Przywitaj rok 2020 kulturalnie!
Coraz chętniej sylwestrowy wieczór spędzamy na koncertach lub przedstawieniach. Rok 2020 możemy przywitać na wiele kulturalnych sposobów. Zachęca PKO Bank Polski, mecenas wielu teatrów i filharmonii w całym kraju. 2019-12-30Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach przywita Nowy Rok w Sali Koncertowej im. Karola Stryji. Muzycy zaplanowali aż 5 koncertów, podczas których zagrają fragmenty ze słynnych oper, operetek i musicali. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej towarzyszyć będą Joanna Moskowicz – sopran oraz Łukasz Gaj – tenor. Koncert pod dyrekcją Zbigniewa Gracy poprowadzi Regina Gowarzewska.
3 stycznia rozpocznie się tu cykl koncertów noworocznych. W programie najpiękniejsze walce, polki i marsze rodziny Straussów, znane fragmenty oper, operetek i musicali. 5 stycznia czeka nas z kolei inny niezwykłe wydarzenie.
– Koncert Orkiestry Koleżeńskiej Les Femmes z udziałem tancerzy Studia Tańca Cubana, Fabryki Tańca Plons.pl i Suraiya Dance Academy, podczas którego zabrzmią przeboje klasycznej i nowoczesnej muzyki tanecznej. Dzięki zaproszonym do współpracy tancerzom zobaczymy różne style taneczne. Będą to: salsa, bachata, zouk brazylijski i taniec arabski – zaprasza Elżbieta Huzior z Filharmonii Śląskiej.
Filharmonia Narodowa w Warszawie przygotowała niezwykły program na noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Odbędzie się tu nadzwyczajny koncert sylwestrowy – 200. rocznica urodzin Jacquesa Offenbacha, którego literatura fachowa określa mianem Mozarta Pól Elizejskich.
Offenbach komponował w zawrotnym tempie, a jego styl cechuje lekkość i finezja – mówi Gustaw Puchała ze stołecznej Filharmonii Narodowej. – Tegoroczny koncert sylwestrowy będzie świetną okazją do przypomnienia największych jego przebojów, ale także do wysłuchania tych mniej znanych, lecz bardzo efektownych i przepełnionych poczuciem humoru. Przygotowując program koncertu nie zapomnieliśmy także o innym obszarze działalności Offenbacha. Zanim kompozytor poświęcił się zupełnie pracy na rzecz teatru operetkowego, sławę zyskał jako wirtuoz wiolonczeli i, z myślą o sobie jako wykonawcy, stworzył szereg dzieł na ten instrument. Usłyszymy więc dwa, niedawno przywrócone do repertuaru, utwory koncertowe na wiolonczelę i orkiestrę.
W programie koncertu są m.in. utwory z takich operetek jak „Piękna Helena”, „Wyspa Tulipatan”, „Wielka Księżna Gerolstein”, „Córka tamburmajora”, „Rozbójnicy” oraz „Podróż na księżyc”.
Wieczór sylwestrowy w Teatrze Polskim w Warszawie będzie pożegnaniem z tytułem spektaklu „Szkoła żon”. Obok „Świętoszka” i „Skąpca” jest to jedna z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu. Treść utworu i jego siła komiczna wywodzą się z piętnowania przywar charakteru oraz obyczajowej satyry. Spektakl w reżyserii Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem to współczesne odczytanie komedii Moliera, gdzie – jak twierdził reżyser – z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.
Sylwestrowy wieczór zakończy wspólny toast lampką szampana z zespołem artystycznym Teatru. Każdy z widzów otrzyma także drobny upominek od teatru.
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wychodzi naprzeciw potrzebom melomanów, którzy Nowy Rok pragną przywitać lekko i rytmicznie. Koncert sylwestrowy, Nowy Rok i wreszcie cały styczeń upłyną tu pod szyldem klasyki lat 60. XX w. oraz rytmów z Ameryki Południowej.
Muzyczny temat tegorocznego koncertu sylwestrowego (i tych na bis!) to polskie lata 60. XX w. i gorące rytmy latino. W programie polski big beat i rock&roll. Przeboje takich zespołów jak Breakout, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, Skaldowie, Filipinki, a także piosenki Czesława Niemena i Wojciecha Młynarskiego. Nie zabraknie również musicalowych akcentów z ostatniej premiery „Hairspray” i wrześniowego hitu broadwayowskiego – Moulin Rouge – zapowiada organizator.
W drugiej części wieczoru widzowie zostaną zabrani w podróż do Ameryki Południowej w świat kultury Indian, cygara i tequili, samby i karnawału w Rio. Usłyszą m.in. utwory Astora Piazzolli, Ricky’ego Martina czy Carlosa Santany. Wystąpią Zespół i Orkiestra Teatru Muzycznego oraz Akrobatyczny Teatr Tańca Mira Art. Oprócz tego w pierwszych dniach stycznia na afiszu „Pchła Szachrajka”, „Chłopi”, „Wiedźmin”, „Brzechwa dla dzieci” oraz „Gorączka sobotniej nocy”.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rozpocznie Nowy Rok niezwykłym koncertem – Maciej Miecznikowski i Zbigniew Zamachowski wcielą się w rolę Blues Brothers. Aktorom towarzyszyć będzie Jolanta Szczepaniak – prawdziwa osobowość polskiego jazzu i soulu.
Duet debiutował w amerykańskim programie komediowym Saturday Night Live, ale popularność na całym świecie zyskał dzięki filmowi z 1980 r. W tej komedii wystąpiła plejada gwiazd takich, jak Aretha Franklin, Steven Spielberg czy Ray Charles. Nie brakowało również samochodowych kraks, widowiskowych scen tanecznych, a przede wszystkim niesamowitej muzyki. W styczniu, w CSK zobaczyć będzie można również „Dziadka do orzechów” oraz posłuchać kilku niezwykłych koncertów, m.in. Kuby Badacha, Marcina Pawłowskiego i Korteza.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza na koncerty sylwestrowe w tanecznych rytmach. – Zgodnie z naszą długoletnią tradycją, stary rok pożegnamy koncertami z piękną, chwytającą za serce muzyką. Wkroczymy w Nowy Rok brawurowo i z rozmachem – zapowiada zespół Filharmonii Pomorskiej.
Na scenie zaprezentują się sopranistka Iwona Socha oraz tenor Tadeusz Szlenkier. Wystąpią też uznani artyści polskiego teatru muzycznego – Paulina Janczak oraz Damian Aleksander. Gospodarzem koncertów będzie Jacek Borkowski – popularny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Nad całością muzycznego sylwestra będzie czuwał maestro Kai Bumann, szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.
W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie na sylwestrową noc zaplanowano koncert najpiękniejszych arii z oper i operetek oraz pokazy tańców gruzińskich. Zabrzmi też muzyka filmowa. Koncert będzie powtórzony w Nowy Rok. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej towarzyszyć będą Mirian Khukhunaishvili – dyrygent, Marika Machitidze – sopran, Nana Dzidziguri – mezzosopran, Irakli Kakhidze – tenor oraz Gocha Abuladze – baryton.
Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego zaprasza na Koncert Sylwestrowy: „Tango moja miłość”. – Jak się bawić – to z klasą. Światowej sławy skrzypek Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem formacji „Tango Attack” (Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, aranżacje) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza przypomni wspaniały zestaw polskich tang, które może pokryły się już szlachetną patyną, ale których kurz się nie ima – zachwala Karol Wiewiórka z Filharmonii Lubelskiej.
Oktawia Staciewińska