Pieniądze na start – od czego zacząć?

Kwota, jaką trzeba mieć na start biznesu, zależy od wielu czynników – przede wszystkim branży, w jakiej chcemy działać, planowanej wielkości firmy i niezbędnych inwestycji początkowych. Zanim zdecydujemy się założyć działalność, trzeba dokładnie wszystko policzyć i zastanowić się, ile mamy środków własnych, a ile musimy pożyczyć. Warto też sprawdzić ofertę kredytową banku.
około min czytania

Rozpocznij od obliczeń. Podsumuj wszystkie planowane koszty. Zrób to dokładnie, postaraj się o niczym nie zapomnieć, pamiętaj nie tylko o kosztach sprzętu i lokalu, ale również o oprogramowaniu, ewentualnych usługach księgowych, bieżących kosztach eksploatacyjnych, obowiązkowych składkach do ZUS. Kiedy już wszystko podsumujesz, sprawdź, ile jesteś w stanie sfinansować ze środków własnych.

Pamiętaj, by mieć odłożone pieniądze na opłaty, które będziesz musiał ponosić, nawet jeśli firma nie będzie przynosić dochodów – zarezerwuj odpowiednią część pieniędzy na ten właśnie cel. Zobacz, jakiej kwoty potrzebujesz i sprawdź, czy bank będzie w stanie pożyczyć taką sumę.

Pamiętaj również o możliwości skorzystania z różnego rodzaju dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności. Informację o dostępnych dotacjach na rozpoczęcie działalności możesz znaleźć na odpowiedniej Dofinansowanie jest bezzwrotne, ale trzeba mieć na uwadze, że aby je otrzymać, często wymagany jest procentowo określony wkład własny.

Należy też jasno i precyzyjnie określić cel, na który zostanie przeznaczone i umotywować chęć jego otrzymania. Konieczne jest również liczenie się z koniecznością prowadzenia rozbudowanej dokumentacji wraz z raportowaniem wydatkowania środków.

Finansowanie nowych firm - mam szansę na otrzymanie kredytu na początku działalności?

To, czy bank udzieli kredytu, zależy oczywiście od polityki, jaką przyjmuje. Część banków wsparcie oferują firmom, które istnieją na rynku przez co najmniej rok. Jeśli więc dopiero zaczynasz działalność, zobacz, który bank ma kredyty na start w swojej ofercie. Istotne jest też to, jakie kwoty kredytu oferują banki – sprawdź, czy twoje potrzeby mieszczą się w bankowych limitach.

Sprawdź też, czy bank będzie oczekiwać zabezpieczeń pożyczki. Jeśli tak, upewnij się, że je masz. Po przeanalizowaniu ofert, złóż wniosek kredytowy wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, poświadczającymi twoją sytuację finansową i czekaj na decyzję analityków, którzy ocenią, czy i jak wiele bank będzie mógł ci pożyczyć – inaczej mówiąc – jaką masz zdolność kredytową.

Jakie dokumenty trzeba przedstawić bankowi?

Banki indywidualnie określają, jakich dokumentów potrzebują, by zdecydować o przyznaniu kredytu. Przede wszystkim wymagają jednak zaświadczeń o sytuacji finansowej – może to być PIT osoby fizycznej za ostatni rok, zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS i podatkami, wyciągi z firmowego konta za kilka ostatnich miesięcy (w przypadku, gdy udzielają pożyczek firmom działającym od jakiegoś czasu).

Niektóre banki chcą też otrzymać dokumenty dotyczące celu, na jaki planujemy przeznaczyć pieniądze. Część oczekuje biznesplanów. Zawsze należy upewnić się bezpośrednio w banku, jakich dokładnie dokumentów będziemy potrzebowali i zarezerwować sobie czas na ich skompletowanie.

Kredyt na start – jakie są koszty kredytu?

Podstawowym kosztem kredytu jest jego oprocentowanie. Oprócz kapitału, który pożyczyliśmy, trzeba będzie spłacić również odsetki. Są one zależne m.in. od marży, która ustalana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. Im mniejsza zdolność, tym wyższa marża.

Oprócz marży, która jest stała w całym okresie kredytowania, na oprocentowanie składa się również zmienny WIBOR. Trzeba liczyć się również z prowizją, czyli jednorazową opłatą za udzielenie kredytu. Część banków wymaga również dodatkowych ubezpieczeń, np. na życie, co również zwiększy wysokość raty.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zaciągnięciem kredytu?

Trzeba pamiętać, że kredyt jest zobowiązaniem finansowym na kilka lat, w ciągu których może zmienić się sytuacja finansowa twoja i twojej firmy. Warto więc pomyśleć o tym, by obciążenie finansowe nie było zbyt duże. Dobrze sprawdzić, czy bank oferuje na przykład wakacje kredytowe, na wypadek gdybyśmy mieli incydentalne kłopoty ze spłacaniem pożyczki.

Warto też sprawdzić długość karencji jaką bank przewiduje zanim zaczniemy płacić pierwsze raty. Pamiętaj, że pierwszych kilka miesięcy działalności może nie przynieść od razu wysokich dochodów. Upewnij się więc, czy bank przewiduje karencję i dobrze wszystko policz, byś miał wygospodarowane środki na spłacanie rat.

Co, jeśli firma będzie miała problemy finansowe albo upadnie?

Choć otwierając własną firmę nie zakłada się niepowodzenia, to trzeba jednak liczyć się z ryzykiem problemów finansowych, a nawet upadkiem biznesu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto od razu skontaktować się z bankiem i przedstawić sytuację. Prawdopodobnie możliwe będzie wypracowanie kompromisowego rozwiązania. Warto też zawczasu sprawdzić, czy bank oferuje ubezpieczenie kredytu czy pożyczki, które może pomóc przetrwać najtrudniejszy okres.