Gratka dla fanów nocnego biegania – 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy

Choć w zeszłym roku projekt PKO Korony Śląskich Półmaratonów został odwołany, to poszczególne zawody tego cyklu, wracają do życia. W nocy z soboty na niedzielę 26-27 czerwca odbędzie się jedenasta edycja PKO Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego.
około min czytania

PKO Korona Śląskich Półmaratonów to projekt, który miał wystartować wiosną 2020 r. W ramach cyklu planowano 21. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego, PKO Półmaraton Katowicki, 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy, 2. PKO Piekarski Półmaraton, 12. PKO Bytomski Półmaraton oraz 7. PKO Półmaraton Gliwicki. Żeby zdobyć PKO Koronę Śląskich Półmaratonów, należało ukończyć cztery z tych sześciu biegów.

Jesteśmy świadomi, że start we wszystkich sześciu biegach to nie taka prosta rzecz. Nie wszyscy będą mogli uczestniczyć we wszystkich półmaratonach. Każdy ma swoje plany treningowe i swoje sprawy, każdemu może coś wypaść. Stąd decyzja, że cztery zawody wystarczą do zaliczenia Korony. W przyszłości być może podniesiemy ten limit do pięciu – mówił Mirosław Bieniecki, prezes Fundacji Bieg Rzeźnika, organizatora PKO Korony Półmaratonów Śląskich.

Wybuch pandemii koronawirusa sprawił jednak, że wszystkie z sześciu zaplanowanych zawodów cyklu zostały odwołane.

Imprezy biegowe powoli się odradzają. Na tę chwilę wiadomo, że 26 czerwca odbędzie się 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy (Rybnik), 24 lipca będzie terminem 2. PKO Piekarskiego Półmaratonu (Piekary Śląskie), a 18 września miłośnicy biegania wystartują w 12. PKO Bytomskim Półmaratonie (Bytom).

Terminy pozostałych biegów cyklu nie zostały jeszcze podane. W przypadku 21. PKO Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego ma to być jesień 2021 r. lub nawet marzec 2022 r.

750 miejsc dla biegaczy w PKO Rybnickim Półmaratonie Księżycowym

PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy już od czterech lat stanowi jeden z biegów Grand Prix Rybnika. Jedenasta edycja biegu wystartuje 26 czerwca 2021 r. W 2020 r. w ramach zapisów przewidziano limit 500 miejsc (z których 485 zostało zajętych), ale z racji tego, że bieg został przełożony na rok 2021, niedawno dołożono dodatkową pulę 250 miejsc dla biegaczy. W sumie może więc wystartować 750 osób. Biegacze mają do wyboru tytułowy półmaraton, czyli dystans 21,097 km, ale też alternatywę w postaci 10,5 km, czyli „Nocnej Dychy+”.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne uczestnicy nie ruszą jednak razem, ale zostaną podzieleni na trzy grupy – pierwsza wystartuje o godzinie 22:00, druga o 22:45, a trzecia o 23:15.

Trasa zawodów przez główne arterie Rybnika

Biuro zawodów będzie zlokalizowane przy ul. Gliwickiej 72 w Rybniku, na terenie boiska piłkarskiego obok kąpieliska „Ruda”. To właśnie w tym miejscu znajdą sią także start i meta.

Trasa prowadzi głównymi arteriami Rybnika: ul. Gliwicką, Obwiednią Północną, ul. Rudzką, Bulwarami nad Nacyną, centrum miasta, ul. Rudzką i z powrotem w kierunku Gliwickiej. Biegacze, którzy zdecydują się na dystans 10,5 km, pokonują jedną pętlę, a zawodnicy celujący w półmaraton, przebiegają ją dwukrotnie (dokładna mapa trasy).

Uroczysta dekoracja zwycięzców będzie miała miejsce około godziny 2:00 w nocy.

Węgier i Ukraińcy zdominowali poprzednią edycję imprezy

W poprzedniej edycji Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego (29 czerwca 2019 r.) zawody wygrał Węgier Gregor Laszlo z czasem 01:06:41. Pozostałe miejsca na podium zajęli Ukraińscy Bogdan Semenowycz (01:07:34) oraz Mykola Juchimczuk (01:08:54). Najlepszy z Polaków, Mateusz Mrówka, był piąty z czasem 01:10:51.

Najszybszą kobietą była Ukrainka Walentyna Kiliarska z wynikiem 01:16:52, a najlepszą Polką Katarzyna Golba, która z czasem 01:24:56 uplasowała się na czwartej pozycji w rywalizacji kobiet.

biegnę dla Krzysia

• Podczas 11. PKO Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego odbędzie się charytatywna akcja biegowa na rzecz Krzysia organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego. W ramach akcji biegacze mogą przyczepić na koszulkę kartkę z napisem „biegnę dla Krzysia”. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja przekaże darowiznę na konto organizacji „Zdążyć z Pomocą”, której dziecko jest podopiecznym.

3-letni Krzyś urodził się z rozszczepem kręgosłupa, stopą końsko-szpotawą oraz wodogłowiem. Konsekwencją tego jest wiele innych schorzeń oraz konieczność stałej rehabilitacji. Do funkcjonowania chłopcu potrzebne są specjalistyczny sprzęt, operacje i rehabilitacja.