Spokojnie, mamy czas na spłatę!
Zakup biletów lotniczych, rezerwacja pokoju w hotelu czy wynajęcie auta – bez karty kredytowej dziś już trudno funkcjonować. W wielu sytuacjach jest ona potwierdzeniem naszej tożsamości i gwarancją wypłacalności. I choć liczba kart kredytowych w portfelach Polaków z roku na rok rośnie, to wciąż nie brak tych, którzy mają obawy. Niesłusznie! Ważne, żebyś wiedział, co to jest grace period. 2020-10-19Tylko w tym roku – od stycznia do sierpnia – banki w Polsce wydały prawie 500 tys. kart kredytowych swoim klientom. To mniej niż przed rokiem, bowiem kilka miesięcy 2020 r. należy niemal wykreślić z kalendarza. Czas lockdownu spowodowanego pandemią i związane z tym obawy o kondycję finansową polskich rodzin, sprawiły, że od marca wniosków kredytowych było mniej.
Badania pokazują, że zainteresowanie kartami kredytowymi rośnie zawsze w okresie przedświątecznym. Przełom listopada i grudnia to czas sporych wydatków, związanych ze świętami i Nowym Rokiem. Nie zawsze nasz budżet w tym momencie się domyka, wówczas możemy skorzystać z karty kredytowej.
Grace period – co to?
Inaczej można powiedzieć o nim – okres prolongaty. To taki czas, na który z karty kredytowej można pożyczyć pieniądze bez konieczności regulowania odsetek! W zależności od banku, wystawcy karty, czas ten może trwać od 40 do 60 dni. Jeśli więc dokonamy zakupu z użyciem karty kredytowej 1 października, a nasze zobowiązanie uregulujemy do 24 listopada (zakładamy tu 55-dniowy grace period, bo taki oferuje swoim klientom PKO Bank Polski), wówczas nie zapłacimy żadnych odsetek. W sytuacji, gdy nasz zakup był na tyle duży, że nie będziemy mieli możliwości spłacić go w całości, możemy nadpłacić na karcie tylko część. Okres grace period jest bardzo ważny. Jeśli w tym czasie, nie spłacimy zadłużenia, bank naliczy nam odsetki tylko od kwoty, która pozostała do spłaty.
Wiele możliwości karty kredytowej
Dziś z karty kredytowej korzystamy właściwie tak samo, jak z debetowej. Nie ma żadnych ograniczeń, by zapłacić nią za zakupy w sklepie stacjonarnym czy online. Z limitu twojej karty kredytowej możesz korzystać, gdy płacisz telefonem z aplikacją mobilną IKO: zbliżeniowo telefonem lub kodem BLIK, urządzeniem Apple z Apple Pay i zegarkiem Garmin z Garmin Pay. Z użyciem karty kredytowej możesz także dokonać szybkiej płatności w internecie, wystarczy wybrać opcję „Płacę z IPKO”. Twoje zobowiązanie wobec banku sumuje się i w odpowiednim momencie – gdy kończy się okres rozliczeniowy – dostaniesz od banku zestawienie operacji, podsumowanie zadłużenia i proponowaną kwotę do spłaty. Może to być zaledwie 4 proc. całkowitego zobowiązania, minimum 50 zł. Pamiętajmy jednak, że od tej chwili całość zadłużenia jest już oprocentowana. Grace period na karcie kredytowej dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Jeśli zdecydujemy się wypłacić pieniądze z bankomatu, wówczas odsetki będą naliczały się od chwili wypłaty.
Sprawdź swoje ustawienia
W zależności od tego, w jaki sposób korzystasz z bankowości, możesz dopasować do swoich zwyczajów ustawienia spłaty karty kredytowej. W PKO Banku Polskim zrobisz to na 4 sposoby. Po pierwsze – automatycznie. Nie musisz o tym pamiętać, wystarczy, że zapewnisz odpowiednie środki na koncie. Podczas automatycznej spłaty zadłużenia z twojego konta w PKO Banku Polskim pobrane zostaną środki w wysokości co najmniej minimalnej kwoty zadłużenia. To bardzo proste i wygodne. Możesz oczywiście spłacić zadłużenie również samodzielnie w aplikacji mobilnej IKO lub serwisie internetowym iPKO. Masz też trzecią możliwość – dokonać przelewu na wskazany rachunek, który obsługuje twoją kartę. Coraz rzadziej wybieraną, ale wciąż dostępną, metodą spłaty zadłużenia na karcie kredytowej jest wpłata gotówki w placówce banku lub na poczcie. Ważne jest, by pamiętać o uregulowaniu zobowiązania!
Grace period jest istotnym elementem konstrukcji karty kredytowej. Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz sfinansować większy wydatek, ale wiesz, że w ciągu 55 dni, będziesz miał możliwość spłaty zobowiązania – to idealny produkt dla ciebie.
Bartosz Piotrowski