Kiedy można się spodziewać zwrotu podatku?

Pieniądze po rozliczeniu się z podatku chcielibyśmy dostać jak najszybciej. Ale termin zwrotu zależy od tego, kiedy i w jakiej formie złożyliśmy PIT. Wielu podatników zwleka do ostatniej chwili i składa deklaracje ostatniego dnia, nie zdając sobie sprawy z tego, że rozliczając się z fiskusem wcześniej, szybciej otrzyma nadpłaconego zwrot podatku.
około min czytania

Złożenie deklaracji PIT informuje organy skarbowe o tych wszystkich zdarzeniach, które w trakcie roku mogły generować nasz przychód. Może z niej np. wynikać, że zaliczki na podatek płacone w trakcie roku są wyższe niż roczna kwota podatku, jaką musieliśmy zapłacić. Dlatego teraz mamy prawo do zwrotu nadpłaty.

O zwrot warto wystąpić w odpowiedni sposób – wpłynie to na szybki przelew z urzędu skarbowego. W 2021 r. obowiązują inne zasady niż w latach wcześniejszych.

Kiedy zwrot podatku 2021?

Termin zwrotu nadpłaconego podatku zależy od tego, kiedy złożyliśmy deklarację podatkową oraz w jaki sposób. Poniżej szczegółowy kalendarz zwrotów:

  • do 1 kwietnia 2021r. jeśli PIT złożyliśmy drogą tradycyjną przed 15 lutego 2021 r.,
  • do 45 dni od dnia złożenia PIT-u jeśli PIT złożyliśmy za pośrednictwem kanału elektronicznego działającego od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r.,
  • do 90 dni od dnia złożenia PIT-u jeśli PIT złożyliśmy drogą tradycyjną od 15 lutego (poniedziałek) do 30 kwietnia (piątek) 2021 r.,
  • do 31 lipca 2021 r. jeśli nie złożyliśmy PIT-u ani drogą elektroniczną, ani tradycyjną, czyli jeśli PIT został zaakceptowany automatycznie przez system Twój e-PIT, pieniądze otrzymamy do 31 lipca.

Jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku?

Datę zwrotu podatku sprawdzimy w e-Urzędzie Skarbowym na stronie podatki.gov.pl. Możemy tam przeglądać informacje o zwrotach podatków PIT i VAT, które są dokonywane od stycznia 2020 r.

Podatnik otrzyma w usłudze dostęp do informacji dotyczących statusu zwrotów ze wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy.

Otrzyma informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy – co może wystąpić w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze znajdzie się również informacja o metodzie dokonania zwrotu i kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy dowiedzą się o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Udostępnienie tych danych online ma według KAS sprawić, że podatnik nie będzie już osobiście kontaktować się z Urzędem Skarbowym w tych sprawach. Ułatwi to także pracę urzędników, którym zmniejszy się ilość spraw w wersji papierowej.

Krótszy termin dla rodzin

Krócej na zwrot podatku za 2020 r. poczekają rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, czyli mają przynajmniej troje dzieci. W składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28 należy zaznaczyć pole „karty dużej rodziny”. Podatnicy mieli czas na złożenie formularzy podatkowych – tak jak wszyscy – do 30 kwietnia 2021 r., ale szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

Szybszy termin zwrotu podatku dotyczy tylko rodzin, które rozliczają się za pomocą formularzy elektronicznych. Fiskus dokona zwrotu w ciągu 30 dni od momentu złożenia deklaracji podatkowej PIT 2021 r. To o 15 dni szybciej niż w czas standardowego zwrotu.

Powiadomienie push

Jeśli nie chcesz zaglądać na konto każdego dnia, aby sprawdzić czy pieniądze z US już przyszły warto skorzystać z powiadomień push w PKO Banku Polskim, które mamy w aplikacji IKO? Dzięki nim otrzymamy:

  • zdarzenia – będziemy na bieżąco wiedzieli, co dzieje się na koncie, np. otrzymamy potwierdzenie odbioru przelewu na telefon lub wypłaty z bankomatu
  • komunikaty – dostaniemy powiadomienie o nowościach, np. o nowej odsłonie aplikacji oraz ostrzeżenia przed aktualnymi zagrożeniami, np. fałszywymi SMS-ami,
  • oferty – informację o ofertach i promocjach.

warto wiedzieć

  • Kiedy możemy nie dostać zwrotu podatku? Jeśli nasza nadpłata nie jest wyższa niż 8,70 zł, fiskus nie zwróci nam tej kwoty. Pieniądze jednak nie przepadają – zostaną zaliczone na poczet obecnych lub przyszłych zaległości podatkowych.

Aleksandra Pietruczuk