Opieki (dzisiaj Pekao SA) obsługujący finanse Polonii oraz handel zagraniczny. Dzięki niemu również wprowadzono i spopularyzowano system ubezpieczeń oraz system oszczędzania, w tym także wśród młodzieży, uruchamiając około 14 tys. Szkolnych Kas Oszczędności.

19 sierpnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się niezwykłe spotkanie. Materiały z archiwum wybitnego Polaka, Henryka Grubera, trafią do muzealnych zbiorów. Zostaną przekazane przez jego synową, Mathilde Gruber z Urugwaju.

Kolekcja, która zostanie podarowana do zbiorów Muzeum Historii Polski przez synową Henryka Grubera. przechowywana była przez ostatnie 70 lat w archiwum rodziny Gruberów. Stanowi prawdziwe odkrycie historyczne. Tworzą ją dokumenty i fotografie o niezwykle istotnej wartości historycznej, m.in. pisma Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Stanisława Wojciechowskiego, a także ministrów skarbu z lat 1918–1939 i okresu II wojny światowej. Prawdziwą perełką pośród archiwaliów jest dekret Ministra Skarbu Gabriela Czechowicza z 1928 r., poruczający kierownictwo Pocztowej Kasy Oszczędności Henrykowi Gruberowi – mówi Elżbieta Lichocka z Działu Promocji Muzeum Historii Polski.

Spotkaniu towarzyszyć będzie także zapowiedź reedycji dzieła Henryka Grubera „Wspomnienia i Uwagi”. Ukaże się ona prawdopodobnie we wrześniu 2020 r.

Do tej pory wspomnienia te, mimo iż stanowią fascynującą opowieść o życiu, a przede wszystkim działalności Grubera, były praktycznie niedostępne dla szerszego odbiorcy. Powinna to zmienić planowana publikacja, a opracowany naukowo tekst przybliży tę ciekawą postać – zapowiada Elżbieta Lichocka.

Reedycja książki „Wspomnienia i Uwagi” wzbogacona będzie o kilkanaście unikatowych ilustracji. Stanie się częścią dwutomowej edycji w ramach serii Muzeum Historii Polski pt. „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”.

Muzeum Historii Polski – to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Powstało w 2006 r. Przedstawiane są tu najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Obejmuje to m.in. fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe, dzieje „Solidarności” i dwukrotną odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku. Muzeum mieści się tymczasowo przy ul. Mokotowskiej. Organizuje wystawy tradycyjne, plenerowe i internetowe.

Spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostanie archiwum Henryka Grubera oraz zapowiedź reedycji jego wspomnień, odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 11.00 w tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Polski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Oktawia Staciewińska