Reprezentacja banku w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w branży płatniczej

Cashless.pl opublikował Ranking najbardziej wpływowych kobiet w polskiej branży płatniczej 2021. Wśród nich znalazły się Edyta Tararuj i Aleksandra Sroka – Krzyżak.
około min czytania

Polska od lat znajduje się w światowej czołówce pod względem płatności zbliżeniowych telefonem, zegarkiem czy kartą. Byliśmy pierwszym krajem, w którym można było zapłacić zbliżeniowo w każdym terminalu. Udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych w sklepach stacjonarnych w Polsce wynosi prawie 95 proc. – wynika z danych NBP. Ogromna część tych zasług należy do kobiet.

Za najbardziej wpływową kobietę branży płatniczej 2021 uznana została Joanna Seklecka, prezes e-service. Jest znaną postacią świata płatności bezgotówkowych, laureatką licznych nagród i wyróżnień, wśród których ważne miejsce zajmuje tytuł Najbardziej wpływowej kobiety branży płatniczej 2020. Zarządzana przez nią firma – eService (spółka należąca do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego) jest liderem polskiego rynku akceptacji kart płatniczych i największym agentem rozliczeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Na obszarze 11 krajów UE obsługuje ponad 480 tys. terminali płatniczych, na których roczne obroty przekraczają 165 mld złotych.

Wśród najbardziej wpływowych kobiet branży płatniczej, czyli tych, które nadają dynamikę rozwojowi płatności w Polsce oraz decydują o kierunku, w którym ta branża podąża, znalazły się Edyta Tararuj oraz Aleksandra Sroka-Krzyżak z PKO Banku Polskiego.

Edyta Tararuj z branżą bankową związana jest od ponad 20 lat. W PKO Banku Polskim od dwóch lat odpowiada za rozwój produktów w obszarze codziennego bankowania dla klientów indywidulanych, czyli rachunki bieżące i oszczędnościowe, kredyty odnawialne, karty debetowe i kredytowe oraz obszar płatności. Ponadto, w ramach programu Let’s Fintech with PKO Bank Polski, wspiera start-upy w zakresie wdrożeń w banku. W rankingu zajęła 15. miejsce.

Lokata 17. należy z kolei do Aleksandry Sroki-Krzyżak, dyrektor ds. strategii PKO Banku Polskiego. Odpowiada ona za portfolio projektów i wdrożenie transformacji cyfrowej w banku. Jest też członkinią PKO Corporate Venture Capital, odpowiedzialnego za akwizycję start-upów.

O nominacjach do Rankingu najbardziej wpływowych kobiet branży płatniczej 2021 decydowali członkowie kapituły powołanej przez cashless.pl. W jej skład weszły laureatki poprzednich dwóch edycji rankingu oraz eksperci z branży płatniczej i finansowej.