Malta, Lizbona, Kuba i Piemont – Polacy szukają nowych miejsc na ferie

Kupionych na zimę sanek nawet nie ruszyli z piwnicy. Nie odstawili rowerów do komórki, bo wciąż można na nich jeździć. Niektórzy nawet nie kupili zimowych butów czy rękawiczek, bo mrozów jeszcze właściwie nie było. Polacy oswajają zupełnie nową zimę.
około min czytania

Trwają ferie, podczas których zazwyczaj wybieraliśmy się na narty, ale w tym roku nawet w górach śniegu jak na lekarstwo. Są sztucznie dośnieżane stoki, ale to nie to samo.

Tęsknimy za prawdziwym białym szaleństwem
Według danych portalu Wakacje.pl w poszukiwaniu zimowych wrażeń Polacy wyjeżdżają głównie do Włoch, Austrii, Czech i na Słowację. O ile u naszych sąsiadów warunki pogodowe w tym roku też nie rozpieszczają, o tyle tradycyjne zimowe kurorty czekają na spragnionych zjazdów na nartach i snowboardzie. Można przebierać w ofertach do Południowego Tyrolu, Trentino i Piemontu. Dla poszukujących narciarskiej egzotyki dostępne są też oferty na narty w Turcji, a wszystkim, którzy wybierają ferie z dojazdem własnym można śmiało polecić Austrię.

Wygrzewamy się w tropikach
Ferie mogą być także okazją do szukania nie śniegu, ale lata w środku zimy. Do wyboru jest wiele propozycji. Najbliżej wybrać się można do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nieco dalej, ale na pewno bardzo atrakcyjnie przedstawiają się o tej porze roku kraje azjatyckie (np. Tajlandia i Wietnam) i Karaiby, na czele z Kubą i Dominikaną.

Przyspieszamy wiosnę
W tym roku coraz więcej osób pyta o jeszcze inną formę wypoczynku. Chcą wykorzystać ferie na zwiedzanie świata. Chodzi im o miejsca, w których nie jest upalnie, ale pogoda pozwala na swobodne poruszanie się po mieście i jest po prostu przyjemna – mówi Monika Brzostkowska z biura podróży w Słupsku. – Polecamy oczywiście południe Europy: Lizbonę, Rzym, Barcelonę, gdzie jest solidnych kilkanaście stopni na plusie. Nie brak chętnych na podróż do Londynu czy Paryża, gdzie o tej porze roku też jest w okolicach 10 stopni, ale niestety często pada.

Polacy lubią też połączenie odpoczynku i zwiedzania. Dla takich osób częstym wyborem pozostają Wyspy Kanaryjskie. Panuje tam wiosenna aura i można bez trudu połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem.

Polecamy przede wszystkim Teneryfę i Gran Canarię. Wyjazd na Lanzarotę spełni oczekiwania tych, którzy cenią sobie duży spokój, natomiast Fuerteventura to znakomity kierunek dla miłośników surfingu i kitesurfingu – dodaje Brzostkowska.

Świetnym wyborem pozostaje również Malta. Panuje tu łagodny klimat, lot trwa około 3 godzin, a temperatura w styczniu nierzadko przekracza 15 stopni Celsjusza.

Nie brak tu ciekawych miejsc do zobaczenia: Valetta, rybacka wioska Marsaxlokk, Blue Lagoon na wyspie Comino czy wyspa Gozo. Co bardzo ważne – zima na Malcie oznacza także bardzo atrakcyjną cenę wypoczynku! – podkreśla agentka biura podróży.

Nie martwimy się o pieniądze
12,5 proc. czytelników portalu Bankomania, którzy wzięli udział w naszej sondzie na bankomania.pkobp.pl chce przeznaczyć na podróż pieniądze z pożyczki gotówkowej.

To bardzo dobry pomysł – mówi Maria Chmielowska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Środzie Śląskiej. – W ramach Mini Ratki, którą proponuję moim Klientom, można pożyczyć od 500 zł do nawet 200 tys. zł. Ważne jest to, że za pożyczkę nie pobieramy prowizji, a można ją spłacać przez rok!

Wniosek o Mini Ratkę można złożyć osobiście w oddziale Banku, ale też przez serwis internetowy iPKO i w aplikacji IKO.

Klienci coraz częściej korzystają z możliwości zdalnego załatwienia formalności. Zależy im na tym, by bez wychodzenia z domu mieć pieniądze na koncie. Zauważyłam, że chętnie konsultują się z doradcami w oddziale w przypadku wyższych kwot, ale gdy chodzi o mniejsze pieniądze świetnie radzą sobie sami – mówi Maria Chmielowska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Środzie Śląskiej.

PKO Bank Polski daje także możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki, bez dodatkowych opłat i ewentualnych tzw. wakacji kredytowych nawet na 3 miesiące. RRSO pożyczki wynosi 7,22 proc. Wysokość raty można obliczyć na stronie internetowej Banku.

Joanna Kozłowska