Tu nikt nie szczędzi pomysłów! SKO działa w imponującym stylu

SKO jest obecne w co trzeciej polskiej szkole – tak zazwyczaj piszemy, gdy chcemy pokazać popularność Szkolnych Kas Oszczędności. Sama obecność to jednak nie wszystko – SKO działa i to w imponującym stylu. Kasy są szalenie aktywne w organizowaniu przeróżnych lokalnych inicjatyw.
około min czytania

Jarmarki, zbiórki nakrętek i makulatury, kiermasze rzeczy używanych, wycieczki, przedstawienia – można naprawdę długo wymieniać projekty, które realizują uczniowie i opiekunowie SKO w polskich szkołach. Dziś zbieranie pieniędzy do skarbonek zeszło na dalszy plan, a kreatywność i zaangażowanie dzieci i dorosłych budzą respekt otoczenia.

W tym SKO oszczędzają na zdrowie!
W połowie stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Biskupcu odbyło się V Forum Ekonomiczne. To spotkanie uczniów dotyczące rozważań o finansach domowych, zdrowym stylu życia i świadomym stosowaniu zasad prawidłowego gospodarowania odpadami. Hasło przewodnie tegorocznego forum brzmiało: „W SKO oszczędzamy na zdrowie”.

To kolejna inicjatywa warta uwagi, organizowana przez lokalną Kasę. Pokazuje ona, że działalność SKO może być bardzo inspirująca. Wiedza zdobyta przez uczniów biorących udział w takich wydarzeniach jest przydatna na co dzień. Uczniowie m.in. wzięli udział w konkursie oraz przygotowali inscenizację o oszczędzaniu i podejmowaniu świadomych działań zarządzania finansami osobistymi. Jak co roku do szkoły zawitały też maskotki SKO: Żyrafa Lokatka i Pancernik Hatetepes.

kiermasz_srodek.jpg

Warecki Charytatywny Kiermasz Świąteczny

To już tradycja okresu przedświątecznego w Warce i w Michałowie. Za niewielką kwotę kupić tu można piękne, wykonywane ręcznie ozdoby świąteczne i dzięki temu wesprzeć lokalne inicjatywy. Szkolna Kasa Oszczędności w Zespole Szkół w Michałowie od lat bierze udział w tym projekcie. W grudniu, dzięki sprzedaży ozdób, dzieciom udało się zebrać rekordową kwotę przekraczającą tysiąc złotych!

Warto podkreślić, że to tylko jedna z bardzo licznych inicjatyw podejmowanych przez tę szkołę. Uczestniczę w wielu z nich i zawsze jestem pod wielkim wrażeniem – mówi Anna Kopyt z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Warce. – Dosłownie tydzień temu przywitaliśmy nowe dzieci w SKO w Michałowie. Przy tej okazji odbyła się wielka uroczystość, na którą udało mi się pożyczyć z regionu strój Pancernika Hatetepesa, maskotki SKO. Sprawiło to dzieciom olbrzymią frajdę – dodaje.

Na wielkie uznanie zasługuje opiekunka SKO w Michałowie. Elżbieta Chojnacka prowadzi Kasę w swojej szkole od 21 lat! W ubiegłym roku szkolnym placówka zajęła III miejsce w Etapie Krajowym Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli, a nauczycielka zdobyła Złotą Odznakę. – Tego zaangażowania nie można przemilczeć. To jest naprawdę olbrzymia kreatywność i wielkie poświęcenie – podkreśla Anna Kopyt.

WYJĄTKOWY KONKURS DLA SZKÓŁ I OPIEKUNÓW SKO

  • SKO PKO Banku Polskiego ma już 85 lat! Z tej okazji Bank zorganizował konkurs dla szkół i Opiekunów SKO. Celem jest m.in. promocja praktycznej edukacji finansowej w szkołach. Placówki będą rywalizować w trzech ligach, w zależności od liczby uczniów w danej szkole. Konkurs trwa do 10 kwietnia br.

przystanek_srodek2.png

Upiększają wilkowski świat

Wiedzy ekonomicznej i zapału do pracy tym dzieciom może pozazdrościć niejeden dorosły. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie o każdej porze roku znajdują dobry pretekst, by zorganizować fantastyczną akcję. Jesienią postanowili poprawić „wilkowski świat”. Za zebraną makulaturę otrzymali sadzonki krzewów. Postanowili ozdobić nimi przystanek autobusowy w Wilkowie. W akcji wzięła udział pani sołtys oraz oczywiście niezastąpiona opiekunka SKO Mirona Charkot.

Aktywność tego SKO jest naprawdę imponująca – mówi Grażyna Dombrowa z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kętrzynie. – Przyglądamy się ich działalności i staramy się w nią włączać. Zapraszamy dzieci do oddziału, prowadzimy lekcje ekonomii w szkole. Chętnie też bierzemy udział jako jurorzy w organizowanych przez SKO konkursach.

Ta szkoła aktywnie działa nawet w czasie ferii. Na szkolnym blogu SKO ukazują się m.in. krzyżówki do rozwiązania dla uczniów. Kto został w domu – nie będzie się nudził.

Nie sposób wymienić wszystkich aktywności niezwykle zaangażowanej w SKO Mirony Charkot. Dzieci zbierają nakrętki, by wesprzeć akcję charytatywną, organizują jarmarki, kiermasze, gromadzą makulaturę. Ostatnio przed świętami Bożego Narodzenia zostałyśmy wraz z koleżanką obdarowane stroikiem świątecznym wykonanym przez dzieci. To był bardzo miły, wzruszający gest – podkreśla Grażyna Dombrowa.

Inicjatywy podejmowane przez Szkolne Kasy Oszczędności są na bieżąco opisywane przez najaktywniejsze z nich na szkolnych blogach SKO.

Joanna Kozłowska