PKO Rotunda nagrodzona w konkursie Property Design Awards 2020

PKO Rotunda została uznana za najlepszy obiekt publiczny w konkursie Property Design Awards 2020, w kategorii „Bryła – obiekty publiczne”.
około min czytania

Zlokalizowana w sercu Warszawy Rotunda już od pół wieku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy i popularnym miejscem spotkań. Po przeprowadzeniu kompleksowej rewitalizacji PKO Bank Polski otworzył w listopadzie 2019 r. nową, trzykondygnacyjną PKO Rotundę w ramach obchodów 100-lecia swojego istnienia.

Klienci indywidualni i firmowi mogą korzystać z najnowocześniejszego oddziału PKO Banku Polskiego. Nowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1, gdzie można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć, popracować i wziąć udział w ciekawym wydarzeniu w ramach cyklu „Spotkajmy się w Rotundzie”.

– Cieszę się, że jurorzy konkursu Property Design Awards 2020 i internauci docenili projekt budynku PKO Rotundy. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, o czym świadczy ogromne zainteresowanie nową Rotundą, odkąd została otwarta pod koniec zeszłego roku. Rotunda zyskała nową jakość, łącząc w sobie nowoczesny, inteligentny oddział banku z otwartą dla wszystkich, publiczną przestrzenią – powiedział Rafał Antczak, wiceprezes PKO Banku Polskiego, odbierając nagrodę podczas gali konkursu Property Design Awards 2020.

PKO Rotunda nagrodzona-2.jpg

Projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku. W efekcie powstała nowa Rotunda, która jest nie tylko nowoczesną siedzibą banku, ale także otwartym dla wszystkich i przyjaznym miejscem.

Wyróżnienie w postaci uznania Rotundy za najlepszy obiekt publiczny w konkursie Property Design Awards 2020 bardzo nas cieszy i optymistycznie nastraja na przyszłość. Mamy nadzieję, że zrealizowane założenia projektowe – zarówno te funkcjonalne, jak i estetyczne – pozytywnie przetrwają próbę czasu i będą efektywnie służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców Warszawy, użytkownikom przestrzeni publicznej oraz klientom PKO Banku Polskiego – dodaje Bartłomiej Gowin, architekt i autor projektu nowej Rotundy, biuro projektowe Gowin&Siuta

Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 r., i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny i akustyczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych.

Budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Dobudowano także zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin, które będą zielone przez cały rok. Fasady mają własny system nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. W całej Rotundzie jest prawie 17 tys. roślin: 11,5 tys. posadzono na zewnątrz, a 5,5 tys. wewnątrz budynku.

PKO Rotunda bierze udział w procesie certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM, która ocenia budynki użyteczności publicznej na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych, m.in. zastosowanych materiałów, zużycia energii i wody, gospodarowania odpadami, dostępu do transportu publicznego.

Organizatorem konkursu Property Design Awards 2020 jest Grupa PTWP, wydawca portali PropertyDesign.pl, PropertyNews.pl. Konkurs nagrodził najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce oddane do użytku do końca 2019 r.