Rowerem po zdrowie – dwa kółka z internetu

Korzystanie z miejskich rowerów nie jest już tak atrakcyjne jak kiedyś – teraz chcemy mieć sprzęt tylko dla siebie. Może nadszedł moment, by wybrać się do internetowego sklepu z rowerami?
około min czytania

Milion sztuk – na tyle rocznie sprzedaje się rowerów w Polsce. Ten rynek wciąż rośnie. Chcemy być zdrowsi, poprawiać naszą odporność, uprawiać sport albo po prostu miło spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Innym powodem, dla którego chętniej wybieramy rower, jest pandemia. Wolimy go niż jazdę transportem publicznym: autobusem, tramwajem czy metrem. To zdecydowanie bezpieczniejsze.

Na rowerze świat się kręci

Globalny rynek rowerowy jest obecnie wart 8,2 mld dolarów i wzrośnie aż do 37,9. W Holandii 27 proc. wszystkich podróży odbywa się jednośladem – dwukrotnie więcej niż w latach 80. Tak będzie zapewne również w naszym kraju.

Według najnowszych dostępnych danych GUS, 61,6 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada rower, przy czym w rodzinach minimum 4-osobowych odsetek ten jest jeszcze wyższy (prawie 77 proc.). Blisko połowa emerytów ma jednoślad (47,5 proc.). Najwięcej osób na rowerach można spotkać we wschodnim regionie kraju (70,1 proc.), a najmniej w części południowej (52,1 proc.).

Jaki rower wybrać – trekkingowy, miejski, górski?

Do wyboru mamy wiele rodzajów rowerów, w zależności od przeznaczenia. Szukając jednoślady nie będziemy mieli problemu z asortymentem – na naszym rynku jest wiele firm produkujących dwa kółka. Jakie więc wybrać?

  • Rower miejski sprawdzi się jako komfortowy środek lokomocji przy dojazdach do pracy czy po zakupy. Jest idealny na podróżne po ulicach miast.
  • Rower trekkingowy i crossowy niewiele się od siebie różnią. Oba są przeznaczone do uniwersalnej, turystyczno-miejskiej jazdy. Radzą sobie na polnej drodze, ale ma co szaleć nimi w trudniejszym terenie – do tego się raczej nie nadają.
  • Rower górski – to wyczynowiec, przeznaczony jest do jazdy po trudnych, wyboistych terenach, począwszy od najtrudniejszych szlaków rowerowych po nieutwardzone ścieżki w lesie.
  • BMX jest używany głównie do wykonywania ewolucji oraz do wyścigów na bardzo krótkich dystansach z wykorzystaniem przeszkód. Spodoba się miłośnikom ekwilibrystyki rowerowej (freestyle BMX jest już dyscypliną olimpijską).
  • Rower elektryczny przypadnie do gustu tym osobom, które nie lubią cały czas pedałować. Jest doskonały do jazdy do pracy oraz ogólnie do podróżowania po mieście. Krajowy rynek takich pojazdów rocznie rośnie o kilkaset procent.

Rower – na dobry początek

Przed zakupem roweru marzeń warto prześledzić fora internetowe, grupy tematyczne, porozmawiać z doradcami w sklepie i samymi użytkownikami, prosząc o poradę – mówi Sylwester Radek, sprzedawca w sklepie z rowerami. – Dzięki temu unikniemy wielu rozczarowań i wyrzucenia pieniędzy. Odradzałbym również wybieranie modnych, drogich i dizajnerskich rowerów. Nie zawsze wygląd idzie w parze za jakością – poza tym tego typu sprzęt przyciąga złodziejów. Dobrze jest również mierzyć siły na zamiary. Rower górski nie nadaje się dla każdego – to nie sprzęt na turystyczną wyprawę z rodziną; natomiast miejskim nie radzę ruszać w teren. Kto nie widzi różnicy, odkryje ją sam już po kilku kilometrach. Dlatego warto najpierw odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: do czego będziemy używali roweru.

Sylwester Radek zaznacza, że rower to doskonały wstęp do świata wysiłku fizycznego, szczególnie dla poczatkujących i tych z lekką nadwagą. – Dzięki rowerowi złapiemy nieco kondycji i możemy zacząć biegać lub zapisać się na siłownię – stwierdza.

Bądź mobilny dzięki IKO

Jeśli zdecydujemy się już na zakup roweru, możemy skorzystać z usług jednego z e-sklepów. Tam wybierzemy jednoślad i przeczytamy opinie użytkowników. Za rower zapłaćmy przelewem standardowym, chyba że nam się spieszy – wtedy pozostaje natychmiastowy, za który trzeba będzie jednak zapłacić.

Przelew standardowy wykonamy:

  • przez serwis internetowy iPKO,
  • aplikacją mobilną IKO,
  • przez infolinię (serwis telefoniczny iPKO).

Polecenie przelewu zewnętrznego to przelew na numer konta w innym banku. Polecenia przelewu są realizowane w ramach sesji Elixir i są potwierdzane narzędziem autoryzacyjnym.

Aleksandra Pietruczuk