Pamiętaj o rozliczeniu podatkowym!

Pandemia koronawirusa namieszała w naszych planach, także tych związanych z prowadzeniem firm. Na szczęście fiskus dał nam nieco więcej czasu na załatwianie spraw, m.in. wydłużył okres składania rocznych zeznań podatkowych – dla podatników PIT i CIT. Przesunięto także inne terminy podatkowe oraz te związane ze sprawozdaniami finansowymi. Uwaga, bo pierwsze z nich mijają lada dzień.
około min czytania

Ministerstwo Finansów w ramach działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19 wydłużyło termin składania zeznania rocznego przez osoby prawne oraz od osób fizycznych. To dobra wiadomość, nie tylko dla spóźnialskich.

Do kiedy CIT?

Zamiast do końca marca, zeznanie można będzie składać do 31 maja 2020 r. W przypadku organizacji pozarządowych, tj. podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku, a także podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80 proc. wszystkich przychodów – termin złożenia zeznania CIT-8 wydłużono jeszcze bardziej, bo do 31 lipca.

Rozliczenie PIT

Więcej czasu na złożenie zeznania mają także podatnicy PIT. Zamiast do końca kwietnia, zeznanie można będzie składać do końca maja, czyli w praktyce do poniedziałku 1 czerwca (31 maja to niedziela).

Pamiętajmy także o nowej skali podatkowej: 17,75 proc. za 2019 r. i 17 proc. za 2020 r. oraz nowej kwocie wolnej od podatku. Te zmiany wpłyną na zasady rozliczeń rocznych większości podatników.

Warto wiedzieć: Teraz także możemy sami przygotować PIT-37 i PIT-38 lub skorzystać z deklaracji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Wtedy pozostaje nam jedynie zatwierdzenie lub korekta takiego dokumentu. Zrobimy to po zalogowaniu się na swoje konto na stronie podatki.gov.pl. Możemy na nim również:

  • zaakceptować wersję przygotowaną przez urząd,
  • zmodyfikować ją i zaakceptować w nowym kształcie,
  • odrzucić przygotowaną wersję rozliczenia,
  • wyjść z portalu nie robiąc nic.

Oczywiście wersja wystawiona przez urząd nie będzie brana pod uwagę, jeśli wyślemy swoją wersję do fiskusa. Podobne możliwości mamy również korzystając w PKO Banku Polskim z narzędzia e-Tożsamość.

Przelew podatkowy w PKO Banku Polskim

Kiedy jednak okaże się, że nasze rozliczenie wymaga dopłaty, możemy to szybko i sprawnie zrobić na koncie PKO Banku Polskiego. Najlepiej przez IKO, wybierając przelew podatkowy lub przelew natychmiastowy.

Jak zlecić przelew podatkowy w IKO?

  1. Zaloguj się do aplikacji IKO.
  2. Kliknij „Płatności” na pasku nawigacyjnym aplikacji IKO.
  3. Kliknij „Przelew podatkowy”.
  4. Wypełnij formularz przelewu: wskaż numer konta Urzędu Skarbowego, sprawdź swoje dane identyfikacyjne (np. PESEL), wybierz formularz i okres, za który chcesz zapłacić zobowiązanie oraz kwotę i datę przelewu.
  5. Zatwierdź przelew.

Bartosz Piotrowski