#Pomagamy. Wolontariusze z PKO BP w Goleniowie malują Dom Pomocy Społecznej

Pracownicy PKO Banku Polskiego z Goleniowa odmalowali pokoje podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie. To kolejny przykład akcji bankowych wolontariuszy, którzy osobistym zaangażowaniem zmieniają kawałek świata na lepszy.
około min czytania

Nowe Czarnowo w województwie zachodniopomorskim. Tu znajduje się ośrodek pomocy społecznej, który zamieszkują osoby z upośledzeniem umysłowym. Ponad stu podopiecznych w różnym wieku z zaburzeniami w rożnym stopniu. Większość z nich potrzebuje wparcia w codziennym życiu. Placówka miała być remontowana, lecz ze względu na pandemię, do tego nie doszło. Z pomocą przyszli wolontariusze z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Goleniowie z dyrektorem Tomaszem Sulikowskim na czele.

Nie czekają – pomagają

– Rzuciłem temat pracownikom i w ciągu kilku dni mieliśmy gotowy plan działań – termin, zakres pomocy i ekipę – mówi z dumą Tomasz Sulikowski. – To pierwszy etap remontu zakładający odświeżenie i odmalowanie kilku pokoi mieszkalnych, kolejne zostaną odnowione jesienią. W akcję zaangażowało się 5 pracowników oddziału w Goleniowie ze wsparciem kolegi z oddziału w Gryfinie oraz rodzin. Całość wymagała dobrej organizacji, ale przede wszystkim dużo wysiłku fizycznego. Bywało ciężko, ale też zabawnie.

To stary budynek, w którym niektóre pokoje liczą po 3,5 metra wysokości i nieregularną zabudowę. Aby umalować wszystkie zakamarki, należało z pomocą wysokiej drabiny wejść na pawlacz, by stamtąd dosięgnąć sufitu. Raz zdarzyło się nam, że zabierając drabinę z pomieszczenia, zapomnieliśmy o osobie, która została na podwieszanej szafce – wspomina z uśmiechem pan Tomasz, bo tą pozostawioną osobą była jego żona. – Szybko się zorientowaliśmy, ale zdarzenie wspominamy do dziś. 

Prace postępowały szybko – trały około 6 godzin, a podopieczni ośrodka kibicowali wolontariuszom.

W podziękowaniu dla bankowej drużyny, mieszkańcy ośrodka zorganizowali specjalny koncert. – Wystąpił jeden z utalentowanych muzycznie podopiecznych placówki. Wszyscy doskonale się bawili – mówi Ilona Żuk.

To nie pierwszy raz

Akcję przeprowadzono w czerwcu br. i choć to nie Boże Narodzenie, widząc efekt swojej pracy i reakcję mieszkańców placówki, wolontariusze z PKO czuli się jak Mikołajowie. – To była wyjątkowa sprawa, ale w akcje pomocowe włączamy się nie po raz pierwszy. Robiliśmy paczki dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej z naszej okolicy, przekazujemy prezenty wychowankom ośrodka wychowawczego, biegliśmy w sztafecie dla żołnierza, wspieraliśmy chorych na SMA, czy uczestniczyliśmy w PKO Biegu Charytatywnym w Koszalinie na rzecz potrzebujących dzieci. Do DPSu w Nowym Czarnowie na pewno wrócimy we wrześniu, bo jeszcze sporo można tam zrobić – podsumowuje Tomasz Sulikowski.

Działają w całym kraju

Wolontariusze PKO Banku Polskiego pomagają potrzebującym nie tylko finansowo, ale także siłą własnych mięśni w wielu miastach. Pracownicy banku z Warszawy od wielu lat prowadzą akcję pomocy Powstańcom Warszawskim w ramach projektu PKO Bohaterom. Dotąd zrealizowano już 6 edycji, podczas których odremontowano i wyposażono mieszkania kilku Powstańców Warszawskich.

W ubiegłym roku odnowiono mieszkanie Wiesława Małkowskiego ps. Pantera, wcześniej – Zofii Brączek ps. „Renia” i Janusza Walędzika ps. „Czarny”. Przystosowali do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienkę w mieszkaniu pani Ludwki oraz zamontowali specjalistyczne wanny w łazienkach dwóch innych uczestniczek Powstania. Wszyscy wolontariusze z PKO Banku Polskiego działają w myśl hasła „Nie czekamy pomagamy” i tę ideę realizują z pełnym zaangażowaniem. Takie inicjatywy wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego.

Ewa Maciejewska
Specjalista