Do czego służy biała lista? Wygodne narzędzie do badania wiarygodności kontrahentów

Stworzony przez Krajową Administrację Skarbową wykaz rachunków bankowych firm płacących VAT to poręczne rozwiązanie, za pomocą którego można znaleźć wszystkie informacje na temat partnerów biznesowych. Korzystanie z białej listy daje gwarancję bezpieczeństwa transakcji finansowych – także w czasie epidemii koronawirusa.
około min czytania

Kolor biały budzi skojarzenia z czystością, niewinnością. Ale prof. Kathleen Brown, historyk z Uniwersytetu Pennsylvania w USA, zwraca uwagę, że jest on także symbolem statusu. Osoby chcące zamanifestować swoją pozycję społeczną właśnie po ten kolor sięgają w pierwszej kolejności. Jak podkreśla prof. Brown, swą wysoką pozycję biały zdobył w czasach powszechnego brudu w średniowieczu. Na białe szaty mogły sobie pozwolić wówczas tylko osoby naprawdę zamożne, wysoko postawione.

Teraz kolor biały staje się znakiem rozpoznawczym listy rzetelnych podatników. Od 1 września 2019 r. istnieje specjalny wykaz rachunków bankowych tych firm, które są płatnikami VAT, a także tych, którzy z rejestru płatników tego podatku zostali wykreśleni czy do tego rejestru przywróceni. Natomiast jeśli firma nie jest płatnikiem VAT, to na liście się nie znajduje, nawet jeśli posiada konto firmowe.

W ten sposób powstało narzędzie pozwalające szybko sprawdzić kontrahentów, z którymi nasza firma prowadzi interesy. Stąd właśnie określenie „biała lista” – bo służy ona poprawie przejrzystości, czystości wszelkiego rodzaju transakcji finansowych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy epidemia koronawirusa właściwie uniemożliwia osobiste kontakty i bezpośrednie rozmowy. W sytuacji, gdy możliwości zbudowania wzajemnego zaufania między partnerami biznesowymi są utrudnione, tym ważniejsze są wszelkiego rodzaju narzędzia dające stronom gwarancję bezpieczeństwa ich transakcji.

Na liście tej umieszczane są rachunki bankowe, które poszczególne firmy podały do urzędów skarbowych w chwili swojej rejestracji lub aktualizacji danych. Lista jest aktualizowana w każdy dzień roboczy. Rachunki pobierane są automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej, a wcześniej są weryfikowane przy pomocy systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR) pomagającego wykluczyć rachunki bankowe firm zaangażowanych w proceder tzw. karuzel vatowskich.

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2020 r. każda transakcja o wartości powyżej 15 tys. zł musi być wykonana z wykorzystaniem białej listy – to znaczy, płatność musi być dokonana na rachunek znajdujący się na białej liście. Jeśli pieniądze trafią na inne konto, może to pociągnąć za sobą niekorzystne konsekwencje. Jakie? Płacący straci możliwość zaliczenia przelanej niewłaściwie sumy do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo poniesie solidarnie odpowiedzialność, razem ze swoim kontrahentem, jeśli ten nie odprowadzi należnego podatku VAT od tej transakcji.

Jedyną sposobnością uniknięcia tych sankcji to poinformowanie w ciągu trzech dni odpowiedniego urzędu skarbowego o tym, że przelew trafił na konto bankowe nie znajdujące się na białej liście.

Gdzie znaleźć wykaz kont bankowych firm? Kontrahentów można weryfikować za pomocą wyszukiwarki pomagającej przeglądać białą listę. Jest ona dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oraz na stronach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Biała lista przedsiębiorców jest bardzo łatwa do przeszukiwania – wystarczy NIP, REGON, numer kont, imię i nazwisko lub nazwa firmy, z którą współpracujemy, aby odnaleźć naszego kontrahenta w wykazie. Warto z tej wyszukiwarki skorzystać szczególnie w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynamy współpracę z nowym partnerem – w ten sposób nabieramy pewności, czy jest on godnym zaufania.

Żeby trafić na białą listę, trzeba spełnić główny warunek – posiadać konto firmowe. Jak je założyć w PKO Banku Polskim w dobie epidemii koronawirusa? Osoby będące już klientami Banku wszelkie konieczne do tego procedury mogą wykonać on-line. Wystarczy zalogować się na swoje konto w serwisie iPKO, a następnie wybrać opcję „nowy rachunek” w zakładce „rachunki” i zaznaczyć okienko „rachunek firmowy”.

W przypadku nowych klientów, konieczna jest osobista wizytę w oddziale lub agencji Banku. Warto wcześniej sprawdzić na stronie www.pkobp.pl, w jakich godzinach pracuje wybrany oddział, gdyż z powodu koronawirusa placówki zmieniły czas pracy

Witold Kierasek