Czy wiesz, że…? Poznaj PKO Półmaraton Szczecin

Już w niedzielę 25 sierpnia odbędzie się jubileuszowa, czterdziesta edycja PKO Półmaratonu Szczecin. Jak bardzo wzrosła frekwencja zawodów w ciągu ostatnich lat? Kto jest rekordzistą trasy na dystansie półmaratonu? Jakie nowości przygotowali w tym roku dla uczestników organizatorzy? I dlaczego medale z tego biegu uchodzą za jedne z najpiękniejszych w kraju? Przedstawiamy garść ciekawostek na temat PKO Półmaratonu Szczecin.
około min czytania

Czy wiesz, że…

  1. Od 2010 r. zawody co roku biją nowy rekord frekwencji, a w ciągu ośmiu lat liczba uczestników wzrosła sześciokrotnie! W 2010 r. sklasyfikowano zaledwie 560 uczestników. W 2013 r. było ich 1291, a w dwóch ostatnich edycjach do mety półmaratonu lub biegu na 10 km dobiegło w sumie 2933 osób (2017) i 2956 (2018). Wszystko wskazuje na to, że 25 sierpnia po raz pierwszy w historii zawodów sklasyfikowanych będzie ponad 3000 uczestników.

  2. Rekordzistą trasy półmaratonu w Szczecinie od 2010 r. pozostaje Cosmas Mutuku Kyeva z Kenii, który pokonał ten dystans w czasie 01:04:16. W tym samym roku Kenijczyk pobił swój rekord życiowy podczas półmaratonu w Poznaniu, przebiegając go w czasie 1:02:32. Z kolei rekord życiowy na dystansie maratonu ustanowił w Dębnie w 2014 r., przebiegając go w czasie 2:09:57. Obecnie Kenijczyk ma 34 lata.

  3. W ubiegłym roku 39. PKO Półmaraton Szczecin wygrał Radosław Helon z MKL Szczecin, który do mety dobiegł z czasem 1:15:21. Najszybszą z kobiet w połówce maratonu okazała się Sylwia Telatyńska, która pokonała ten dystans z czasem 1:26:07.

  4. Medale PKO Półmaratonu Szczecin należą do jednych z najpiękniejszych w kraju. Co roku zajmują wysokie miejsca w rankingach czytelników portalu maratonypolskie.pl. W poprzednich edycjach uczestnicy szczecińskiego półmaratonu mieli okazję zebrać kolekcję medali, składających się ze statku, kotwicy oraz koła sterowego. W zeszłym roku motywem przewodnim krążka był globus. W tym roku również będą nawiązywać do klimatu morskiej żeglugi – w ich środkowej części znajdą się żagiel i kompas, a dodatkowo miejsca i motywy charakterystyczne dla Szczecina. Każdy uczestnik zawodów będzie mógł za darmo wygrawerować na medalu ukończony dystans. W strefie finiszera dostępne będzie też kilka stanowisk z możliwością płatnego wygrawerowania imienia, nazwiska oraz osiągniętego czasu.

    40 PKO Półmaraton Szczecin - medal.jpg

  5. Motywy, związane z morską żeglugą, znajdują się także na koszulkach biegaczy. W zeszłym roku były to statek i fragment mapy, a także hasło imprezy „Złap wiatr w żagle. Pobiegnij razem z nami!”. W tym roku są to fragment mapy oraz kompas i żagiel tworzące liczbę 40. Hasło brzmi: „Od 40 lat biegamy razem”.

    40. PKO Półmaraton Szczecin - koszulka.jpg

  6. W 40. PKO Półmaratonie Szczecin mogą wziąć udział osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich – tzn. wózkach aktywnych z napędem bezpośrednim. Zawodnicy, którzy chcą wystartować na wózku z napędem ręcznym, mogą ubiegać się o obniżenie opłaty startowej o 50 proc. po przedstawieniu legitymacji poświadczającej niepełnosprawność.

  7. Uczestnicy 40. PKO Półmaratonu Szczecin nie muszą obawiać się upałów. Organizatorzy zadbali o to, żeby na trasie znalazły się liczne punkty odżywiania, zaopatrzone w wodę, napoje izotoniczne, a także banany. Będą rozstawione co ok. 3 km, rozpoczynając od około piątego kilometra. Ostatni będzie na około 19. km półmaratonu.

  8. Nowością w 40. edycji półmaratonu jest możliwość wyboru przez uczestnika dystansu, jaki chce przebiec nawet w trakcie biegu. Po przebiegnięciu 9,5 km będzie znajdował się punkt decyzyjny. Ci, którzy zechcą zakończyć bieg, skręcą w lewo w kierunku mety na dystansie 10 km. Ci, którzy będą czuli się na siłach, żeby przebiec półmaraton, skręcą w prawo i pobiegną dalej. Niezależnie od decyzji – wszyscy zostaną sklasyfikowani na wybranych dystansie.

  9. Imprezą towarzyszącą 40. PKO Półmaratonu Szczecin będzie Bieg Pirata dla dzieci. Zawody cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. W zeszłym roku limit 600 uczestników został wyczerpany już 1 sierpnia. W tym roku organizatorzy kilkakrotnie zwiększali limit o sto miejsc, aż w końcu stanęło na 1000 miejscówek. W zawodach mogą brać udział dzieci z roczników 2007-2018.

    PKO Półmaraton Szczecin - Bieg Pirata.jpg

  10. Podczas zawodów będzie można włączyć się do akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pobiec dla 12-letniego Rubika, który choruje na neuroblastomę IV stopnia – guz na szyi z przerzutami do węzłów chłonnych i do wątroby. Celem akcji jest pomoc w zbiórce środków na specjalistyczne leczenie chłopca, będącego podopiecznym Fundacji Siepomaga.

Marek Wiśniewski