Startupy z całej Europy w PKO Banku Polskim

12 firm z 10 krajów, ponad 100 uczestników i 50 szczegółowych pytań zadanych przez pracowników banku prezentującym się startupom – tak w liczbach można podsumować pierwszy Corporate Demo Day, zorganizowany wspólnie przez PKO Bank Polski i European Innovation Council.
około min czytania

European Innovation Council (EIC) to agenda Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za wsparcie przedsiębiorstw technologicznych. EIC wspiera startupy finansowo (ich dotychczasowy budżet to 2 mld EUR) oraz w zakresie poszukiwań inwestora lub partnera biznesowego, m.in. poprzez organizację wydarzeń w formule demo day, z korporacjami z całego Starego Kontynentu. Taki był właśnie cel pierwszego wydarzenia EIC w Europie Środkowo-Wschodniej, zorganizowanego wspólnie z PKO Bankiem Polskim.

17 listopada, dwanaście firm z całej Europy miało szansę przedstawić swoje rozwiązania przed pracownikami banku. Przymiotnik, który najlepiej opisuje prezentowane startupy, to różnorodność. Wśród rozwiązań znalazły się:

  • te z zakresu HR (np. firma YesElf, pozwalająca na interaktywny onboarding nowych pracowników);
  • rozwijające technologię blockchain (np. Billon, łączący w jeden bezpieczny system transakcje walutami narodowymi, zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością);
  • skierowane do klienta MŚP (np. Asteria, zapewniająca doradztwo w zakresie przepływów pieniężnych oraz wykorzystanie danych systemów ERP do proponowania leadów);
  • pozwalające na optymalizację systemów IT oraz usprawniające biznes ubezpieczeń (np. Kasko, zapewniające platformę to projektowania i optymalizacji produktów ubezpieczeniowych w wielu kanałach).

W ramach Let’s Fintech, naszego bankowego programu partnerstw ze startupami, współpracowaliśmy dotychczas głównie z przedsiębiorstwami z Polski. Nawiązanie współpracy z EIC to dla nas dodatkowa możliwość dotarcia do firm z całej Europy. Szczególnie teraz, kiedy walczymy z pandemią, przed bankowością stają nowe wyzwania. Aby sprostać im jak najbardziej efektywnie, poszukujemy partnerów do współpracy. Startupy i firmy technologiczne zdecydowanie wpisują się w tę grupę, bo swoimi rozwiązaniami usprawniają obsługę klienta i funkcjonowanie organizacji w coraz bardziej cyfrowym świecie – podsumował wydarzenie Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Podczas eventu pracownicy banku mogli nie tylko zapoznać się z prezentowanymi rozwiązaniami, ale również zadać szczegółowe pytania, a na koniec zagłosować na najbardziej perspektywiczne i najciekawsze rozwiązanie. W głosowaniu zwyciężyła irlandzka firma CreditLogic, która automatyzuje proces udzielania kredytu hipotecznego, wykorzystując analizę danych oraz sztuczną inteligencję.

Kolejny krok to indywidualne spotkania poszczególnych startupów z przedstawicielami jednostek biznesowych banku. Cel? Określić możliwy zakres współpracy. Na wyniki pierwszych spotkań jeszcze czekamy, ale jedno jest pewne – wydarzenie stanowiło świetną inspirację dla pracowników banku w rozwijaniu ich cyfrowych projektów.

Podsumowanie wydarzenia na stronie EIC: https://community-smei.easme-web.eu/articles/events-eic-corporate-day-pko-bank-polski-lets-fintech

Joanna Misiewicz
Biuro Innowacji