Filharmonia Narodowa inauguruje nowy sezon pod batutą Andrzeja Boreyko

Będą koncerty na wielkich liczących się scenach na całym świecie i popularyzacja mniej znanych, ale wybitnych polskich kompozytorów. Wszystko to wzbogacone wiedzą, doświadczeniem i chemią między muzykami a maestro. Tak zapowiada się nowy sezon w Filharmonii Narodowej, której dyrektorem artystycznym został właśnie Maestro Andrzej Boreyko.
około min czytania

Andrzej Boreyko (ur. 1957) to światowej sławy dyrygent. Swoje umiejętności muzyczne zdobywał w Leningradzie, gdzie studiował dyrygenturę i kompozycję u Jekatieriny Kudriawcewej i Aleksandra Dmitriewa. W latach 1992-1996 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Poznańskiej.

W 1996 r. kierował kilkoma orkiestrami niemieckimi, m.in. Hamburger Symphoniker, Duesseldorfer Symphoniker i Jenaer Philharmonie oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Belgii. Obecnie jest również szefem artystycznym Naples Philharmonic na Florydzie oraz I dyrygentem gościnnym kilku orkiestr europejskich.

Za miesiąc – 3 i 4 października – odbędzie się oficjalne rozpoczęcie sezonu dla publiczności. Nowy dyrektor artystyczny poprowadzi orkiestrę w koncercie inauguracyjnym.

Jestem bardzo przesądnym człowiekiem. Boję się trochę, że zapeszę, ale moje pierwsze dni pracy i prób z orkiestrą były bardzo udane. Chciałbym udowodnić, że między nami jest chemia, która umożliwi nam wspólne muzykowanie – mówi Andrzej Borejko, który wraz z muzykami przygotowuje właśnie szczegółowy program na najbliższe tygodnie.

Stało się! Będę pełnił funkcję osiemnastego dyrektora Filharmonii Narodowej, instytucji z wielką historią, w której jest wiele pięknych stron i bardzo chciałbym, aby moja kadencja pozwoliła dopisać do tej pięknej książki kilka nowych rozdziałów, ale przede wszystkim muzyki – mówi Andrzej Borejko. I podkreśla – To, co zrobili zaczęli moi poprzednicy Maestro Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, będzie kontynuowane tak, aby praca ze znakomitą orkiestrą dla wspaniałej publiczności szła w tym kierunku, w którym idą dzisiaj najlepsze orkiestry świata. Po 30-latach pracy artystycznej, chciałbym podzielić się z pracownikami Filharmonii swoim doświadczeniem i wiedzą.

Wielkie gwiazdy i światowe sceny

Wiceminister kultury, Wanda Zwinogrodzka, zaznacza, że doświadczenie Maestro i jego artystyczne przyjaźnie zapełnią koncertowe kalendarium obecnością gwiazd światowego formatu, wśród których wspomnieć należy Jerzego Maksymiuka, Piotra Anderszewskiego, Gidona Kremera czy Trevora Pinnocka. Po otwarciu pierwszego sezonu swojej kadencji nowy dyrektor wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej uda się do Japonii. – Chciałbym, aby Orkiestra Filharmonii Narodowej koncertowała w wielkich miastach na liczących się scenach. Dziesięć koncertów w małych miejscowościach amerykańskich nie da tyle, co jeden występ w Berlinie czy Londynie – tłumaczy Boreyko.

Dziedzictwo narodowe

Mówiąc o repertuarze, jaki zaprezentuje Filharmonia Narodowa w nowym sezonie, dyrektor podkreśla, że nie wyobraża go sobie bez znaczącego udziału muzyki polskiej, bo bardzo dużą wagę przywiązuje do promocji rodzimej sztuki. – Chcę polaryzować polską twórczość kompozytorską, zwłaszcza tą rzadziej obecną we współczesnej praktyce koncertowej – wyjaśnia.

W repertuarze istotne miejsce zajmują: koncert pamięci Jerzego Semkowa, koncertowe wykonanie opery Ludomira Różyckiego „Casanova” i „Missa pro pace” w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Boreyko obecny będzie podczas najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, takich jak: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, czy Chopin i jego Europa.

Mecenat Banku

PKO Bank Polski od wielu lat wspiera działania Filharmonii Narodowej. – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy w tym roku się z nami pojawią, ponieważ oni też finansują nasze działania. W szczególności chciałbym podziękować PKO Bankowi Polskiemu, który jest jeszcze większym mecenasem niż do tej pory. Liczymy na dalszą współpracę. Mam nadzieję, że jeszcze zorganizujemy wiele innych koncertów – mówi Wojciech Nowak, dyrektor Filharmonii Narodowej.

Program nowego sezonu artystycznego znajduje się na stronie internetowej Filharmonii Narodowej.

Maryla Pałasz