Rynek pracy otwarty na specjalistów IT!

Podaż ofert pracy dla specjalistów IT jest dużo większa niż popyt. Według ekspertów badających rynek, taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych lat.
około min czytania
 

Poszukiwany, poszukiwana

W Europie utrzymuje się tendencja związana z niedoborem specjalistów IT. Szacuje się, że brakuje ich ok. 600 tysięcy programistów, a w Polsce – ok. 50 tysięcy. Wypełnienie wakatów według prognoz potrwa do 2030 r. A co czeka branżę w 2020 r.? IT to najczęściej wymieniana przez pracodawców specjalizacja, której dotyczyć będą procesy rekrutacyjne. Polska to wyjątkowo chłonny rynek, jeśli chodzi o programistów – to właśnie w naszym kraju powstaje obecnie najwięcej stanowisk pracy w IT.

Przebranżowienie sposobem na wypełnienie luki?

Coraz więcej osób rozważa sektor IT jako potencjalną ścieżkę rozwoju zawodowego i podejmuje decyzję o przebranżowieniu się na programistę. Samokształcenie towarzyszy programistom przez całe życie zawodowe. Osoby, które myślą o pracy w tym zawodzie, mogą skorzystać z ogólnodostępnych materiałów szkoleniowych umieszczonych w internecie (np. w serwisie YouTube). Dostępne są również bezpłatnie ćwiczenia, dzięki którym można sprawdzić zdobytą wiedzę lub w ten sposób ją zdobyć.

Dla bardziej wymagających rynek oferuje kursy dedykowane danemu językowi programowania. Osoby, które zdecydują się na taką ścieżkę, muszą nastawić się na bardzo intensywną naukę w krótkim czasie pod okiem specjalistów. Jedną z dróg zdobycia kompetencji są również staże. Organizacją, która wspiera studentów oraz absolwentów w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia w obszarze IT, jest PKO Bank Polski.

Jesteśmy otwarci zarówno na pracowników z dużym doświadczeniem, jak i tych, którzy chcą się z nami rozwijać. Kluczowe są dla nas takie obszary IT jak analityka danych czy cyberbezpieczeństwo. Zapotrzebowanie naszego Banku jest duże, więc ten obszar rekrutacji jest stale aktualizowany i aktywny – podkreśla Julia Olbrycht, specjalista ds. rekrutacji z Biura Partnerstwa Biznesowego w PKO Banku Polskim.

Praca w IT? Na bank się uda!

PKO Bank Polski przestaje być wyłącznie instytucją finansową, w ostatnich latach umacnia się na pozycji firmy technologicznej z licencją bankową. W swojej nowej strategii na lata 2020-2022 stawia na uproszczenie procesów. Poszukuje specjalistów z obszarów Big Data, Data Science, cyberbezpieczeństwo, UX, UI, a także inżynierów, programistów, przez testerów, analityków biznesowych aż po ekspertów od analityki języka naturalnego.

Specjaliści Big Data w PKO Banku Polskim zarządzają systemami danych, projektują rozwiązania informatyczne umożliwiające ich przetwarzanie w czasie rzeczywistym, a także zajmują się integracją rozwiązań z innymi wewnętrznymi systemami banku. Aplikuj już teraz: www.pkobp.pl/kariera

Chcesz współtworzyć IKO? Pracuj razem z nami!

Wykorzystanie zaawansowanej analityki danych jest fundamentem naszego działania, a wiodącym projektem jest budowa asystenta głosowego, który będzie pomagał naszym klientom zarządzać swoimi finansami w aplikacji mobilnej #IKO – mówi Kamil Konikiewicz, dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji. – Szukamy ekspertów do projektów wyznaczających nowe trendy na rynku bankowym – dodaje.

 Sprawdźcie nasze aktualne oferty na www.pkobp.pl/kariera.

 Magda Chałupka

ramka2.jpg