Karta wielowalutowa, czyli nieważne, gdzie, ważne z czym

Sezon wyjazdów trwa. Biura podróży prześcigają się w składaniu ofert na wypoczynek last minute. Decyzja o wyjeździe zapaść może właściwie w każdej chwili. Pakowanie zacznij od karty wielowalutowej!
około min czytania

O ile samo płacenie kartą w restauracjach, hotelach i sklepach na całym świecie nie stanowi już problemu, o tyle niepewność budzi kwestia kursów, po jakich nasze wydatki zostaną przeliczone na rodzimą walutę. Kosztowne bywa także podwójne przewalutowanie i zwielokrotnienie z tego tytułu opłat manipulacyjnych. A gdyby tak w ogóle nie martwić się przewalutowaniem, opłatami i kursami walut? To możliwe, wystarczy, że na urlop zabierzemy ze sobą kartę wielowalutową PKO Banku Polskiego.

Jedenaście walut, jedna karta

Jest to możliwe przy wykorzystaniu karty wielowalutowej. To specjalna karta, połączona nawet z jedenastoma kontami – osobistym w złotych i do dziesięciu dodatkowych: w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, frankach szwajcarskich, koronach duńskich, norweskich, szwedzkich i czeskich, kunach chorwackich i forintach węgierskich. Wydanie karty jest bezpłatne, podobnie jak prowadzenie rachunku walutowego, wskazanego jako rachunek podpięty do karty. Za pomocą kantoru internetowego PKO Banku Polskiego zasilamy wybrane konto, a następnie kartą płacimy w wybranej przez siebie walucie lub walutach. System automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie dokonywana jest płatność i pobiera środki z odpowiedniego konta – bez żadnych dodatkowych opłat i kosztów związanych z przeliczaniem kursów walut. Zakupy za 10 euro będą oznaczały, że z konta w tej walucie pobrane zostanie 10 euro. Opłacenie rachunku w restauracji, opiewającego na kwotę 23 dolarów spowoduje, że z konta dolarowego połączonego z kartą znikną 23 dolary i ani centa więcej.

 Zabierz na wakacje i korzystaj do woli!

Karta wielowalutowa zachowuje wszystkie funkcje karty płatniczej – można więc dokonywać nią płatności w terminalach tradycyjnych i zbliżeniowych czy płatności w internecie. Kartę można też powiązać z telefonem i płacić nim – przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej IKO, systemu Apple Pay lub zegarka Garmin. Kontrolowanie wydatków jest bajecznie proste – stan konta lub kont można sprawdzać na bieżąco w aplikacji. Dostępne są również powiadomienia za pomocą SMS-a, e-maila czy powiadomienia push w aplikacji IKO. Karta umożliwia też autooszczędzanie, czyli odkładanie drobnych kwot podczas zakupów.

Jednoczesny dostęp online do kont walutowych i internetowego kantoru PKO Banku Polskiego umożliwia wygodną wymianę walut. Ponadto użytkownik może monitorować aktualne kursy walut i otrzymywać powiadomienia o ich preferowanych poziomach – aby wymieniać waluty w jeszcze bardziej korzystny sposób.

Nie nad wszystkim podczas urlopu mamy kontrolę. Zdarza się opóźniony lot, nie najlepiej wybrany kurort czy zbyt zatłoczony hotelowy basen. To drobiazgi, na których nie warto skupiać swojej uwagi. Najważniejsze, by pod kontrolą były finanse!

Czy wiesz, że...

  • Teraz możesz mieć wyjątkową, jubileuszową kartę wielowalutową. Wystarczy, że zamówisz jeden z dwóch wizerunków tematycznych karty do konta na 100-lecie PKO Banku Polskiego. Możesz to zrobić zarówno w serwisie transakcyjnym iPKO, jak i za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy, że w zakładce Karta wybierzesz opcję Zmień wizerunek karty, a następnie potwierdzisz swój wybór, wpisując PIN do aplikacji.

 Iwona Sobczak

 Cała „Bankomania” dostępna online.