Czas się usamodzielnić, kup własne mieszkanie

Polacy o prawie dwa lata dłużej niż statystyczny Europejczyk mieszkają z rodzicami, a w porównaniu do Szwedów opuszczają rodzinny dom 9 lat później. Ten krok da się przyspieszyć, korzystając z kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim.
około min czytania

27 lat 7 miesięcy i 6 dni – tyle czasu, według danych Eurostatu za 2018 r., zajmowało statystycznemu Polakowi przygotowanie się do opuszczenia domu rodzinnego. Sytuacja poprawiła się od 2012 r., kiedy to młodzi odchodzili „na swoje” prawie rok później, mając 28,5 roku.

Choć młodzi Polacy usamodzielniają się dziś wcześniej, to wciąż sytuacja jest gorsza niż w większości państw europejskich. Nasz kraj zajmuje pod tym względem 19. miejsce na 32 nacje przebadane przez unijny urząd statystyczny. Średni wiek, w którym młodzi Europejczycy wyprowadzają się z domów rodzinnych, to 26 lat.

Jednym z głównych powodów, dla którego „nad Wisłą” zajmuje to więcej czasu, są finanse. Osoby młode przeważnie zarabiają mniej, a konieczność posiadania wkładu własnego znacznie utrudnia zakup pierwszego mieszkania. Oczywiście do wyboru jest też najem, ale jeśli w danym miejscu planuje się mieszkać dłużej, to najem jest dziś po prostu droższy niż zakup na kredyt.

Pieniądze grają rolę
Nie bez kozery najszybciej z domów rodzinnych wyprowadzają się mieszkańcy najbogatszych krajów Europy Północnej. Szwedzi, Duńczycy czy Finowie już w wieku od 18,5 do 22 lat zmieniają adres zamieszkania.

Na drugim biegunie znajdziemy głównie kraje południa Europy. Rekordzistami są mieszkańcy Czarnogóry, Serbii czy Macedonii, gdzie średni wiek wyprowadzki przekracza 31 lat. W tym wypadku sytuację należy łączyć z relatywnie niskimi dochodami. Podobnie jest w Bułgarii, na Słowacji czy Chorwacji.

Kredyt hipoteczny – najprostsze rozwiązanie
Wyprowadzka od rodziców bez kredytu mieszkaniowego to trudna sprawa. Rzadko kiedy kupujemy mieszkanie za gotówkę. Dlatego kredyt Własny Kąt hipoteczny może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Najpierw zastanówmy się, w co chcemy zainwestować. Nasz kredyt jest dostępny nie tylko na zakup domu lub mieszkania. Można go przeznaczyć także na remont lub wykończenie i wyposażenie nieruchomości albo na nabycie działki budowlanej czy przebudowę budynków na cele mieszkalne.

Oszacowanie poglądowej raty i kosztu w kalkulatorze kredytowym pomoże nam w dalszej decyzji i pokaże możliwą skalę naszej inwestycji.

Dlaczego warto skorzystać z kredyt Własny Kąt hipoteczny - mówi Anna Śnigórska-Modes, doradca w PKO Banku Polskim.

Od czego należy zacząć?
W pierwszej kolejności zachęcam do umówienia spotkania z pracownikiem bankowości hipotecznej, aby określić możliwości finansowe, poznać ofertę naszego Banku i otrzymać listę dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku kredytowego. Taka konsultacja znacznie ułatwi proces zaciągania kredytu. .

Czy kredyt hipoteczny obejmuje tylko kupno mieszkania?
Kredytujemy różnego rodzaju transakcje: zakup nieruchomości na rynku wtórnym lub od dewelopera, skredytujemy budowę domu, remont czy też zakup nieruchomości do remontu. Pożyczymy środki na cel dowolny.

Jak zabezpieczyć się przez niespodziankami?
Realna ocena sytuacji jest niezwykle istotna, bo kredyt hipoteczny to poważna decyzja. Jeśli uznamy, że przed wizytą w Banku można nieco poprawić zdolność kredytową i odciążyć domowy budżet - warto to zrobić, np. zmienić dostawcę energii lub operatora telefonii komórkowej aby obniżyć koszty. Na pewno jednak starając się o kredyt nie należy podawać zaniżonych codziennych kosztów w nadziei na wyższą kwotę kredytu. Dlaczego? Najkrócej mówiąc - ze względów bezpieczeństwa. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele – nawet 30- 35 lat, nie przewidzimy tego, co w tym czasie może się wydarzyć. Jeśli nasze wyliczenia oprzemy na prawdziwych danych, wyliczona na tej podstawie rata kredytu nie będzie bolesnym obciążeniem dla naszego budżetu. Jeżeli zaś je zaniżymy, może się okazać, że w pewnym momencie pojawią się trudności z jego spłatą.

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto również pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i rodziny. Nasz bank oferuje wachlarz ubezpieczeń na wypadek utraty dochodu, trwałego inwalidztwa w następstwie nieszczęśliwego wypadku i leczenia szpitalnego, polisę na życie i ubezpieczenie nabywanej nieruchomości.

Czy uzyskanie i obsługa kredytu hipotecznego to skomplikowany proces?
Klienci bardzo cenią sobie wygodę i fakt, że wszystkie formalności załatwiają w jednym miejscu, a możliwości, jakie daje bankowość internetowa iPKO pozwala obsłużyć swój kredyt nawet w domowym zaciszu.

Co wyróżnia kredyt hipoteczny PKO Banku Polskiego?
Jesteśmy bankiem nowoczesnym, elastycznym, ze stuletnim doświadczeniem. Z każdym klientem ustalamy indywidualne warunki kredytowania w zależności od jego oczekiwań i rodzaju transakcji. Oferujemy:

  • dogodny sposób spłaty - raty równe lub malejące, z możliwością zmiany formuły,
  • wybór rodzaju oprocentowania ze stopą zmienną albo stałą przez 5 lat. W przypadku spłaty wg. 5-letniej stałej stopy procentowej, po 5 latach kredyt standardowo przechodzi na zobowiązanie z oprocentowaniem zmiennym lub istnieje możliwość dalszej kontynuacji oprocentowania opartego na marży i nowej 5-letniej stałej stopie bazowej,
  • niższą marżę dla kredytu hipotecznego w zielonej odsłonie,
  • karencję w spłacie kapitału w okresie realizacji inwestycji do 36 miesięcy,
  • wakacje kredytowe – czyli w każdym roku kalendarzowym zawieszenie spłaty jednej raty,
  • finansowanie aż do 90 proc. wartości nieruchomości.

PKO Bank Polski utrzymuje atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego, dzięki czemu zajmuje czołowe pozycje w wielu rankingach. Ponadto ugruntowaną pozycję oferty na rynku hipotek potwierdzają wielokrotnie otrzymywane nagrody przyznawane przez niezależnych ekspertów.

 Aleksandra Pietruczuk