SKO PKO Banku Polskiego ma już 85 lat! Wyjątkowy konkurs dla szkół i opiekunów

Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO) są obecne w szkołach już od 85 lat. To największy, najstarszy, i najbardziej innowacyjny program edukacji finansowej w Polsce. W SKO oszczędzania uczy się kolejne pokolenie młodych Polaków. Z okazji jubileuszu Bank zorganizował konkurs dla szkół i Opiekunów SKO. Do wygrania jest aż 85 nagród!
około min czytania

Szkolne Kasy Oszczędności prowadzone przez największy polski bank obchodzą w tym roku 85. urodziny. To największy i najstarszy program edukacji finansowej w Polsce. Od pokoleń zachęca najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. W programie uczestniczy ponad 4,5 tys. placówek oświatowych, czyli co trzecia szkoła podstawowa w Polsce. Z SKO i oferty PKO Junior korzysta ponad pół miliona dzieci w wieku do 13. roku życia. Na ich kontach zgromadzono już przeszło 2,1 mld zł.

Edukacja w nowoczesnej odsłonie

Wśród zalet programu SKO można wymieniać m.in. atrakcyjnie oprocentowane konta internetowe dla uczniów, szkół oraz rad rodziców, platformę społecznościową Szkolne Blogi (prowadzi je ponad 800 szkół), która ma nawet 5 mln odsłon miesięcznie, liczne materiały edukacyjne, w tym komplety scenariuszy lekcji objętych patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz atrakcyjne konkursy z nagrodami dla dzieci, nauczycieli i szkół.

W PKO Banku Polskim ze szczególną troską myślimy o edukacji ekonomicznej już od najmłodszych lat w nowoczesnym i atrakcyjnym dla dzieci wydaniu. A takie jest właśnie SKO, które w ciągu 85 lat wychowało wiele pokoleń bankujących Polaków. Dzięki programowi kilkaset tysięcy polskich dzieci pomnaża swoje oszczędności, korzystając z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków oraz serwisu bankowości internetowej dostosowanego do ich wieku. SKO w atrakcyjnej dla młodych formie promuje oszczędzanie i edukuje finansowo – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

SKO jest systematycznie rozwijane i wzbogacane o nowe elementy oraz materiały dydaktyczne przeznaczone dla dzieci, rodziców i nauczycieli. W ramach programu udostępniane są publikacje nie tylko o tematyce finansowej, ale również ekologicznej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zdrowego odżywiania i niemarnowania żywności oraz cyberbezpieczeństwa, a wszystko to pod wspólnym mianownikiem, jakim jest oszczędzanie.

SKO – konta dla ucznia

Każde dziecko w wieku od 5 do 13 lat może wziąć udział w SKO. Wystarczy sprawdzić, czy szkoła, do której chodzi, uczestniczy w programie oszczędzania. Prowadzenie SKO Konta dla Ucznia jest bezpłatne. Oprocentowanie jest zmienne i wynosi 2,5 proc. w skali roku do kwoty 2500 zł i 0,50 proc. od nadwyżki ponad 2500 zł. SKO zapewnia także:

 • dostęp do atrakcyjnego serwisu internetowego SKO dostosowanego do potrzeb najmłodszych;
 • tygodniową kapitalizację odsetek;
 • możliwość wpłat i wypłat gotówkowych u Opiekuna SKO w szkole (do kwoty 50 zł);
 • dostęp dla rodzica do SKO Konta dla Ucznia – wystarczy dyspozycja w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Graj i wygrywaj!

Z okazji 85-lecia SKO PKO Bank Polski przygotował konkurs, którego celem jest m.in. promocja praktycznej edukacji finansowej w szkołach. Placówki, które zgłoszą się do konkursu, będą rywalizować w trzech ligach, w zależności od liczby uczniów w danej szkole. Konkurs trwa do 10 kwietnia br.

 • I Liga – szkoły do 100 uczniów poniżej 13 r.ż.
 • II Liga – szkoły od 101 do 300 uczniów poniżej 13. r.ż.
 • III Liga – szkoły, do których uczęszcza co najmniej 301 uczniów poniżej 13. r.ż.

Do wyłonienia zwycięzców brane będą pod uwagę następujące kryteria:

 1. Promocja oszczędzania – liczba uczniów danej szkoły, którzy w okresie trwania konkursu przystąpili do SKO,
 2. Powszechność oszczędzania – stosunek liczby uczniów posiadających SKO do liczby wszystkich uczniów w danej szkole (uwaga: dotyczy tylko uczniów poniżej 13. r.ż.),
 3. Suma środków udokumentowanych na specjalnym konkursowym koncie, uzyskanych w trakcie działań podejmowanych w ramach SKO w danej szkole (np. zbiórki, kiermasze).

W konkursie można wygrać: 85 nagród dla szkół (m.in. tablice multimedialne, zestawy robotów wraz z akcesoriami do nauki robotyki oraz roboty) oraz 85 nagród dla Opiekunów SKO – są to bony do Empiku o wartości 300-1000 zł. Informacje dotyczące konkursu dostępne są w regulaminie: Konkurs dla Szkół na 85-lecie SKO – regulamin

Historia SKO

 • W 1935 r., Pocztowa Kasa Oszczędności przejmuje kuratelę nad Szkolnymi Kasami Oszczędności. W roku szkolnym 1934/1935 r. do SKO organizowanych przez PKO przystąpiło ponad 5,5 tys. szkół, a książeczki oszczędnościowe otworzyło prawie 0,5 mln uczniów.

 • Do wybuchu II wojny SKO działało w blisko 14 tys. szkół i skupiało ponad milion uczniów. Prowadzenie SKO traktowane było jako ważny element edukacji społecznej w rodzącej się po latach zaborów państwowości polskiej.  

 • Po 1945 r. działalność SKO prowadzonych przez PKO docierała do niemal każdej polskiej szkoły (podstawowej, średniej, zawodowej). Wyniki były imponujące – w 1957 r. działało ponad 19 tys. SKO, w 1963 r. prawie 24 tys. (82 proc. polskich szkół), w 1974 r. 18 tys.

 • W 1987 r. organizowanie Szkolnych Kas Oszczędności zostało po raz pierwszy wpisane do statutu Powszechnej Kasy Oszczędności – banku państwowego – jako jedna z czynności realizowanych przez bank.

 • W 2012 r. SKO przeszło rewitalizację. Został uruchomiony serwis internetowy SKO dostosowany do wieku użytkowników, wspierający proces edukacji ekonomicznej najmłodszych. Znajdują się w nim narzędzia, takie jak wirtualne skarbonki czy plan oszczędzania, dzięki którym użytkownicy uczą się, jak zarządzać własnym minibudżetem. Wprowadzono trzy rodzaje kont SKO: dla ucznia, dla szkoły i dla rady rodziców. 

Aleksandra Pietruczuk