Czas na biegowe emocje! Zawody Wings for Life coraz bliżej

Wszyscy mamy dość pandemii i odwoływania zawodów masowych. Jeżeli chcesz poczuć ducha sportowej rywalizacji, możesz wziąć udział w światowym biegu Wings for Life, biegnąc w tym samym czasie z tysiącami osób na całym świecie. Zawody, które po raz kolejny wspierane są przez PKO Bank Polski, wystartują w niedzielę 9 maja o godzinie 13:00.

Po wielu miesiącach obostrzeń i w realiach, gdzie większość zawodów zostaje odwołana, marzymy o normalnej rywalizacji, pakietach startowych z atrakcyjnymi koszulkami i pięknymi medalami. Na przywrócenie biegów masowych w tradycyjnej formule trzeba jeszcze poczekać, ale już teraz warto rozważyć starty w biegach wirtualnych.

Ponad 740 tys. uczestników pokonało ponad 7 mln kilometrów

9 maja o godzinie 13.00 wystartuje bieg Wings for Life, organizowany jednocześnie w wielu miastach na świecie. Impreza została zapoczątkowana w 2014 r., a dochód z niej jest przeznaczony na cele charytatywne. Sto procent wszystkich opłat startowych (w tym roku w kwocie 70 zł) wspiera badania nad rdzeniem kręgowym, co znacząco pomaga w poszukiwaniu metod leczenia jego urazów. Do tej pory łącznie zebrano już 29 230 000 euro!

Bieg odróżnia się od innych tym, że zawodnicy nie startują na określonym dystansie ani nie zmierzają do mety, ale uciekają przed samochodem pościgowym. Oznacza to, że każdy biegnie do momentu, kiedy meta w postaci pojazdu go wyprzedzi. Od 2014 r. w zawodach wzięło udział w sumie 740 860 zawodników, którzy pokonali razem 7 378 113,6 km.

Głos Adama Małysza w polskiej wersji aplikacji

Startujemy z aplikacją i słuchawkami, w których usłyszymy komunikat o wirtualnym samochodzie. Przed biegiem w aplikacji zorganizowana zostanie rozgrzewka, a następnie odliczanie. Później każdy będzie miał 30 minut biegu, żeby zbudować przewagę nad samochodem pościgowym.

O godzinie 13.30 wirtualne auto z Adamem Małyszem za kierownicą ruszy w trasę. To właśnie jego głos pojawi się w polskiej wersji aplikacji, co jest nawiązaniem do roli znakomitego skoczka z ostatnich lat, gdy podczas biegu w Poznaniu zasiadał za kierownicą samochodu pościgowego.

W aplikacji obecne będą też głosy ambasadorów Moniki Pyrek i Łukasza Stasiaka, którzy będą informować o lokalizacji wirtualnego pojazdu, a także liczbie kilometrów pokonanych przez uczestnika.

Zorganizowane Biegi z Aplikacją

W 2020 r. w biegu z aplikacją Wings for Life World Run wystartowało 77 103 osób, w tym prawie 9 tys. Polaków. Rejestrując się na zawody można wybrać indywidualny Bieg z Aplikacją lub – jeżeli chcemy poczuć atmosferę ścigania z innymi osobami – Zorganizowany Bieg z Aplikacją w wybranej lokalizacji. Jedynym warunkiem jest dostępność miejsc na liście startowej oraz brak przeciwwskazań do grupowego biegu w związku z aktualną sytuacją. Uczestnicy, przestrzegając reżimu sanitarnego, będą mogli biegać razem, co stanowi oddolną inicjatywę zawodników w wielu miastach w Polsce.

Wśród nich znalazły się m.in. trasy w Warszawie (m.in. w Parku Młocińskim, na Bielanach, Ursynowie, Targówku), Krakowie (Park Lotników), Łodzi, Opolu, Bochni, Augustowie, Kaletach, Chróścicach, Wyszkowie, Gogolinie czy Lęborku. Szczegółowe lokalizacje i adresy można znaleźć na stronie organizatora www.wingsforlifeworldrun.com.

To nie koniec atrakcji, bo uczestnicy będą mogli solidaryzować się za pośrednictwem Wirtualnych Drużyn, których członkowie wspólnie powalczą o ustalony wcześniej cel – niezależnie od lokalizacji.

8 tys. osób, które zdążyły zarejestrować się jako pierwsze i w terminie do końca marca, otrzymają białe koszulki startowe z nazwą zawodów oraz sylwetkami biegaczy i biegaczek, a także zawodników na wózkach, pędzących na tle czerwonego symbolu granic Polski. Organizatorzy zadbają o to, żeby wysłać je przed zawodami i zachęcają do ich założenia w dniu biegu.

Zwycięzcy edycji sprzed pandemii

5 maja 2019 r. – w ostatniej edycji zawodów przed wybuchem pandemii koronawirusa – w biegu wystartowało 120 tys. uczestników. W Polsce impreza odbyła się w Poznaniu, gdzie pobiegło ok. 7400 zawodników. Zwycięstwo odniósł Tomasz Osmulski z Łodzi, który pokonał dystans 55,59 km. Stanowiło to 14. wynik na świecie.

Globalnym Zwycięzcą został Rosjanin Ivan Motorin, który w Izmirze przebiegł 64,37 km. Zwyciężczynią została jego rodaczka Nina Zarina startująca w Zug, gdzie pokonała 53,72 km. Drugą kobietą w światowej klasyfikacji była Dominika Stelmach, która w Rio de Janeiro przebiegła dystans 53,56 km.

Zwycięzcy zeszłorocznej wirtualnej edycji

W ubiegłym roku – tuż po wybuchu pandemii – zawody odbywały się w formule wirtualnej. W Polsce wzięło w nich udział 9 tys. osób. Globalnym zwycięzcą został Michael Taylor, który w Wielkiej Brytanii przebiegł 69,9 km. Na trzecim miejscu w światowej klasyfikacji znalazł się Polak Dariusz Nożyński, który w Warszawie pokonał dystans 67,10 km.

Globalną zwyciężczynią zeszłorocznych zawodów po raz drugi z rzędu została Nina Zarina, która startowała w Stanach Zjednoczonych i pokonała dystans 54,2 km. Na drugim miejscu w światowej klasyfikacji kobiet ponownie znalazła się Dominika Stelmach, która w Lesie Kabackim w Warszawie pokonała dystans 51,25 km.