Nowoczesne SKO – jak się zabrać do oszczędzania?

Nowoczesne SKO – jak się zabrać do oszczędzania? PKO Bank Polski jako jedyny na polskim rynku bankowym posiada unikalny, innowacyjny i kompleksowy program edukacji finansowej dla dzieci. Najmłodsi mogą się uczyć zarządzania własnym budżetem i oszczędnościami w ramach Szkolnych Kas Oszczędności (SKO). Robiły to kiedyś takie znane osoby jak Kayah, Tomasz Karolak czy Tomasz Kammel. To chyba świetna rekomendacja.
około min czytania

PKO Bank Polski od 85 lat angażuje się w edukację ekonomiczną najmłodszych, oferując atrakcyjne konta dla dzieci, młodzieży i rodziców dostosowane do ich potrzeb. Całe pokolenia Polaków wspominają książeczki SKO i świnki-skarbonki. Od tamtego czasu oszczędzanie przeszło wiele zmian. Nowe SKO to trzy rodzaje kont – dla uczniów, szkół i rad rodziców – a także serwis bankowości elektronicznej – zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie dla dzieci, które otrzymają także własną legitymację, stworzoną na wzór karty płatniczej.

Zaczynamy, oszczędzamy!

Dzięki programowi już dziecko w wieku od 5 do 13 lat jest w stanie korzystać z konta oraz z bankowości elektronicznej. Umożliwia mu to internetowe SKO sko.pkobp.pl. Dzięki niemu możemy planować oszczędzanie, zakładać wirtualne skarbonki, do których można zbierać środki z przeznaczeniem na różne cele.

Przygoda z oszczędzaniem w SKO odbywa się pod okiem dorosłych. Nic złego nie spotka naszych małych „biznesmenów”. To sytuacja idealna. 

W serwisie SKO możliwe jest:

  • zakładanie wirtualnych skarbonek;
  • tworzenie planu oszczędzania;
  • korzystanie z kalkulatora finansowego;
  • zdobywanie wirtualnych odznak;
  • dopasowanie wyglądu serwisu do gustu dziecka.

Jak to się robi w XXI wieku?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na SKO, to dobrze wiedzieć jak nasze dziecko będzie na nim zarabiać – to przecież rachunek oprocentowany. Po pierwsze dowiedzmy się jak to działa? 

  1. Pieniądze na konto SKO dziecka przelewają rodzice, rodzina lub najbliżsi.
  2. Dziecko otrzymuje Kartę Ucznia z numerem logowania do swojego konta. Nie można nią się jednak posługiwać w bankomacie.
  3. Wypłaty należy zgłosić z około tygodniowym wyprzedzeniem u opiekuna SKO. To on wypłaca nam pieniądze.
  4. Sprawdzanie „jak rosną pieniądze?” wcale nie jest trudne. Wszystko widać na koncie.
  5. Żyrafa Lokatka pomaga dzieciom w poruszaniu się po serwisie SKO i tłumaczy m.in. jak oszczędzać w wirtualnych skarbonkach i zdobywać odznaki.

Oszczędzając chcielibyśmy widzieć efekty. Oczywiście, że będą. Konto jest przecież oprocentowane i jednocześnie darmowe:

  • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
  • oprocentowanie zmienne 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2500 zł i 0,50 proc. od nadwyżki ponad 2500 zł;
  • dzięki tygodniowej kapitalizacji odsetek dziecko na bieżąco widzi przyrost środków.

Warto wiedzieć

  • Dziecko może otrzymać wirtualne odznaki za zakładanie skarbonek, wpłacanie na konto, oszczędzanie (niewypłacanie środków) i planowanie wydatków. Odznaki są widoczne w serwisie internetowym SKO; jest ich cały komplet: te zdobyte (kolorowe) i te, o które jeszcze można się starać (szare). Odznaki można wydrukować. Przy okazji serwis zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Są kolorowe grafiki, ilustracje i filmy instruktażowe. Jeśli czegoś nie wiesz, powie ci o tym… żyrafa.

Co po 13. roku życia?

Najstarsi uczniowie podstawówek (13+) są już odbiorcami standardowej oferty banku – PKO Konta Pierwszego. Po ukończeniu 13 lat mogą udać się wraz z rodzicami do jednego z oddziałów i przekształcić rachunek SKO w PKO Konto Pierwsze. Przekształcenie konta pozwala zachować dotychczasową historię transakcji oraz ten sam numer rachunku bankowego. Tacy uczniowie mogą oczywiście brać czynny udział w działaniach edukacyjnych prowadzonych w ich szkołach w ramach SKO.

W programie SKO prowadzonym przez PKO Bank Polski uczestniczy około 4,5 tys. społeczności szkolnych z całego kraju (co trzecia szkoła podstawowa w Polsce). Liczba dzieci posiadających SKO Konto dla Ucznia wynosi około 150 tys., a oferta edukacyjna programu dociera do ponad 1 mln uczniów polskich szkół. Głównym celem prowadzenia Szkolnych Kas Oszczędności jest edukacja ekonomiczna młodego pokolenia, w tym nauka postaw przedsiębiorczych. I to się udaje.

Aleksandra Pietruczuk